porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pomysły na aranżację przedpokoju [GALERIA ZDJĘĆ]
Pomysły na aranżację przedpokoju [GALERIA ZDJĘĆ] Przedpokój to pomieszczenie, które musi być przede wszystkim praktyczne i ...

Kupujemy odkurzacz - na co zwracać uwagę?

Kupujemy odkurzacz - na co zwracać uwagę?
fot.: thinkstockphotos.com
Zgodnie z unijnymi regulacjami odkurzacze produkowane od września 2014 roku nie mogą mieć silnika o mocy większej niż 1600 W. Czy to oznacza, że siła ssania takich odkurzaczy będzie niewystarczająca? Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza?

Ograniczenia dotyczące mocy odkurzacza nie muszą oznaczać, że będzie gorzej sprzątał. Producenci wprowadzają bowiem rozwiązania (budowa silnika, przepływ powietrza wewnątrz), które „rekompensują” słabszą moc, tak by siła ssania pozostawała na wysokim poziomie.Informacje o tym, jaką siłę ssania ma odkurzacz, znajdują się na etykiecie - to kolejny obowiązek wprowadzony przez UE.) - trzeba spojrzeć na wskaźnik zbierania kurzu (DPU). Skrót DPU (dust pick-up) określa efektywność zbierania kurzu, czyli cechę w przypadku odkurzacza najważniejszą. Jak się oblicza DPU? Jeśli po rozprowadzeniu 100 g kurzu na podłodze 75 g zostało usuniętych (przy 10 posunięciach w przód i w tył), DPU wynosi 75%. Wskaźnik ten musi wynosić min. 70% na dywanach i 95% na twardych podłogach.

Czym powinniśmy się kierować przy zakupie odkurzacza?

  • Nasadki, ssawki, szczotki (odpowiedzialne za 50% efektywności odkurzania). Mają bezpośredni kontakt z podłogą, dlatego ich kształt i dodatkowe funkcje decydują o tym, jak sprawne będzie zbieranie kurzu. Ssawki i szczotki powinny jak najściślej przylegać do odkurzanej powierzchni. Najlepsze stopy do dywanów powinny delikatnie „otwierać” runo, mieć duży otwór i szczotki boczne.  Ssawki powinny być długie. Właściciele psów czy kotów powinni się zaopatrzyć w szczotki, które szybko uporają się z sierścią (specjalistyczna szczotka oznacza mniejszy wysiłek i krótszy okres pobierania energii elektrycznej).

  • Worki na kurz. Wybierajmy wielowarstwowe, z włókniny. Wymieniajmy je regularnie, bo zapełnione obniżają moc ssania.

  • Filtry. Najlepszymi na rynku są HEPA – z wydmuchiwanego na zewnątrz powietrz wychwytują niemal w 100 procentach kurz, alergeny, a nawet bakterie.

  • Głośność. Poziom hałasu nie powinien przekraczać 70 dB.

  • Długość kabla. Swobodę przy sprzątaniu daje ten mający 8-10 m.   

  • Etykieta musi widnieć na każdym egzemplarzu odkurzacza wyprodukowanego od września 2014 roku - to kolejny obowiązek wprowadzony przez UE. Wyjątki od reguły.Nie wszystkie typy odkurzaczy podlegają unijnym „ograniczeniom”.  Do wyjątków należą np. odkurzacze do czyszczenia na mokro, do czyszczenia na mokro i sucho,  odkurzacze automatyczne, przemysłowe, centralne i akumulatorowe, froterki do podłóg. 

Kolejne obostrzenia unijne wejdą w użycie we wrześniu 2017 r. Maksymalna moc silnika będzie wynosiła poniżej 900 W, a jego minimalna żywotność będzie musiała wynosić 500 godzin. Ustalony zostanie też poziom reemisji kurzu, który podczas odkurzania wydobywa się z urządzenia. Odkurzacze nie będą też mogły pracować głośniej niż do 80 decybeli. Sprzęt przed wypuszczeniem na rynek będzie przechodził specjalne testy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 23.05.2015 08:24
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Justyna Pochanke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Justyna Pochanke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Justyna Pochanke to jedna z bardziej cenionych prezenterek. Związana z ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.