porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy rośliny w ogrodzie trzeba odśnieżać? Nawet zimą w ogrodzie jest co robić. Ośnieżone rośliny wyglądają ...
Co warto i trzeba zrobić w ogrodzie wiosną?

Jakie prace trzeba wykonać wiosną w ogrodzie? Od czego zacząć wiosenne porządki?

Jakie prace trzeba wykonać wiosną w ogrodzie? Od czego zacząć wiosenne porządki?

Wiosna w  ogrodzie zaczyna się pracami porządkowymi - odkrywaniem roślin przykrytych na zimę, przycinaniem drzew i krzewów.

fot.: Photos.com
Kiedy zima na dobre odpuści i pojawią się ciepłe, wiosenne dni możemy rozpocząć prace w ogrodzie. Aby rośliny jak najszybciej rozpoczęły wegetację i szybko zregenerowały się po trudnej zimie trzeba odpowiednio o nie zadbać. Od czego zacząć?

Kiedy zdjąć okrycia z roślin wrażliwych na mróz?

Usuwanie zimowych okryć drzew, krzewów i bylin (agrowłókniny, maty słomiane) rozpoczynamy zaraz po ustąpieniu mrozów, gdy wystąpi kilka kolejnych dni bez ujemnych temperatur i mocno operuje słońce. Z reguły jest to pod koniec lutego lub w połowie marca. Usypane przed zimą kopczyki ziemi lub kory u nasady pędów pozostawiamy jeszcze przez jakiś czas na wypadek wystąpienia nagłych przymrozków.

Co można zrobić wiosną w ogrodzie?

Przekopane jesienią (pozostawione w tzw. ostrej skibie) grządki porządkujemy i grabimy zaraz po rozmarznięciu gruntu, aby zapobiec utracie wilgoci z gleby. Wczesna wiosna (marzec) to świetna pora na sadzenie nowych drzew i krzewów w ogrodzie. W tym czasie można sadzić przede wszystkim rośliny z tzw. gołym korzeniem, natomiast rośliny zakupione w pojemnikach sadzimy przez cały sezon.

Po zimie trzeba zadbać też o trawnik, który najczęściej wymaga wtedy odpowiedniej pielęgnacji. Murawę przede wszystkim grabimy, napowietrzamy i dosiewamy nasiona w miejscach, gdzie trawa nie przetrwała zimy. W połowie marca możemy już rozpocząć wiosenne zasilanie roślin ogrodowych. Najwygodniejsze do stosowania są wieloskładnikowe nawozy mineralne przeznaczone do poszczególnych grup roślin. Pamiętajmy, aby nawozy stosować zgodnie z instrukcją producenta, aby składniki pokarmowe zostały jak najlepiej przyswojone przez rośliny. 

Wiosną możemy też rozpocząć rozmnażanie letnich i jesiennych bylin. Najłatwiej zrobić to przez podział kęp, które po wykopaniu przecinamy nożem lub szpadlem i sadzimy w nowe miejsca.

Jakie rośliny warto przyciąć wiosną?

Wiosna to dobry czas na prześwietlanie koron drzew owocowych. Skracamy lub usuwamy nadmiernie zagęszczone pędy jabłoni, grusz, czy śliw. Przy okazji usuwamy z pędów zaschnięte owoce (tzw. mumie) porażone w poprzednim sezonie przez choroby lub szkodniki. Przycinania mogą wymagać też niektóre krzewy ozdobne. Wiosną przycinamy tylko krzewy, które kwitną latem na tegorocznych pędach (np. budleja Dawida, tawuły japońskie, hortensja krzewiasta, hortensja bukietowa, dereń biały, pięciorniki).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Prace w ogrodzie po zimie. Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu? Ogród na wiosnę Prace w ogrodzie po zimie. Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu? Ogród na wiosnę

Początek marca, z coraz dłuższym dniem i wyższą temperaturą, to dobry czas na rozpoczęcie nowego sezonu w ogrodzie. Zanim rośliny zaczną na nowo wegetację, warto wykonać kilka zabiegów...

Nowy trawnik - jak go założyć i co jest do tego potrzebne? Nowy trawnik - jak go założyć i co jest do tego potrzebne?

Założenie trawnika wymaga trochę wysiłku, ale na pewno nie jest trudne. Jak to zrobić i co jest do tego potrzebne?

Piękny ogród przy niewielkim nakładzie pracy - jak to zrobić? Piękny ogród przy niewielkim nakładzie pracy - jak to zrobić?

Ogrody wymagają pielęgnacji – usuwania chwastów, podlewania, nawożenia... Ale jedne wymagają więcej troski i czasu, a inne mniej. W czym tkwi sekret?

Aktualizacja: 25.04.2014 12:05
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
E.L. James: kim jest autorka "50 twarzy Greya"? [kariera, rodzina]

E.L. James szturmem podbiła serca wielu czytelników i czytelniczek ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.