porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Choroby grzybowe róż: czym zwalczać? Jak leczyć chore róże?
Choroby grzybowe róż: czym zwalczać? Jak leczyć chore róże? Róże są jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodu. Ale jest jeden ...
Pielęgnacja lawendy, przycinanie lawendy: jak to robić? Co jest ważne przy pielęgnacji lawendy?

Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? Jak pielęgnować lawendę?

Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? Jak pielęgnować lawendę?

Sprawdź, jak należy pielęgnować lawendę

fot.: Photos.com
Piękne fioletowe kwiaty lawendy zdobią ogrody i tarasy przez lato. Okres kwitnienia lawendy jest wyjątkowo długi, zaczyna się w czerwcu i trwa aż do października. Co trzeba zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? Jak pielęgnować lawendę? Kiedy przycinać lawendę i jak powinno wyglądać przycinanie lawendy?

Aby lawenda zdrowo rosła i obficie kwitła, trzeba zapewnić jej optymalne warunki uprawy. Zarówno w pojemniku, jak i w ogrodzie lawenda potrzebuje raczej przepuszczalnego, lekkiego i wapiennego podłoża. Zdecydowanie nie służy jej ciężka, gliniasta i mokra gleba. Nie lubi też kwaśnej.

Roślinie trzeba zapewnić ciepłe, słoneczne, a zarazem przewiewne stanowisko. Lawenda jest odporna na susze. Z tego też względu jest często sadzona w suchych, żwirowych ogrodach na mocno nasłonecznionych stanowiskach.

Jak pielęgnować lawendę? Kiedy przycinać lawendę?

Lawenda nie wymaga w zasadzie żadnych znacznych zabiegów pielęgnacyjnych, poza systematycznym cięciem. Regularne przycinanie lawendy sprawi, że jej pokrój stanie się zwarty i krzaczasty, a kwitnienie będzie bardziej obfite. Lawendę przycina się zazwyczaj dwa razy w roku, w okresie wczesnej wiosny i tuż po przekwitnieniu.

Młode rośliny należy przyciąć już w pierwszym roku wzrostu o połowę. Dzięki temu wypuszczą wiele nowych pędów. W kolejnych latach lawendę przycinamy tuż po przekwitnięciu kwiatostanów, usuwając uschnięte kwiaty z 7-centymetrową łodygą (jesień to zbyt późno na przycięcie, przymrozki sprawiają, że gorzej później zimuje). Lawenda dość łatwo się rozsiewa, dlatego warto na jesień zostawić kilka kwiatostanów.

Wczesną wiosną robimy cięcie formujące: usuwamy połamane, chore, uszkodzone pędy, a resztę skracamy o połowę, nadając roślinie półkulisty kształt.

Lawendę powinno się formować systematycznie, co roku skracając najmłodsze pędy. Starsze, zdrewniałe łodygi źle znoszą przycinanie – mogą nie wypuścić pędów.

Uwaga! Lawenda nie lubi podmokłego podłoża, dlatego nie należy jej zbyt często podlewać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy i jak przycinać lawendę? [SPRAWDZONE RADY] Kiedy i jak przycinać lawendę? [SPRAWDZONE RADY]

Pachnące łany fioletowych drobnych kwiatów i uroczy zapach kojarzy się nam z pejzażami Prowansji, ale dzięki odpowiednim zabiegom możemy podobny mieć w swoim ogrodzie.

Rośliny silnie pachnące na balkonie i tarasie - jakie posadzić? Rośliny silnie pachnące na balkonie i tarasie - jakie posadzić?

Do pełni relaksu na balkonie czy tarasie przydadzą się aromatyczne rośliny. Podpowiadamy, jakie wybrać i jak je pielęgnować.

Kwiaty, które mocno pachną - jakie wybrać do ogrodu? Kwiaty, które mocno pachną - jakie wybrać do ogrodu?

Do ogrodu najczęściej wybieramy rośliny o dużych, okazałych kwiatach, jednak wiele z nich zatraciło zdolność wytwarzania zapachu. Natomiast niepozorne kwiaty ogrodowe, takie chociażby jak maciejka,...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:56
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Sławek Uniatowski? Co osiągnął? Co robi dziś – dekadę ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.