porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Aeracja trawnika, czyli jego napowietrzanie - na czym polega ten zabieg?
Aeracja trawnika, czyli jego napowietrzanie - na czym polega ten zabieg? Na właściwą pielęgnację trawnika składa się wiele zabiegów. Jednym z ...
Nie wyrzucajmy do śmietnika skoszonej trawy. To znakomity roślinny materiał, który możemy wykorzystać w ogrodzie.

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Skoszonej trawy nie należy wyrzucać - idealnie nadaje się do wyścielania miejsca pod roślinami na rabatach albo do kompostowania.

fot.: BLACK & DECKER
Koszenie trawy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika w ogrodzie. Co zrobić ze skoszona trawą? Czy można ją wykorzystać? 

Dlaczego nie należy wyrzucać skoszonej trawy?

Skoszona trawa to bardzo cenny materiał roślinny, który znakomicie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie. Nie wyrzucajmy pokosu (ściętych źdźbeł traw), bo to wartościowy surowiec organiczny i źródło substancji odżywczych.
Ściętych źdźbeł traw można użyć do ściółkowania rabat. Warstwa pokosu rozłożona na grządkach pozwala na zatrzymanie wilgoci w glebie i uniemożliwia kiełkowanie chwastów. Ścięta trawa zawiera dużo azotu, który przedostaje się do podłoża za pośrednictwem organizmów glebowych przetwarzających tkanki roślinne w próchnicę. Nie należy do ściółkowania używać pokosu zawierającego kwiatostany traw i innych roślin.

Skoszoną trawę można zostawić na trawniku nie zgrabiając jej, ale tylko wtedy, jeśli ścięte źdźbła są młode, delikatne i niezbyt długie. Takie szybko się rozkładają i nie wpływają niekorzystnie na trawnik, wręcz przeciwnie – zasilają go w potrzebne składniki odżywcze, między innymi w azot. Nie należy natomiast pozostawiać na trawniku pokosu, jeśli zawiera kwiatostany, łodygi i stare źdźbła. Twarde części trawy rozkładają się bardzo wolno, powodują filcowanie darni i utrudniają wzrost trawy.

A może na kompost?

Warto także kompostować skoszoną trawę – układamy ją na pryzmie kompostowej cienkimi warstwami, które przedzielamy luźnym materiałem (np. ziemią, drobnymi i cienkimi gałęziami), aby do wnętrza stosu docierało jak najwięcej powietrza. Po kilku miesiącach otrzymamy kompost – znakomity nawóz organiczny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Trawnik często deptany. Jak zadbać o murawę? SPRAWDZONE RADY Trawnik często deptany. Jak zadbać o murawę? SPRAWDZONE RADY

Okolice tarasu czy wąskie, często uczęszczane przejścia między domem a ogrodzeniem to nienajlepsze miejsce na trawnik. Często deptana darń źle rośnie. Jak ją pielęgnować?

Trociny: do czego przydają się w ogrodzie? Trociny: do czego przydają się w ogrodzie?

Zamiast trociny wyrzucać, warto je wykorzystać w ogrodzie, na przykład do nawożenia roślin. Podpowiadamy, jak powinno się to dobrze zrobić.

Co to jest aktywator kompostu? Ja stosować środki aktywujące rozwój nawozu naturalnego? Co to jest aktywator kompostu? Ja stosować środki aktywujące rozwój nawozu naturalnego?

Każdy kto chociaż w minimalnym stopniu interesuje się ogrodnictwem, wie co to jest kompost i z jakich odpadków organicznych go uzyskać. Nie każdy jednak wie, że są specjalne środki, które...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:49
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Komorowska: kim jest pierwsza dama Polski?
Anna Komorowska: kim jest pierwsza dama Polski?

Anna Komorowska, żona Bronisława Komorowskiego i pierwsza dama RP, pełni ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.