porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
OBUDOWA KOMINKA a WALORY GRZEWCZE. Na co zwrócić uwagę?
OBUDOWA KOMINKA a WALORY GRZEWCZE. Na co zwrócić uwagę? Zazwyczaj kominek grzeje głównie dzięki konwekcji, czyli rozchodzeniu się ciepłego, ...
Ciepła podłoga pod stopami – podłogówka w łazience

Ogrzewanie podłogowe w łazience – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe w łazience – co warto wiedzieć?

Wodne ogrzewanie podłogowe można łączyć z tradycyjną instalacją grzejnikową. Kaloryfer posłuży nam m.in. do suszenia ręczników.

fot.: Andrzej Szandomirski
Ogrzewanie podłogowe to sposób na ciepłą podłogę w łazience. Bo czyż nie jest przyjemnie stanąć bosą stopą na podłodze po wyjściu z kąpieli? Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne; oba sprawdzają się w łazience doskonale.

Praktycznym sposobem na ogrzewanie łazienki jest montaż ogrzewania podłogowego. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne, musisz zwrócić uwagę na ich budowę, sposób zasilania i koszty – zarówno te inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Ogrzewanie wodne jest bowiem droższe w budowie niż elektryczne, ale zdecydowanie tańsze w eksploatacji.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Do ogrzewania podłogowego elektrycznego stosuje się kable grzejne, maty grzejne lub folie grzejne. Płynący przez te elementy prąd  powoduje ich nagrzanie, a one z kolei przekazują ciepło posadzce. Systemy ogrzewania elektrycznego są najczęściej zasilane prądem jednofazowym 230 V.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Podstawą ogrzewania podłogowego zasilanego z c.o. wodnego jest najczęściej system rur z tworzyw sztucznych. Aby dobrze wykonać ogrzewanie podłogowe wodne, należy zacząć od ułożenia izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej.

Ogrzewanie podłogowe wodne to ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli zasilane wodą o temperaturze około 50°C. Podłogówkę można łączyć z instalacją grzejnikową, czyli wysokotemperaturową, stosując tzw. mieszacze lub zasilając ogrzewanie podłogowe tzw. wodą z powrotu grzejników.

Pamiętaj!

  • Ogrzewanie podłogowe podnosi poziom podłogi o około 5-7,5 centymetrów.
  • Kable grzejne i rury ogrzewania wodnego trzeba układać na wylewce betonowej
  • Elektryczne maty oraz folie grzejne nie wymagają odpowiednio przygotowanego podłoża. Montuje się je w warstwie zaprawy klejowej.

Czym wykończyć ogrzewaną podłogę?

Na podłogach z ogrzewaniem podłogowym najlepiej sprawdzają się materiały, które dobrze przewodzą ciepło – marmur, granit, gres oraz materiały ceramiczne.

Należy jednak mieć na uwadze, że beton i wierzchnia warstwa posadzki mają różną rozszerzalność cieplną. Nie powinno się więc układać na ogrzewaniu podłogowym zbyt dużych płytek, a spoiny miedzy nimi wypełniać specjalną, elastyczną fugą.

Na ogrzewanie podłogowe nie są polecane podłogi drewniane i drewnopochodne, gdyż przewodzą ciepło znacznie gorzej niż np. płytki ceramiczne. Poza tym, pod wpływem temperatury drewno może ulec odkształceniom.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - akumulacyjne czy bezpośrednie?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest chętnie stosowane tam, gdzie chce się uniknąć efektu zimnej podłogi wykończonej kamieniem czy terakotą. Ale z powodzeniem może też pełnić funkcję ogrzewania...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - z czego się składa?

Jednym ze sposobów ogrzewania domu jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego? Jakie akcesoria są potrzebne do prawidłowej pracy ogrzewania podłogowego?

Jak TANIO i SKUTECZNIE dogrzać łazienkę? Jak TANIO i SKUTECZNIE dogrzać łazienkę?

Łazienka - jak ekonomicznie dogrzać? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale również z odczuciami wielu osób, w łazience powinna panować wyższa temperatura, niż w pomieszczeniach mieszkalnych....

Aktualizacja: 12.05.2014 14:27
Autor: int
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Olga Wasilewska, autorka artykułu o Kamilu Durczoku

Olga Wasilewska to dziennikarka która wstrząsnęła środowiskiem madialnym za sprawą ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.