porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
OBUDOWA KOMINKA a WALORY GRZEWCZE. Na co zwrócić uwagę?
OBUDOWA KOMINKA a WALORY GRZEWCZE. Na co zwrócić uwagę? Zazwyczaj kominek grzeje głównie dzięki konwekcji, czyli rozchodzeniu się ciepłego, ...
Ciepła podłoga pod stopami – podłogówka w łazience

Ogrzewanie podłogowe w łazience – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe w łazience – co warto wiedzieć?

Wodne ogrzewanie podłogowe można łączyć z tradycyjną instalacją grzejnikową. Kaloryfer posłuży nam m.in. do suszenia ręczników.

fot.: Andrzej Szandomirski
Ogrzewanie podłogowe to sposób na ciepłą podłogę w łazience. Bo czyż nie jest przyjemnie stanąć bosą stopą na podłodze po wyjściu z kąpieli? Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne; oba sprawdzają się w łazience doskonale.

Praktycznym sposobem na ogrzewanie łazienki jest montaż ogrzewania podłogowego. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne, musisz zwrócić uwagę na ich budowę, sposób zasilania i koszty – zarówno te inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Ogrzewanie wodne jest bowiem droższe w budowie niż elektryczne, ale zdecydowanie tańsze w eksploatacji.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Do ogrzewania podłogowego elektrycznego stosuje się kable grzejne, maty grzejne lub folie grzejne. Płynący przez te elementy prąd  powoduje ich nagrzanie, a one z kolei przekazują ciepło posadzce. Systemy ogrzewania elektrycznego są najczęściej zasilane prądem jednofazowym 230 V.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Podstawą ogrzewania podłogowego zasilanego z c.o. wodnego jest najczęściej system rur z tworzyw sztucznych. Aby dobrze wykonać ogrzewanie podłogowe wodne, należy zacząć od ułożenia izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej.

Ogrzewanie podłogowe wodne to ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli zasilane wodą o temperaturze około 50°C. Podłogówkę można łączyć z instalacją grzejnikową, czyli wysokotemperaturową, stosując tzw. mieszacze lub zasilając ogrzewanie podłogowe tzw. wodą z powrotu grzejników.

Pamiętaj!

  • Ogrzewanie podłogowe podnosi poziom podłogi o około 5-7,5 centymetrów.
  • Kable grzejne i rury ogrzewania wodnego trzeba układać na wylewce betonowej
  • Elektryczne maty oraz folie grzejne nie wymagają odpowiednio przygotowanego podłoża. Montuje się je w warstwie zaprawy klejowej.

Czym wykończyć ogrzewaną podłogę?

Na podłogach z ogrzewaniem podłogowym najlepiej sprawdzają się materiały, które dobrze przewodzą ciepło – marmur, granit, gres oraz materiały ceramiczne.

Należy jednak mieć na uwadze, że beton i wierzchnia warstwa posadzki mają różną rozszerzalność cieplną. Nie powinno się więc układać na ogrzewaniu podłogowym zbyt dużych płytek, a spoiny miedzy nimi wypełniać specjalną, elastyczną fugą.

Na ogrzewanie podłogowe nie są polecane podłogi drewniane i drewnopochodne, gdyż przewodzą ciepło znacznie gorzej niż np. płytki ceramiczne. Poza tym, pod wpływem temperatury drewno może ulec odkształceniom.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - akumulacyjne czy bezpośrednie?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest chętnie stosowane tam, gdzie chce się uniknąć efektu zimnej podłogi wykończonej kamieniem czy terakotą. Ale z powodzeniem może też pełnić funkcję ogrzewania...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - z czego się składa?

Jednym ze sposobów ogrzewania domu jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego? Jakie akcesoria są potrzebne do prawidłowej pracy ogrzewania podłogowego?

Jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe? Jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe realizowane przy pomocy przewodów grzejnych i mat grzejnych można stosować nie tylko w łazienkach, kuchniach i przedpokojach pod terakotą. Bardzo dobrze sprawdza się...

Aktualizacja: 12.05.2014 14:27
Autor: int
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Justyna Pochanke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Justyna Pochanke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Justyna Pochanke to jedna z bardziej cenionych prezenterek. Związana z ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.