porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Chwasty i mech na trawniku - jak je zwalczać?
Chwasty i mech na trawniku - jak je zwalczać?  Co zrobić, aby zwalczyć mech i chwasty na trawniku? Żaden właściciel ...
Liderem w uprawie borówki amerykańskiej, jak zresztą sama nazwa wskazuje, są Stany Zjednoczone. Polska w produkcji tego owocu jest jednak na trzecim miejscu, zaraz za Kanadą.

Borówka amerykańska – uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Borówka amerykańska – uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Borówka amerykańska nie jest rośliną skomplikowaną w uprawie. Wymaga jednak lekko kwaśnego podłoża oraz stałej jego wilgotności. 

fot.: Agnieszka Mike-Jeziorska
Borówka amerykańska ma bardzo duże wymagania glebowe. Aby krzewy borówki nie skarłowaciały i obficie wydawały owoce, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Mówimy, jakie wymagania ma borówka amerykańska i jak z sukcesem uprawiać tę roślinę.

Jaka ziemia dla borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska, a właściwie borówka wielka, potrzebuje ziemi próchniczej, bardzo kwaśnej, o odczynie pH równym 4-4,5. Aby zapewnić jej takie warunki każdej wiosny glebę wokół borówki amerykańskiej należy nawieźć siarczanem potasu albo siarczanem amonu. Na rynku dostępne są jednak także specjalne nawozy do borówek amerykańskich. Ważne, by nie stosować nawozów z dodatkiem wapnia.

Jakie stanowisko dla borówki?

Borówka amerykańska lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru, nie znosi jednak suszy. Aby temu zapobiec dół pod nową sadzonkę możemy wyłożyć folią. W zależności od krzaka wykopujemy dół o głębokości ok. 40-60 centymetrów, w nim układamy folię i robimy w niej kilkanaście niewielkich otworów. Gleba pod borówkę amerykańską powinna być próchnicza, z domieszką trocin lub kory.

Borówka amerykańska – pielęgnacja

Borówka amerykańska nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jedynie pamiętać, by ziemię wokół krzaka wyściółkować, co zapewni jej stały poziom wilgoci. Po 4 latach od posadzenia powinno się przeprowadzić pierwsze cięcie prześwietlające – wycinamy wówczas najstarsze, słabo owocujące gałązki i skracamy nieco zbyt wyrośnięte pędy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Przycinanie drzew owocowych NA OBRĄCZKĘ i NA CZOP – jak to robić? Przycinanie drzew owocowych NA OBRĄCZKĘ i NA CZOP – jak to robić?

ABC każdego działkowca. Jak wykonuje się przycinanie drzew owocowych na obrączkę, a jak na czop?

Przycinanie krzewów – jak prawidłowo przycinać jeżyny. Cięcie jeżyn krok po kroku Przycinanie krzewów – jak prawidłowo przycinać jeżyny. Cięcie jeżyn krok po kroku

Przycinanie jeżyn jest konieczne, jeśli chcemy, aby krzewy nie zapadały na choroby i obficie owocowały. Mówimy, jak prawidłowo przycinać jeżyny. Cięcie jeżyn krok po kroku

Jak przycinać drzewa owocowe? Kiedy wykonać przycinanie drzew?

Przycinanie drzew owocowych wykonuje się corocznie na przełomie zimy i wiosny, kiedy miną już większe mrozy (najczęściej na przełomie lutego i marca). Jest to jeden z niezbędnych zabiegów pielęgnacji...

Aktualizacja: 17.06.2013 11:25
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?

Rocznik 1963. Syn właściciela warsztatu budowlanego i położnej, z 9-letnim ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.