porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rośliny do cienia – jakie wybrać?
Rośliny do cienia – jakie wybrać? Czy można mieć piękny ogród, mimo że korony drzew albo ...
Bielenie drzew owocowych. Przed czym chroni? Jak je wykonać?

Bielenie pni drzew owocowych. Przed czym zabezpiecza? Jak je wykonać?

Bielenie pni drzew owocowych. Przed czym zabezpiecza? Jak je wykonać?
Pobielone pnie drzew owocowych fot.: Andrzej T. Papliński
Bielenie pni drzew owocowych przeprowadza się w końcu zimy, by zabezpieczyć ogród na wiosnę. Zabieg ten przeprowadza się, gdy różnica temperatury nocy i dnia jest duża. Przed czym zabezpiecza bielenie drzew owocowych? Jak wykonać bielenie?

Duże wahania między temperaturą nocy i dnia mogą być przyczyną uszkodzeń pni drzew owocowych. W ciągu dnia, gdy jest mroźno, ale słonecznie, pnie drzew owocowych mogą się znacznie nagrzewać. Duży spadek temperatury powietrza nocą powoduje, że pnie mogą pękać. Mogą też pojawić się na nich tzw. rany zgorzelinowe. Aby zabezpieczyć drzewa owocowe przed takimi uszkodzeniami, należy je pobielić. Bielenie drzew zapobiega wzrostowi temperatury na powierzchni pni drzew, dzięki temu, że promienie słoneczne odbijają się od pobielonej powierzchni i pnie nie nagrzewają się tak szybko. Chroń ogród na wiosnę!

Jak wykonać bielenie drzew owocowych?

Do bielenia drzew owocowych stosuje się wapno, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Z wapna należy przygotować roztwór, rozpuszczając około 2 kg wapna w 10 litrach wody. Aby tak przygotowana mieszanina lepiej przywierała do pnia drzewa, należy dodać do roztworu nieco glinki bądź krochmalu z mąki ziemniaczanej.

Dobrze wymieszany roztwór wapna nanosimy na pnie i grube konary drzew dużym pędzlem, koniecznie o miękkim włosiu. Szczególnie starannie należy wykonać bielenie pni od strony południowej strony, ponieważ ta strona nagrzewa się najbardziej i z tego powodu najczęściej tam powstają uszkodzenia.

Warstwa wapna po jakimś czasie zostanie zmyta z pni przez opady atmosferyczne, nie trzeba jej więc usuwać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego warto bielić pnie drzew owocowych w zimie?

W czasie słonecznych, zimowych dni pnie drzew mocno się nagrzewają. Nagłe spadki temperatur w nocy są wtedy niebezpieczne dla drzew. Mogą powstać uszkodzenia mrozowe powodujące pękanie kory na...

W jakim celu bielimy pnie drzew?

Czy wiesz dlaczego bielenie pni drzew owocowych jest zalecane? Przed czym ten zabieg chroni rośliny? I czym grozi zaniedbanie bielenia? 

Aktualizacja: 03.03.2014 16:00
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bruce Jenner - kim jest ojczym Kim Kardashian, który właśnie zmienił płeć?
Bruce Jenner - kim jest ojczym Kim Kardashian, który właśnie zmienił płeć?

Bruce Jenner stał się znany jako mąż Kris Jenner, która ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.