porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zagospodarować miejsce pod schodami? Instrukcja budowy schowka krok po kroku

Piwnica pod schodami – jak ją zrobić?

Piwnica pod schodami – jak ją zrobić?

Przestrzeń pod schodami warto zmyślnie wykorzystać.

fot.: Andrzej Szandomirski
Podczas budowy domu często okazuje się, że przestrzeń pod schodami jest pusta i niewykorzystana. Tymczasem warto w tym miejscu zaaranżować wygodny schowek lub piwniczkę. Jest to szczególnie pomocne rozwiązanie, kiedy w domu brakuje przestrzeni gospodarczej.

Przestrzeń gospodarcza w domu zawsze się przyda. Dlatego w domu warto wykorzystać każdy centymetr powierzchni, który pozwoli nam magazynować rzadziej używane rzeczy lub chociażby przechowywać przetwory.

Piwniczka pod schodami – od czego zacząć?

O zaaranżowaniu niewielkiej piwniczki pod schodami warto pomyśleć już na etapie projektu. Może wydawać się, że wykonanie takiego schowka nie wymaga większych modyfikacji konstrukcyjnych, jednak już w fazie projektu trzeba odpowiednio zaizolować i przygotować podłoże. Polega to przede wszystkim na przygotowaniu dna i ścianek osłonowych piwniczki oraz otworu wejściowego w podłodze parteru.

Dlaczego nie warto wykonywać piwniczki po zakończeniu robót budowlanych?

Jeżeli na pomysł zaaranżowania schowka pod chodami wpadniesz dopiero po zakończeniu robót budowlanych, musisz liczyć się z wieloma problemami. Wykonaniu otworu wejściowego w gotowej płycie wiąże się z przebijaniem izolacji przewwilgociowej i cięciem zbrojenia, dlatego decyzję o wykonaniu schowka musisz podjąć najpóźniej podczas betonowania podłogi.

Otwór wejściowy i ścianki w piwniczce pod schodami

Wielkość takiego otworu nie powinna być mniejsza niż planowana powierzchnia schowka. Dzięki temu cała podłoga jest oparta na gruncie bez potrzeby wzmacniania.

>>> Szafy i schowki - jak zaplanować, by nie rzucały się w oczy? [KLIKNIJ!]

Ścianki osłaniające w piwniczce pod schodami odpowiednio izolują ją od gruntu. Dodatkowo ścianki muszą być odpowiednio wytrzymałe. Przykładowo przy wysokości ścianki 1,5 m warto wymurować taką ściankę z betonowych bloczków fundamentowych lub cegieł. Wyższe ścianki trzeba dodatkowo wzmacniać przyporami lub murować ze zbrojonego betonu. Pamiętaj, że ścianki nie muszą mieć oddzielnych fundamentów, a od powierzchni podłogi powinny być oddylatowane. Dodatkowo dno i ścianki należy zaizolować masą hydroizolacyjną – zabezpieczy to piwniczkę przed pleśnią i grzybem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 26.05.2014 13:14
Autor: Wero
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?

Paulina Kaszuba ma 30 lat, a od 13. roku życia ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.