porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Domowa pralnia: gdzie ją usytuować? Gdzie będzie najwygodniej?
Domowa pralnia: gdzie ją usytuować? Gdzie będzie najwygodniej? Pralnia to nie tylko miejsce, w którym robi się pranie. ...
Jak zadbać o właściwą wentylację w garażu?

Jaką wentylację powinien mieć garaż?

Jaką wentylację powinien mieć garaż?

Jak zadbać o właściwą wentylację w garażu?

fot.: thinkstockphotos.com
Wentylacja w garażu jest potrzebna po to, by odprowadzać na zewnątrz powietrze zanieczyszczone spalinami, oparami benzyny i wilgocią, a w jego miejsce dostarczać świeże – z zewnątrz.

Wybór metody wentylacji zależy między innymi od tego, czy garaż jest ogrzewany, czy nie, połączony z domem, czy wolno stojący i jak duży. Wentylacja może być naturalna przez otwory umieszczone w przeciwległych ścianach zewnętrznych lub drzwiach garażowych. Wielkość otworów zależy od liczby stanowisk w garażu i powinna wynosić 0,04 m2 na każde z nich wydzielone przegrodami budowlanymi. Jeden otwór powinien być przy podłodze, drugi blisko stropu.

W garażu na jeden samochód wystarczą dwa otwory z kratkami o powierzchni 14 x 14 cm.

Garaż wbudowany w bryłę domu

Jest zazwyczaj połączony z domem drzwiami. Podczas ich otwierania zanieczyszczone powietrze może być zasysane do części mieszkalnej przez znajdujące się w niej kanały wentylacyjne wywiewne. Dlatego między garażem i domem powinna być tak zwana śluza zapobiegająca zasysaniu powietrza. Wystarczy w tym celu zamontować dwoje drzwi otwieranych naprzemiennie.

>>> Garaż w budynku czy wolno stojący? Jaki wybrać? [KLIKNIJ!]

Aby lepiej zabezpieczyć dom przed zasysaniem powietrza, w garażu warto zainstalować wentylator włączający się automatycznie podczas otwierania drzwi prowadzących do domu i na przykład pracujący przez pewien czas po ich zamknięciu.

Garaż ogrzewany

Musi mieć co najmniej wentylację grawitacyjną z przewodem wywiewnym o wysokości co najmniej 3 m wyprowadzonym ponad dach garażu. Wentylacja musi zapewnić przynajmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny, dlatego lepiej, by była to wentylacja mechaniczna. W tym celu w jednym z otworów wentylacyjnych w ścianie trzeba zamontować wentylator, najlepiej włączany automatycznie. Konieczny jest także nawiew przez otwór w dolnej części przeciwległej ściany lub bramy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 01.02.2015 12:31
Autor: ms
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA,  RODZINA]
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Wieleba przez 4 lata był panem Lotto i dał ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.