porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pachnące kwiaty cebulowe w ogrodzie. Amarylis, endymion zwisły, hiacynt i lilia - jak je uprawiać?
Pachnące kwiaty cebulowe w ogrodzie. Amarylis, endymion zwisły, hiacynt i lilia - jak je uprawiać? Tulipany i żonkile, zdobiące nasze ogrody pod koniec kwietnia i ...
Jak dbać o azalie ogrodowe, jak sadzić i pielęgnować

Azalia ogrodowa - jak sadzić i pielęgnować?

Azalia ogrodowa - jak sadzić i pielęgnować?

Azalia za właściwe sadzenie i pielęgnację odwdzięczy się obfitym i długim kwitnieniem.

fot.: sxc.hu
Azalie to jedne z najbardziej efektownych krzewów. Wiosną i wczesnym latem zachwycają bujnością i barwnością kwiatów – od białej przez wszelkie odcienie żółci do fioletu i czerwieni. Jeżeli będą prawidłowo pielęgnowane będą wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Jak uprawiać azalie, by pięknie kwitły?

Azalie w dużych ogrodach najlepiej sadzić  po kilka obok siebie, dobierając pod względem wielkości i pokroju oraz barwy kwiatów. Pięknie też wyglądają pojedyncze egzemplarze na trawniku.

Azalie: stanowisko

Azalie lubią miejsca osłonięte od wiatru, najlepiej zacienione. Nie należy ich jednak sadzić przy południowych ścianach budynków. Najlepiej rosną w półcieniu, np. pod koronami drzew iglastych o głębokim systemie korzeniowym, np. sosen, jodeł i modrzewi. Ze względu na płytki system korzeniowy azalie i różaneczniki doskonale rosną pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, na przykład pod sosnami.

Azalie: sadzenie

Krzew sadzi się tylko z bryłą korzeniową. Rośliny te mają szczególne wymagania co do gleby: powinna być żyzna, zasobna w próchnicę o kwaśnym odczynie (pH 4,5–5,5). Ponieważ w naszych ogrodach taka gleba występuje bardzo rzadko, trzeba ją odpowiednio przygotować. Przed sadzeniem wykopujemy dołek szerokości 3–4 razy, a głębokości 2 razy większy od bryły korzeniowej. Wsypujemy mieszankę ziemi z torfem w proporcji 1:1.

Roślina zanim trafi na miejsce stałe, musi być bardzo dobrze podlana, najlepiej pojemnik z rośliną umieścić na kilkanaście minut w naczyniu z wodą. Roślinę sadzimy w przygotowanym miejscu tak, by powierzchnia bryły korzeniowej znalazła się 3-5 cm poniżej poziomu gruntu.

Po posadzeniu należy dobrze podlać, a ziemię wokół krzewu przykryć 3-centymetrową warstwą ściółki. Dzięki temu zmniejszymy parowanie wody z gleby i ograniczymy rozwój chwastów. Odstępy między krzewami powinny wynosić 1-1,5 m, a w przypadku azalii japońskich 0,5-0,7 m.

Azalie: podlewanie

Wymagają regularnego podlewania przez cały okres wegetacji, a w czasie upałów także zraszania korony wodą. Przed zimą trzeba obficie nawodnić, a po pierwszych przymrozkach rozłożyć wokół warstwę liści lub kory, by zabezpieczyć korzenie przed mrozem.

Azalia: nawożenie

Stosuje się nawóz do rododendronów lub roślin wrzosowatych. Azalie zasilamy dwa razy w roku - w kwietniu i na przełomie czerwca i lipca. Nawóz do azalii rozsypujemy pod koroną krzewu, po czym delikatnie mieszamy z wierzchnią warstwą gleby

Azalia: cięcie

Azalie nie wymagają cięcia! Usuwamy tylko gałęzie chore lub przemarznięte. W przypadku azalii wielkokwiatowych zaleca się wyłamywanie przekwitniętych kwiatostanów, co bardzo korzystnie wpływa na przyszłoroczne kwitnienie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy azalie doniczkowe można przesadzić do ogrodu Czy azalie doniczkowe można przesadzić do ogrodu

Większość odmian azalii uprawianych w doniczkach pochodzi od wywodzącego się z Chin gatunku Rhododendron simsii (Azalea indica). Roślina ta nie jest odporna na mróz i dlatego nie może zimować w...

Jak i kiedy przesadzać różaneczniki? Jak i kiedy przesadzać różaneczniki?

Różaneczniki, czyli rodoendrony i azalie to lubiane przez ogrodników amatrów rośliny. Q sprzedaży jest tak wiele wspaniale kwitnących odmian, że często trudno podjąć decyzję, które wybrać do ogrodu....

Azalia ogrodowa: jak przesadzać, nawozić i przycinać? Azalia ogrodowa: jak przesadzać, nawozić i przycinać?

Azalie to rośliny cieszące się znacznym zainteresowaniem działkowców. Swoją popularność zawdzięczają na równi efektownym kwiatom i wysoko cenionemu zapachowi. Jak dbać o azalię ogrodową?

Aktualizacja: 14.05.2013 17:52
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Balli Marzec, muzułmanka, która chce wystartować w wyborach na prezydenta?

Brzmi zaskakująco, a jednak! Balli Marzec zdecydowała, że weźmie udział ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.