porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie płytki wybrać do przedpokoju?
Jakie płytki wybrać do przedpokoju? Podłoga w przedpokoju jest mocno eksploatowana. Na co zatem zwrócić ...
Trwałe malowanie. Malujemy mieszkanie - jakie farby wybrać?

MALOWANIE: FARBY DO WNĘTRZ. Jak wybrać farbę do odnowienia mieszkania?

MALOWANIE: FARBY DO WNĘTRZ. Jak wybrać farbę do odnowienia mieszkania?

Przed malowaniem należy odpowiednio przygotować podłoże

fot.: Andrzej Szandomirski
Farba akrylowa, lateksowa czy szorowalna? Coraz częściej szukamy farb, które można zmywać czy szorować. Stąd popularność zyskały farby o wysokim połysku, bo są bardziej odporne na szorowanie niż te matowe. Ale uwaga - błyszcząca farba może nadmiernie eksponować nierówną ścianę i utrudniać pracę amatorowi.

Łatwo czyścić ścianę

Według norm produkty są dzielone na pięć klas. Powierzchnie pomalowane farbami z klasy 1 można czyścić (zmywać) przy użyciu ogólnie dostępnych środków myjących. Klasa 2 farb to produkty, które mają warunkową odporność na zmywanie, co oznacza, że w praktyce powłoki można delikatnie przecierać, jednak przy zbyt intensywnym myciu mogą nastąpić pewne zmiany w ich wyglądzie. Reprezentantami klas 4 i 5 są zazwyczaj produkty z niskiej półki cenowej, których parametry nie pozwalają na okresowe przemywanie powłoki.

Trwałe kolory

Na trwałość koloru ma wpływ nie tylko połysk farby, ale również rodzaj zastosowanych substancji tworzących powłokę (na przykład żywica). Faktem jest, że przy intensywnej eksploatacji bardzo matowych powłok mogą powstać miejscowe wybłyszczenia. Dlatego też nie zaleca się stosowania matowych farb w takich pomieszczeniach jak na przykład korytarz czy przedpokój. Jednak duże powierzchnie zdecydowanie ładniej wyglądają, gdy nie błyszczą się zbyt mocno. Powłoki o wykończeniu matowym dobrze ukrywają nierówności podłoża i ewentualne błędy malarza, podczas gdy powłoki z połyskiem mocno je podkreślają. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy możliwości idealnego wyrównania powierzchni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 16.06.2014 13:51
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Koroniewska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Joanna Koroniewska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Polska aktorka, absolwentka łódzkiej PWSTviT oraz Szkoły Reklamy w Warszawie ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.