porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?
Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego? Początek jesieni to dobry czas, aby pomyśleć o ogrzewaniu. Uwaga, ...
Przepis na wodne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe. Jak wykonać dobrą podłogówkę?

Ogrzewanie podłogowe. Jak wykonać dobrą podłogówkę?

Wykonanie ogrzewania podłogowego w domu składa się z kilku etapów. Na każdym z nich o błędy nie trudno. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

fot.: Mariusz Bykowski
Ogrzewanie podłogowe to bardzo dobry system, ale przy jego wykonywaniu łatwo o błędy, przez które możesz nie być z niego zadowolonym. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, gdy planujemy w domu montaż ogrzewania podłogowego.

W przypadku ogrzewania podłogowego grzejnikiem jest cała podłoga w pomieszczeniu. Szczególnej uwagi wymaga już etap przygotowywania podłoża, na którym ma być wykonane ogrzewanie podłogowe.

Jak przygotować podłoże do ułożenia ogrzewania podłogowego?

Należy sprawdzić, czy podłoże jest dokładnie wypoziomowane, gładkie i czyste. Jeśli nie, grozi to pękaniem wylewki, bo ułożone na nierównym podłożu płyty izolacji cieplnej nie będą podparte na całej powierzchni i może się zdarzyć, że odkształcą się dopiero pod pełnym obciążeniem. A pęknięcie i załamanie płyty podłogowej grozi pęknięciem umieszczonych w niej rur wodnego ogrzewania podłogowego.

Podłoże wykonane na gruncie trzeba starannie zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową, bo nadmiar wody może doprowadzić do odkształcenia płyty, co także może doprowadzić do jej pęknięcia.

Pękanie płyty grzewczej może być spowodowane także niestarannym ułożeniem izolacji cieplnej, bez dbałości o to, by przylegała do podłoża całą powierzchnią. Należy stosować materiał, o którym wiadomo, że jest przeznaczony do izolowania podłóg. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że z powodu jego niewłaściwej zdolności do przenoszenia obciążeń nie zapewni stabilnego podparcia płycie grzewczej i ta pęknie.

Dylatacje płyty grzewczej

Wzdłuż ścian i między pomieszczeniami należy zapewnić dylatację, by płyta grzewcza wodnego ogrzewania podłogowego mogła się swobodnie rozszerzać pod wpływem wzrostu temperatury. Płyta nie może być zbyt duża, dlatego czasem w jednym pomieszczeniu trzeba ich wykonać kilka i wtedy trzeba je oddzielić dylatacjami. Powinno się to zrobić, gdy długość płyty przekraczałaby 7 m lub jej powierzchnia byłaby większa niż 30 m2 (w przypadku płyty cementowej, bo gdy zastosuje się podkład podłogowy anhydrytowy, może być nawet 50 m2), zwłaszcza gdy przy tym jej kształt byłby nieregularny (na przykład w kształcie L lub U). Wówczas podłogę należy podzielić na pola o wymiarach nieprzekraczających 5,5 x 5,5 m i o stosunku długości boków nie większym niż 2.

Dylatacje są potrzebne we wszystkich warstwach podłogi począwszy od izolacji cieplnej, także w warstwie wykończeniowej (chyba, że nie jest trwale związana z podłogą).

Rozmieszczenie rur ogrzewania podłogowego

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym dobiera się w zależności od wielkości zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, temperatury wody w instalacji, a także właściwości izolacji podłogi i rodzaju posadzki. Typowe odstępy między rurami ogrzewania podłogowego to 10-20 cm. Warto pamiętać o możliwości ich zmniejszenia w tak zwanych strefach brzegowych (przy ścianach zewnętrznych, pod oknami), aby temperatura podłogi była w tych miejscach wyższa. Pozwala to złagodzić odczuwanie chłodu w okolicy zimnych powierzchni szyb.

Rury wodnego ogrzewania podłogowego trzeba solidnie zamocować do izolacji, by nie zostały wyparte przez warstwę wylewki i nie znalazły się na jej powierzchni. Podczas układania wylewki trzeba uważać, żeby nie uszkodzić rur - nie można stosować podkładek pod nogi z ostrymi kolcami.

Wygrzewanie płyty

By płyta grzewcza nie popękała, konieczne jest jej wygrzewanie. Można do niego przystąpić dopiero po zakończeniu okresu wiązania podkładu podłogowego (różnego w zależności od materiału, z którego jest wykonany, gdy jest cementowy - po 21 dniach). Wcześniejsze uruchomienie ogrzewania podłogowego spowoduje przedwczesne usunięcie wody, przez co wytrzymałość płyty będzie zmniejszona.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Posadzki na ogrzewanie podłogowe. Jakie podłogi nie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogrzewanie podłogowe w łazience – co warto wiedzieć? Ogrzewanie podłogowe w łazience – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe to sposób na ciepłą podłogę w łazience. Bo czyż nie jest przyjemnie stanąć bosą stopą na podłodze po wyjściu z kąpieli? Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne; oba...

Ogrzewanie podłogowe. Jak je eksploatować prawidłowo? Ogrzewanie podłogowe. Jak je eksploatować prawidłowo?

W wielu domach miejsce tradycyjnych grzejników zajmuje wodne ogrzewanie podłogowe. To obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym, umożliwiające osiągnięcie...

Ogrzewanie podłogowe: jak je poprawnie eksploatować?

Aby dobrze wykorzystać zalety ogrzewania podłogowego: komfort cieplny, jaki zapewnia, możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie czy korzystny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu...

Aktualizacja: 06.12.2014 01:26
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Robert Leszczyński nie żyje - ta wiadomość zasmuciła wiele osób nie ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.