porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Liliowce: UPRAWA, PIELĘGNACJA - krok po kroku PORADNIK
Liliowce: UPRAWA, PIELĘGNACJA - krok po kroku PORADNIK Pielęgnacja liliowców nie powinna zająć ci dużo czasu. Ich sadzienie, ...
Jak uprawiać i nawozić bób? Jak powinna wyglądać pielęgnacja bobu? Czym nawozić bób?

Bób - JAK UPRAWIAĆ: nawożenie i pielęgnacja. Jak nawozić i pielęgnować bób?

Bób - JAK UPRAWIAĆ: nawożenie i pielęgnacja. Jak nawozić i pielęgnować bób?

Sprawdź, czym nawozić bób

fot.: Photos.com
Bób to popularne warzywo, często uprawiane w przydomowych warzywnikach. Aby cieszyć się udanymi zbiorami bobu, trzeba go odpowiednio pielęgnować i nawozić. Jak wygląda prawidłowe nawożenie bobu? Jak pielęgnować bób?

Bób można z powodzeniem uprawiać na glebach dość ciężkich, gliniastych, wilgotnych, ale żyznych i bogatych w próchnicę. Gleba powinna być lekko kwaśna, ale nie zakwaszona. Jeśli ziemia jest lżejsza i mniej zasobna w próchnicę, trzeba ją koniecznie zasilić jesienią kompostem i pamiętać o systematycznycm podlewaniu, aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność podłoża. Na glebach lżejszych bób uprawia się w pierwszym roku po oborniku, natomiast na glebach zasobniejszych i cięższych – w drugim lub trzecim roku po oborniku. Obornik rozsypuje się jesienią w dawce 30 kg/10 m² powierzchni grządki.

Nawożenie bobu

Bób ma niewielkie zapotrzebowanie na nawożenie azotem, którym rośliny nawozi się tylko przed siewem. Natomiast nawożenie bobu fosforem i potasem stosuje się jesienią. Bób dobrze reaguje na nawożenie magnezem.

Bobu lepiej nie uprawiać na tym samym miejscu, gdzie w poprzednim roku rosły inne rośliny strączkowe. Bób nie ma wysokich wymagań cieplnych. Jego nasiona kiełkują już przy temperaturze 3 st. C, a siewki bobu mogą wytrzymać okresowe przymrozki do -5 st.C.

Jak uprawiać bób?

Bób uprawia się z rozsady sadzonej w kwietniu lub wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu (siew w drugiej połowie marca i na początku kwietnia). Należy go systematycznie nawadniać, szczególnie bezpośrednio po wysiewie nasion oraz w tym czasie, gdy zawiązują się strąki. Dobrze jest spulchniać ziemię wokół roślin po każdym podlewaniu i po deszczach.

Bób zbiera się od końca czerwca do sierpnia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak i kiedy sadzić bób? Dowiedz się, jak uprawiać to doskonałe warzywo! Jak i kiedy sadzić bób? Dowiedz się, jak uprawiać to doskonałe warzywo!

Bób to doskonałe warzywo, a jego uprawa nie jest skomplikowana. Warto wysiać go na własnej działce, tym bardziej, że udaje się zazwyczaj dobrze. Wymaga jednak sporej ilości wody, nie znosi gleb...

Aktualizacja: 19.07.2013 15:03
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.