porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ROŚLINY ZIMĄ. Jak zabezpieczyć krzewy malin przed zimą? Jak osłonić maliny przed zimą?
ROŚLINY ZIMĄ. Jak zabezpieczyć krzewy malin przed zimą? Jak osłonić maliny przed zimą? Jeśli chcesz co roku cieszyć się pięknymi malinami pomyśl, co ...
Kiedy grozi kara za cięcie drzew i krzewów?

Cięcie starych drzew. Czy można wyciąć gałęzie starych drzew?

Zmieniły się przepisy dotyczące pielęgnacji drzew i krzewów! Zobacz, kiedy według ustawy o ochronie środowiska przycinanie gałęzi jest uznawane za pielęgnację drzew i krzewów, a kiedy jest traktowane jako zniszczenie drzewa i grozi karą pieniężną. Na czym polega cięcie starych drzew.

Zmiany wprowadzone do ustawy o ochronie przyrody mówią, że zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:

  • usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
  • kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
  • utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Wprowadzenie tego przepisu sprawiło, że cięcie drzew w sposób inny niż wymieniony traktowane jest jako zniszczenie drzewa i daje podstawę do wymierzenia kary pieniężnej (naliczanej za każdy centymetr obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm według obowiązujących stawek podawanych co roku) za zniszczenie drzew spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2010.119.804). Rozdział 4. (Ochrona terenów zieleni i zadrzewień), art. 82 ust. 1a

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cięcie żywopłotów. Jak przycinać żywopłoty iglaste i liściaste? Cięcie żywopłotów. Jak przycinać żywopłoty iglaste i liściaste?

Cięcie żywopłotów pozwala zmienić rośliny w zielony mur. Przyspiesza ich wzrost i nadaje im uporządkowany wygląd. Mówimy jak przycinać żywopłoty liściaste i iglaste.

Krzewy ozdobne i owocowe: jak przycinać?

Po zimie cięcie krzewów to zabieg konieczny, usuwamy przemarznięte i połamane gałęzie. Latem i jesienią usuwamy dzikie pędy, formujemy krzewy. Jak prawidłowo przycinać krzewy?

Cięcie drzew owocowych i ozdobnych: jak to zrobić? Cięcie drzew owocowych i ozdobnych: jak to zrobić?

Cięcie drzew pomaga im lepiej kwitnąć, owocować. Ten sposób pielęgnacji nadaje im pożądane przez nas kształt. Mówimy jak przycinac drzewa i krzewy, by lepiej rosły i obficiej owocowały.

Aktualizacja: 03.11.2012 16:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zenon Martyniuk z zespołu Akcent. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Zenon Martyniuk z zespołu Akcent. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Zenon Martyniuk na scenie obecny jest o 1989 roku. Lider ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.