porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Piwnica pod schodami – jak ją zrobić?
Piwnica pod schodami – jak ją zrobić? Podczas budowy domu często okazuje się, że przestrzeń pod schodami ...
Gdzie powinna być usytuowana pralnia w domu i jakie powinna spełniać wymagania?

Domowa pralnia: gdzie ją usytuować? Gdzie będzie najwygodniej?

Domowa pralnia: gdzie ją usytuować? Gdzie będzie najwygodniej?

Domowa pralnia

fot.: Andrzej Szandomirski
Pralnia to nie tylko miejsce, w którym robi się pranie. W tym pomieszczeniu zazwyczaj znajduje się kosz na brudną bieliznę, środki piorące czy suszarka. Zobacz, gdzie usytuować pralnię w domu i jakie powinna spełniać wymagania techniczne.

Najwygodniejsza pralnia na poddaszu

Dostęp do pralni powinni mieć wszyscy domownicy. W końcu mama, która najczęściej zajmuje się praniem, nie powinna biegać po całym domu i zbierać za dziećmi i mężem brudnych skarpetek czy koszulek.

Najwygodniej usytuować więc pralnię na poddaszu, w pobliżu łazienki, sypialni oraz garderób i szaf - tak żeby wszyscy mieli blisko do kosza na brudną bieliznę.

Jeżeli w pralni znajdzie się miejsce na suszarkę, dodatkowo nie będzie trzeba nosić czystego prania po całym domu.

Pralnia na parterze lub w piwnicy

Zdarza się jednak tak, że pralnia zostaje usytuowana na parterze lub w piwnicy. Wtedy również warto zamontować w niej suszarkę lub wygospodarować miejsce na suszarnię. Szczególnie przyda się to w piwnicy, ponieważ mokrego prania nie będzie trzeba nosić po schodach. 

Jeżeli zdecydujesz się na pralnię na dole domu, zastanów się nad instalacją zsypu na brudne ubrania. To bardzo przydatne rozwiązanie.

Wentylacja w pralni

Ponieważ w pralni zazwyczaj wygospodarowane jest miejsce na suszenie prania, musi ona mieć  skuteczną wentylację. Minimum to kanał wentylacyjny wywiewny i kratka w drzwiach, którą doprowadzane będzie świeże powietrze.

Dobrym rozwiązaniem jest montaż wentylatora z czujnikiem wilgotności. Włączy się zawsze, gdy poziom wilgoci w pomieszczeniu przekroczy ustaloną granicę.

Warto również wybierać na pralnię pomieszczenie z oknem, które zapewni dobrą cyrkulację powietrza po jego otwarciu.

Gdy pralnia usytuowana jest na parterze, można pokusić się o wykonanie wyjścia bezpośrednio do ogrodu, dzięki czemu pranie może się suszyć na powietrzu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 24.06.2014 13:19
Autor: int
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest chłopak Kingi Dudy? Co o nim wiemy?

O Kindze Dudzie mówią teraz wszyscy! Piękna krakowianka wzbudza podziw ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.