porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać rannik zimowy?
Jak uprawiać rannik zimowy? Rannik zimowy to niezwykła roślina wieloletnia pochodząca z rodziny jaskrowatych. ...
Guzikowiec zachodni oryginalny krzew wabiący pszczoły i motyle

Co to jest guzikowiec zachodni? Jak go uprawiać?

Co to jest guzikowiec zachodni? Jak go uprawiać?

Guzikowiec zachodni ma efektowne kwiaty, które wabią motyle.

fot.: thinkstockphotos.com
Guzikowiec zachodni, czyli Cephalanthus occidentalis, to pełen uroku krzew. Chociaż jest łatwy w uprawie i całkowicie mrozoodporny, wciąż rzadko widuje się go ogródkach przydomowych. Jego polska nazwa nawiązuje do wyglądu kulistych, kremowobiałych kwiatostanów. Ich kształt przypomina guziki.

Guzikowiec zachodni jest przybyszem z Ameryki Północnej. Rośnie w Kanadzie i na północy Stanów Zjednoczonych. W swoim naturalnym środowisku osiąga wysokość 3-6 m. W Polsce dorasta do 1,5-2 m. Jest krzewem o kulistym pokroju. Jego dość duże, ciemnozielone liście pojawiają się późno, bo dopiero na początku maja. Jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono (w zależności o stopnia nasłonecznienia rośliny).

W Ameryce Północnej guzikowiec zachodni kwitnie w pierwszej połowie lata. W Polsce rozpoczyna później kwitnienie. Trwa ono od połowy lipca do września. Kuliste kwiatostany o średnicy ok. 3 cm składają się z drobnych kwiatków o miłym zapachu. Kwiatostany, początkowo zielone, potem białokremowe, z wystającymi z kuleczki delikatnymi igiełkami, wabią motyle i pszczoły. Guzikowiec jest bowiem miododajną rośliną. Ozdobą krzewu są także kuliste, brązowo-bordowe owoce.

Krzew dobrze znosi polskie zimy, odporny jest też na przymrozki, bo późno budzi się z zimowego snu. Trzeba jednak pamiętać, że lubi stanowiska słoneczne i wilgotne. Z tego względu  można go sadzić na brzegu oczek wodnych, na terenie nieco podmokłym. Krzew lubi  ziemię gliniasto-piaszczystą, ale dobrze rośnie także w zwykłej ogrodniczej. Kwiaty rozwijają się  tylko na pędach jednorocznych. Należy więc go przycinać go wiosną. Dzięki temu pięknie się rozrasta, a na młodych gałązkach pojawia się mnóstwo „najeżonych” kuleczek.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 24.09.2014 11:29
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Barbara Maciejczyk: kim była stewardesa z tupolewa?

Babara Maciejczyk to stewardesa z prezydenckiego Tu-154M, która przed katastrofą ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.