porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed mrozem ? Ozdobne, oryginalne gatunki traw o zimozielonych, często barwnych liściach coraz ...
Dom pełen kwiatów. Sposób na kwiaty doniczkowe (storczyk, kliwia, amaralis)

Kwiaty w mieszkaniu - storczyk, kliwia i amarylis. Co zrobić, by kwiaty doniczkowe ponownie zakwitły?

Kwiaty w mieszkaniu - storczyk, kliwia i amarylis. Co zrobić, by kwiaty doniczkowe ponownie zakwitły?

Pięknie kwitnąca pomarańczowa kliwia.

fot.: MURATOR
Zdarza się, że kupujemy lub zostajemy obdarowani kwitnącą rośliną. Po jakimś czasie, kwiat usycha, a my nie potrafimy powtórzyć sukcesu ogrodnika i skłonić rośliny do ponownego zakwitnięcia. Sprawdź, co zrobić, aby pobudzić roślinę do kwitnienia.

Co zrobić, aby Falenopsis ponownie zakwitł?

Falenopsis kwitnie przez kilka miesięcy, kwiaty pojawiają się 2-3 razy w ciągu roku. Gdy przekwitnie, pęd kwiatowy przycinamy 3 cm nad drugim lub trzecim zgrubieniem. Jeśli chcesz by storczyk kwitł od jesieni do wiosny w czerwcu przerwij nawożenie. Doniczkę postaw w lepiej oświetlonym miejscu, a w nocy poddawaj go działaniu niższej temperatury (mocniej uchyl okno). Po miesiącu przywróć roślinie optymalne warunki. Po 3 - 4 miesiącach pojawią się kwiaty.
Światło: lubi okno od wschodu.
Temperatura: w dzień trochę ponad 20°C, w nocy o 2 - 3°C mniej. W upały może być wyższa, ale roślina musi stać w przewiewie.
Podlewanie i nawożenie: podlanie jest konieczne, gdy liście tracą naturalną sztywność. Nadmiar wody z podstawki trzeba wylać. Latem storczyk można nawozić przy każdym podlewaniu dawką 0,5 g/l wody specjalnego nawozu do storczyków. Zimą wystarczy raz w miesiącu.
Ważne! Doniczki ze storczykiem nie można przekręcać, bo może zrzucić kwiaty. Ponadto storczyk lubi zraszanie, zawsze w ciągu dnia.

Jak uprawić kliwię, aby pieknie kwitła?

Kliwia kwitnie między lutym a kwietniem. W tym czasie trzeba ją nawozić co dwa tygodnie, połową zalecanej dawki nawozu do roślin kwitnących. Po przekwitnięciu wycina się pęd kwiatowy.
Światło: potrzebuje go niewiele, lubi wschodnie okno.
Temperatura: niezbyt ciepłe pomieszczenie, zimą 18-20°C.
Podlewanie: umiarkowane. Latem 2 razy w tygodniu, zimą co 10 dni.
Ważne! Kliwii nie można przestawiać oraz obracać doniczki. Powinna stać w tym samym miejscu. Nie lubi przesadzania. Tylko młode rośliny (do 3 lat) przesadza się co roku, potem tylko wymienia się wierzchnią warstwę ziemi.

Co zrobić, aby Amarylis ponownie zakwitł w następnym roku?

Amarylis zakwita między styczniem a kwietniem. Po kwitnieniu część nadziemna zamiera. Wtedy wycina się zaschnięty pęd kwiatowy. Od sierpnia ogranicz podlewanie, gdy zaschną i liście, ustaw doniczkę w chłodnym miejscu.

Sadzenie: na początku zimy przesadź cebulę do doniczki z ziemią wymieszaną z kompostem i piaskiem. Na dnie umieść drenaż. Cebula powinna  być zagłębiona. Bulwa  musi mieć ok. 20 cm obwodu żeby zakwitła.
Światło i temperatura: miejsce jasne i ciepłe (ok. 25°C).
Podlewanie i nawożenie: tuż po posadzeniu ziemia zawsze powinna być lekko wilgotna, gdy pojawi się pierwszy pęd zwiększamy podlewanie. Stosujemy nawóz długo działający osmocote, któru miesza się z ziemią przed sadzeniem.
Ważne! Zwykle zakwita po 8 tygodniach. Jeśli przed sadzeniem schłodzisz cebulę do temperatury 3-7°C kwiaty pojawią się już po miesiącu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
DATURA, uprawa bielunia. Jak pielęgnować daturę od wiosny do jesieni

Datura jest niezwykłą ozdobą ogrodu i tarasu. Kwitnie tak pięknie, że mówi się o niej "trąby anielskie". Dowiedz się co robić, aby twoje datury pięknie kwitły. Jak zasilać, przycinać, pielęgnować...

Jak pielęgnować AMARYLIS? Zasady hodowli amarylisa w domowych warunkach Jak pielęgnować AMARYLIS? Zasady hodowli amarylisa w domowych warunkach

Amarylis może przyćmić urodą niejedną roślinę doniczkową. Kwiaty imponujące wielkością i kolorami – od białej do ciemnoróżowej – są niezwykle dekoracyjne. Podpowiadamy, jak uprawiać amarylis w domu.

Jak dbać o kwiaty zimą? Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą Jak dbać o kwiaty zimą? Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Jeśli lubimy otaczać się roślinami, powinniśmy wiedzieć jak je pielęgnować w czasie zimy. Jak zapewnić kwiatom najlepsze warunki do wegetacji? Jak chronić je przed niekorzystnymi zimowymi warunkami?...

Aktualizacja: 07.04.2014 12:56
Autor: bibika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
(nie)Święta Matka Teresa. Kontrowersyjne rysy zakonnicy z Kalkuty

Mit Matki Teresy wspiera się na powszechnym przeświadczeniu o jej ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.