porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed mrozem ? Ozdobne, oryginalne gatunki traw o zimozielonych, często barwnych liściach coraz ...
Dom pełen kwiatów. Sposób na kwiaty doniczkowe (storczyk, kliwia, amaralis)

Kwiaty w mieszkaniu - storczyk, kliwia i amarylis. Co zrobić, by kwiaty doniczkowe ponownie zakwitły?

Kwiaty w mieszkaniu - storczyk, kliwia i amarylis. Co zrobić, by kwiaty doniczkowe ponownie zakwitły?

Pięknie kwitnąca pomarańczowa kliwia.

fot.: MURATOR
Zdarza się, że kupujemy lub zostajemy obdarowani kwitnącą rośliną. Po jakimś czasie, kwiat usycha, a my nie potrafimy powtórzyć sukcesu ogrodnika i skłonić rośliny do ponownego zakwitnięcia. Sprawdź, co zrobić, aby pobudzić roślinę do kwitnienia.

Co zrobić, aby Falenopsis ponownie zakwitł?

Falenopsis kwitnie przez kilka miesięcy, kwiaty pojawiają się 2-3 razy w ciągu roku. Gdy przekwitnie, pęd kwiatowy przycinamy 3 cm nad drugim lub trzecim zgrubieniem. Jeśli chcesz by storczyk kwitł od jesieni do wiosny w czerwcu przerwij nawożenie. Doniczkę postaw w lepiej oświetlonym miejscu, a w nocy poddawaj go działaniu niższej temperatury (mocniej uchyl okno). Po miesiącu przywróć roślinie optymalne warunki. Po 3 - 4 miesiącach pojawią się kwiaty.
Światło: lubi okno od wschodu.
Temperatura: w dzień trochę ponad 20°C, w nocy o 2 - 3°C mniej. W upały może być wyższa, ale roślina musi stać w przewiewie.
Podlewanie i nawożenie: podlanie jest konieczne, gdy liście tracą naturalną sztywność. Nadmiar wody z podstawki trzeba wylać. Latem storczyk można nawozić przy każdym podlewaniu dawką 0,5 g/l wody specjalnego nawozu do storczyków. Zimą wystarczy raz w miesiącu.
Ważne! Doniczki ze storczykiem nie można przekręcać, bo może zrzucić kwiaty. Ponadto storczyk lubi zraszanie, zawsze w ciągu dnia.

Jak uprawić kliwię, aby pieknie kwitła?

Kliwia kwitnie między lutym a kwietniem. W tym czasie trzeba ją nawozić co dwa tygodnie, połową zalecanej dawki nawozu do roślin kwitnących. Po przekwitnięciu wycina się pęd kwiatowy.
Światło: potrzebuje go niewiele, lubi wschodnie okno.
Temperatura: niezbyt ciepłe pomieszczenie, zimą 18-20°C.
Podlewanie: umiarkowane. Latem 2 razy w tygodniu, zimą co 10 dni.
Ważne! Kliwii nie można przestawiać oraz obracać doniczki. Powinna stać w tym samym miejscu. Nie lubi przesadzania. Tylko młode rośliny (do 3 lat) przesadza się co roku, potem tylko wymienia się wierzchnią warstwę ziemi.

Co zrobić, aby Amarylis ponownie zakwitł w następnym roku?

Amarylis zakwita między styczniem a kwietniem. Po kwitnieniu część nadziemna zamiera. Wtedy wycina się zaschnięty pęd kwiatowy. Od sierpnia ogranicz podlewanie, gdy zaschną i liście, ustaw doniczkę w chłodnym miejscu.

Sadzenie: na początku zimy przesadź cebulę do doniczki z ziemią wymieszaną z kompostem i piaskiem. Na dnie umieść drenaż. Cebula powinna  być zagłębiona. Bulwa  musi mieć ok. 20 cm obwodu żeby zakwitła.
Światło i temperatura: miejsce jasne i ciepłe (ok. 25°C).
Podlewanie i nawożenie: tuż po posadzeniu ziemia zawsze powinna być lekko wilgotna, gdy pojawi się pierwszy pęd zwiększamy podlewanie. Stosujemy nawóz długo działający osmocote, któru miesza się z ziemią przed sadzeniem.
Ważne! Zwykle zakwita po 8 tygodniach. Jeśli przed sadzeniem schłodzisz cebulę do temperatury 3-7°C kwiaty pojawią się już po miesiącu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
JAK SADZIĆ ROŚLINY NA BALKONIE? Dowiedz się, jak zadbać o balkon na wiosnę JAK SADZIĆ ROŚLINY NA BALKONIE? Dowiedz się, jak zadbać o balkon na wiosnę

Jeżeli chcemy mieć na balkonie bujną zieleń, rośliny muszą być ładnie zakomponowane. Ważne jest też, by były dobrze dobrane do usytuowania balkonu względem słońca i kierunku wiatrów. Gdy to ustalimy,...

Jak pielęgnować AMARYLIS? Zasady hodowli amarylisa w domowych warunkach Jak pielęgnować AMARYLIS? Zasady hodowli amarylisa w domowych warunkach

Amarylis może przyćmić urodą niejedną roślinę doniczkową. Kwiaty imponujące wielkością i kolorami – od białej do ciemnoróżowej – są niezwykle dekoracyjne. Podpowiadamy, jak uprawiać...

Jak ustawiać rośliny w mieszkaniu? Jak zdobić wnętrze roślinami doniczkowymi? Jak ustawiać rośliny w mieszkaniu? Jak zdobić wnętrze roślinami doniczkowymi?

Odpowiednie skomponowanie roślin z wnętrzem sprawi, że będą wzajemnie podkreślały swoje walory. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej rośliny do warunków panujących w pomieszczeniu - chodzi zarówno...

Aktualizacja: 07.04.2014 12:56
Autor: bibika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janina Milewska Duda: kim jest matka Andrzeja Dudy?
Janina Milewska Duda: kim jest matka Andrzeja Dudy?

Media obiegła wiadomość, że matka Andrzeja Dudy zbierała podpisy poparcia ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.