porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie kwiaty można sadzić w marcu?
Jakie kwiaty można sadzić w marcu? W marcu rozpoczynamy sezon ogrodowy i porządkujemy ogród po zimie. ...
Cząber - na co pomaga? dlaczego warto stosować cząber? Cząber - jakie są właściwości lecznicze cząbru?

Cząber – jakie ma właściwości?

Cząber – jakie ma właściwości?

Cząber warto dodawać do ciężkostrawnych potraw.

fot.: Photos.com
Cząber to roślina lecznicza, która jednocześnie jest popularną przyprawą, używaną w niejednym gospodarstwie domowym. Zobacz, jakie właściwości ma cząber i dlaczego warto go dodawać do potraw!

Cząber ogrodowy to roślina jednoroczna, którą warto uprawiać w przydomowym ogródku ziołowym, bo jest to roślina przyprawowa i lecznicza jednocześnie. Surowcem jest ziele cząbru (Herba Satureja), czyli ulistnione kwitnące pędy rośliny.

Cząber ogrodowy dorasta do 25–40 cm wysokości, jego główny pęd jest silnie rozgałęziony, a na pędach bocznych wyrastają liczne lancetowate liście. Cząber ogrodowy kwitnie w lipcu i w sierpniu. Kwiaty są liliowe, różowe albo białe.

Cząber może rosnąć na każdej glebie, nie trzeba go też nawozić. Pamiętajmy tylko, aby uprawiać go w miejscu słonecznym – to konieczne do prawidłowego rozwoju rośliny.

Cząber znakomicie znosi suszę, zatem wystarczy podlewać go umiarkowanie. Konieczne jest natomiast systematyczne odchwaszczanie.

Cząber z powodzeniem można uprawiać w doniczce.

Ziele cząbru zbiera się w czasie kwitnienia. Ścina się całe pędy albo tylko ich wierzchołki, a potem suszy rozłożone cienką warstwą lub powiązane w pęczki i zawieszone w przewiewnym miejscu. Wysuszony cząber przechowuje się w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Co zawiera cząber i jakie ma właściwości

Ziele cząbru zawiera przede wszystkim olejek eteryczny, a oprócz niego garbniki, żywice, flawonoidy, witaminę C, śluzy, sole mineralne. Cząber ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Powstrzymuje nadmierną fermentację w jelitach oraz wzdęcia, poprawia trawienie, działa słabo moczopędnie i przeciwrobaczo.

Cząber jako przyprawa

Cząber ma ostrawy smak. To znakomita przyprawa do potraw ciężkostrawnych, na przykład z roślin strączkowych (grochu, fasoli, bobu). Dodaje się go także do potraw z ziemniaków oraz jajek, a także do zup i marynat.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie przyprawy możemy wyhodować sami w ogródku? Jakie przyprawy możemy wyhodować sami w ogródku?

Przyprawy to podstawa w kuchni. Większośc przypraw stanowią suszone zioła - same lub w kompozycjach. Zimową porą korzystamy zazwyczaj z suszonych przypraw, ale w okresie wiosennym warto zdecydować...

Ogród ziołowy: jakie zioła posadzić w ogrodzie? [GALERIA ZDJĘĆ Z OPISAMI] Ogród ziołowy: jakie zioła posadzić w ogrodzie? [GALERIA ZDJĘĆ Z OPISAMI]

W ogrodzie można, a nawet trzeba posadzić zioła. Wszystkie, jakie tylko chcemy mieć. I przede wszystkim w ogrodzie, bo tam jest ich miejsce. Mamy na tyle długie i ciepłe lata, że szaleństwem by było...

Zioła w ogrodzie - jak je uprawiać? Zioła i przyprawy z własnego ogrodu! Zioła w ogrodzie - jak je uprawiać? Zioła i przyprawy z własnego ogrodu!

W naszym ogrodzie nie powinno zabraknąć roślin zwanych przyprawowymi. Nie tylko dlatego, że dzięki charakterystycznemu smakowi i zapachowi podnoszą walory potraw. Mają też korzystny wpływ na nasze...

Aktualizacja: 09.03.2014 11:09
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Jaroszewicz: kim jest partnerka Andrzeja Chyry i matka jego dziecka?

Paulina Jaroszewicz to 26-letnia asystentka kierownika produkcji. Przy jednej z ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.