porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dalie - jakie są najpiękniejsze odmiany dalii?
Dalie - jakie są najpiękniejsze odmiany dalii? Dalie to kwiaty bardzo efektowne, a różnorodność odmian może przyprawić ...
Czy na gruszach, śliwach i pomidorach może wyrosnąć "wilk"?

Co to jest wilk na roślinie? Czy można go ukorzenić?

"Wilki” - tak ogrodnicy nazywają silne jednoroczne pędy rosnące pionowo na konarach drzew owocowych. Ale wilkami okreslane sa także zbędne pędy innych roslin wymagające usunięcia.

Na drzewach owocowych długie pędy, rosnące prostopadle do grubych konarów drzew, pojawiają się latem. Nie są one jednak potrzebne jabłoniom, śliwom i gruszom, które wytwarzają pąki kwiatowe na krótkopędach. „Wilki” nie zwiększają zatem ich owocowania, a wręcz im szkodzą, bo zasłaniają światło dojrzewającym owocom. Jabłka i gruszki są mniejsze, wybarwione i nie tak smaczne.

Wilki najlepiej usunąć w lipcu i sierpniu. Najpóźniej zabieg ten wykonuje się na 3 tygodnie przed zbiorem owoców. Usunąć trzeba aż 90 procent niechcianych pędów. Resztę można ewentualnie pozostawić jako materiał dla odnowienia się korony drzewa.

Wilki, podobnie jak na drzewach owocowych, pojawiają się np. na pomidorach. Te można szybko ukorzenić, wkładając do pojemnika z wodą. Potem wystarczy włożyć ukorzenionego pomidora do gruntu i w ten sposób wyhodować kolejną piękną roślinkę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak obrywać wilki na pomidorach? Jak obrywać wilki na pomidorach?

„Wilki” na pomidorach, to rosnące prostopadle lub pod kątem w stosunku do głównego konaru, mocne pędy. Czy trzeba je ucinać, oderwać, czy może warto zostawić?

POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości  POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości

Pomidory to warzywa doskonałe - smaczne, różnorodne, obficie owocujące... Jak sadzić i uprawiać je na własnej działce, w ogrodzie czy na balkonie?

Jak opryskiwać drzewa owocowe? Wiosenna ochrona roślin

Aby drzewa i owoce były piękne i zdrowe, trzeba je opryskiwać. Opryski chronią drzewa przed pleśnią, rakiem bakteryjnym, torbielami, a także szkodnikami. Jakie opryski nalezy wykonać wiosną? Kiedy...

Aktualizacja: 11.07.2014 10:55
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]

Paweł Tanajno to kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.