porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Maranta - roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach Maranta to pokojowa roślina doniczkowa, którą zdobimy wnętrza przede wszystkim ...

Bażyna - zimozielona roślina wrzosowata do ogrodu

Bażyna - zimozielona roślina wrzosowata do ogrodu

Bażyna (Empetrum L.) pięknie prezentuje się na rabatach w ogrodzie.

fot.: thinkstockphotos.com
Bażyna to niewielka krzewinka zaliczana do roślin wrzosowatych, doskonała na wrzosowiska. Bażyna - zimozielona roślina do ogrodu.

Bażyna czarna to roślina zaliczana go grupy roślin wrzosowatych. Obok wrzosów, wrzośców, różaneczników i azalii znakomicie nadaje się na wrzosowiska. W Polsce rośnie także w stanie dzikim – jest pod ochroną.

Bażyna dorasta zaledwie do 20–30 cm wysokości. Swoim wyglądem krzewinka ta przypomina wrzośce. Dekorację rośliny stanowią drobne, igiełkowe, zimozielone listki. Jesienią krzewinkę zdobią także owoce.

Warunki uprawy bażyny

Bażyna, jak wszystkie rośliny wrzosowate, wymaga do prawidłowego wzrostu ziemi żyznej, przepuszczalnej i lekkiej, koniecznie kwaśnej. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ewentualnie bardzo lekko zacienionym.

Zastosowanie bażyny w ogrodzie

Bażyna to znakomita roślina na wrzosowiska. Najlepiej obsadzać nią brzegi wrzosowiska. Bażyne można tez sadzić w ogródkach skalnych. Jej płożący pokrój powoduje, że doskonale nadaje się jako roślina zadarniająca (okrywowa).
Najbardziej znaną odmianą bażyny czarnej jest ‘Bernstein’ – jej żółte liście jesienią przebarwiają się na piękny brązowożółty kolor.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wrzosowisko. Jakie rośliny posadzić razem z wrzosami? Wrzosowisko. Jakie rośliny posadzić razem z wrzosami?

Wrzosy dobrze rosną w sąsiedztwie drzew i krzewów iglastych. Obok wrzosów można sadzić rośliny, które podobnie jak one lubią kwaśną glebę i słoneczne miejsce, ale kwitną wiosną lub latem.

Jak prawidłowo dbać o wrzosowisko w ogrodzie? Jak prawidłowo dbać o wrzosowisko w ogrodzie?

Z wrzosów o różnorodnych kolorach możesz stworzyć wspaniałe ogrodowe dywany. Właśnie teraz kwitną – są zjawiskowe na tle jesiennych barw otaczającej je natury. Podpowiadamy, kiedy sadzić wrzosy i jak...

Jakie rośliny posadzić obok wrzosów? Gatunki, które lubią kwaśną ziemię Jakie rośliny posadzić obok wrzosów? Gatunki, które lubią kwaśną ziemię

Wrzosy dobrze rosną w sąsiedztwie drzew i krzewów iglastych. Obok wrzosów można sadzić rośliny, które podobnie jak one lubią kwaśną glebę i słoneczne miejsce, a kwitną wiosną lub latem. Dzięki nim...

Aktualizacja: 07.10.2015 11:11
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Seniuk. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Seniuk. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Seniuk jest jedną z najbardziej lubianych polskich aktorek. Kim ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.