porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Szkodniki roślin ogrodowych - jak je zwalczać?
Szkodniki roślin ogrodowych - jak je zwalczać? Utrzymanie ogrodu w jak najlepszym porządku gwarantuje minimalizowanie problemów ze ...
Trawnik bez chwastów i mchu - jak to zrobić?

Chwasty i mech na trawniku - jak je zwalczać?

Chwasty i mech na trawniku - jak je zwalczać?

Chwasty i mech szpecą trawnik i zagłuszają trawę.  Warto więc pozbyć się ich jak najszybciej.

fot.: Photos.com
 Co zrobić, aby zwalczyć mech i chwasty na trawniku? Żaden właściciel trawnika nie chce, aby jego zielony dywan szpeciły chwasty i mech. Jak się pozbyć niepożądanych roślin z trawnika?

Chwasty i mech szpecą wygląd trawnika, dlatego jeśli chcemy, aby nasz trawnik wyglądał pięknie, należy zrobić wszystko, aby pozbyć się mchu i chwastów z murawy.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika – częste i niskie koszenie trawy sprawia, że większość chwastów (szczególnie chwastów jednorocznych), które wyrosły na trawniku, ginie. Trudniej pozbyć się z trawnika chwastów wieloletnich. Jeśli nasz trawnik ma niewielkie rozmiary, a chwastów nie jest zbyt dużo, najlepiej usunąć je ręcznie, podważając nożem lub specjalnym narzędziem do usuwania chwastów każdą niepożądaną roślinę.

Jeśli jednak trawnik jest duży, a liczba chwastów znaczna, najlepszym rozwiązaniem jest użycie odpowiedniego herbicydu (środka chemicznego do zwalczania chwastów). Sposób użycia preparatu jest podany na etykiecie-instrukcji dołączonej do środka. Kilka dni przed i po oprysku nie kosić trawy.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Mech najczęściej pojawia się na trawnikach zaniedbanych, w miejscach ocienionych i wilgotnych. Aby mech nie pojawił się na murawie, należy ją systematycznie pielęgnować – mech rzadziej opanowuje trawniki zadbane.

Gdy na trawniku pojawi się mech, warto sprawdzić pH podłoża i jeśli wynosi mniej niż 6,0, trzeba trawnik zwapnować. Do zwalczenia mchu na trawniku można zastosować specjalne preparaty zwalczające mech na trawniku, dostępne w sprzedaży. Dobrze też przeprowadzić wertykulację i aerację trawnika.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dbać o trawnik? Jak dbać o trawnik?

Piękny, zadbany i zielony trawnik to doskonała wizytówka naszego ogrodu. Pielęgnację warto rozpocząć już wczesną wiosną. Mówimy, jak odpowiednio dbać o trawnik, aby prezentował się niczym zielony...

Wertykulacja i aeracja trawnika – na czym polegają te zabiegi i czym się różnią? Wertykulacja i aeracja trawnika – na czym polegają te zabiegi i czym się różnią?

wertykulacja i aeracja, niekiedy mylone to niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, które sprawiają, że nawet straszy trawnik jest ładny i soczyście zielony. Czy się różnią wertykulacja i aeracja i na czym...

Trawnik po zimie - czym i kiedy nawozić trawnik? Trawnik po zimie - czym i kiedy nawozić trawnik?

Trawnik po zimie nie prezentuje się najlepiej. Zalegający tygodniami śnieg, mrozy, odwilże – zima odbije swoje piętno nawet na najlepiej pielęgnowanym trawniku. Dlatego wraz z nadchodzącą...

Aktualizacja: 17.06.2013 13:48
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był. św. Walenty? Co wiemy o patronie zakochanych?
Kim był. św. Walenty? Co wiemy o patronie zakochanych?

Co roku 14 lutego obchodzimy walentynki – w Polsce, Anglii i ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.