porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Liliowce: UPRAWA, PIELĘGNACJA - krok po kroku PORADNIK
Liliowce: UPRAWA, PIELĘGNACJA - krok po kroku PORADNIK Pielęgnacja liliowców nie powinna zająć ci dużo czasu. Ich sadzienie, ...
Jak uprawiać i nawozić bób? Jak powinna wyglądać pielęgnacja bobu? Czym nawozić bób?

Bób - JAK UPRAWIAĆ: nawożenie i pielęgnacja. Jak nawozić i pielęgnować bób?

Bób - JAK UPRAWIAĆ: nawożenie i pielęgnacja. Jak nawozić i pielęgnować bób?

Sprawdź, czym nawozić bób

fot.: Photos.com
Bób to popularne warzywo, często uprawiane w przydomowych warzywnikach. Aby cieszyć się udanymi zbiorami bobu, trzeba go odpowiednio pielęgnować i nawozić. Jak wygląda prawidłowe nawożenie bobu? Jak pielęgnować bób?

Bób można z powodzeniem uprawiać na glebach dość ciężkich, gliniastych, wilgotnych, ale żyznych i bogatych w próchnicę. Gleba powinna być lekko kwaśna, ale nie zakwaszona. Jeśli ziemia jest lżejsza i mniej zasobna w próchnicę, trzeba ją koniecznie zasilić jesienią kompostem i pamiętać o systematycznycm podlewaniu, aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność podłoża. Na glebach lżejszych bób uprawia się w pierwszym roku po oborniku, natomiast na glebach zasobniejszych i cięższych – w drugim lub trzecim roku po oborniku. Obornik rozsypuje się jesienią w dawce 30 kg/10 m² powierzchni grządki.

Nawożenie bobu

Bób ma niewielkie zapotrzebowanie na nawożenie azotem, którym rośliny nawozi się tylko przed siewem. Natomiast nawożenie bobu fosforem i potasem stosuje się jesienią. Bób dobrze reaguje na nawożenie magnezem.

Bobu lepiej nie uprawiać na tym samym miejscu, gdzie w poprzednim roku rosły inne rośliny strączkowe. Bób nie ma wysokich wymagań cieplnych. Jego nasiona kiełkują już przy temperaturze 3 st. C, a siewki bobu mogą wytrzymać okresowe przymrozki do -5 st.C.

Jak uprawiać bób?

Bób uprawia się z rozsady sadzonej w kwietniu lub wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu (siew w drugiej połowie marca i na początku kwietnia). Należy go systematycznie nawadniać, szczególnie bezpośrednio po wysiewie nasion oraz w tym czasie, gdy zawiązują się strąki. Dobrze jest spulchniać ziemię wokół roślin po każdym podlewaniu i po deszczach.

Bób zbiera się od końca czerwca do sierpnia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak i kiedy sadzić bób? Dowiedz się, jak uprawiać to doskonałe warzywo! Jak i kiedy sadzić bób? Dowiedz się, jak uprawiać to doskonałe warzywo!

Bób to doskonałe warzywo, a jego uprawa nie jest skomplikowana. Warto wysiać go na własnej działce, tym bardziej, że udaje się zazwyczaj dobrze. Wymaga jednak sporej ilości wody, nie znosi gleb...

Aktualizacja: 19.07.2013 15:03
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]

Marek Kalita jest nie tylko polskim aktorem teatralno- filmowym, ale ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.