porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, że trzeba zabezpieczyć róże przed zimą? Jak to zrobić? Pamiętaj, aby zawsze przed mrozami i śniegiem zabezpieczyć róże w ...
JAKIE OGRODZENIE WYBRAĆ? Gabiony zapewnią cieszę i spokój wokół domu

OGRODZENIE Z KAMIENIA. Co to są gabiony i gdzie się je stosuje?

Gabiony to bardzo modne obecnie elementy ażurowej konstrukcji stalowej wypełnione ozdobnym materiałem. Ostanio gabiony są modne wśród projektantów, choć nietypowe i bardzo industrialne w wyrazie, może być bardzo skuteczne, gdy chcemy odgrodzić się od hałasu ulicy.

Z czego są gabiony?

Gabiony to konstrukcja panelowa, czyli złożona z wielu jednakowych elementów ogrodzenia, ma zwykle szerokość od 20 do 50 cm i może być wypełniona kamieniami, grubym żwirem albo innym materiałem. To właśnie wypełnienie wpływa na wygląd gabionów, dlatego używa się najczęściej materiałów ozdobnych – kamieni polnych lub grubego kruszywa w atrakcyjnym kolorze. Popularne staje się także wypełnianie gabionów materiałami pochodzącym z recyklingu.

Gabiony zapewnią ciszę i spokój

Konstrukcje gabionowe nie tylko doskonale izolują od hałasu odbijając fale dźwiękowe, ale mają też właściwości absorpcji dźwięku. Redukują również drgania generowane przez TIR-y oraz inne samochody ciężarowe poruszające się po drogach. Dlatego są często widoczne wzdłuż dróg ekspresowych, wokół mostów, przy nadbrzeżach cieków wodnych oraz w tych miejscach, gdzie oprócz redukcji hałasu niezbędne staje się umocnienie skarpy. Gabiony są bowiem bardzo stabilne (mogą służyć jako mury oporowe).

Gdzie można 'spotkać' gabiony?

Konstrukcja gabionowa może być stosowana również jako ogrodzenie. Zastąpi wtedy masywny mur zapewniając ciszę i spokój wokół domu. Właściwości akustyczne i dźwiękochłonne nie powinny jednak przesłonić innych cech dobrego ogrodzenia, takich jak odpowiedni wygląd, styl i dopasowanie do miejsca, rodzaju posesji oraz charakteru budynku, który ma ochraniać. Kontrowersyjne jest użycie konstrukcji gabionowej w centrum miasta albo jako ogrodzenia zabytkowego pałacu. Łatwo można się o tym przekonać patrząc na przykład na gabiony usytuowane w samym centrum Warszawy, na ulicy Emilii Plater. Spiralnie ułożone siatki z kamiennym wypełnieniem zupełnie nie pasują do tego miejsca, sąsiadującego z jednej strony z Pałacem Kultury i Nauki, a drugiej - Złotymi Tarasami i Dworcem Centralnym.

Gdzie najlepiej stosować ogrodzenie z gabionów?

Takie konstrukcje sprawdzą się natomiast w otwartej przestrzeni, gdy osłaniają budynki od ruchliwej drogi albo w otwartym krajobrazie, gdzie tradycyjnie mury kamienne wyodrębniają poszczególne pola, pastwiska czy łąki. Jednym z pierwszych obiektów, gdzie zastosowano ogrodzenie z gabionów była winnica w Kalifornii. Projektant w innowacyjny sposób wykorzystał stosowane do tej pory tylko w inżynierskich konstrukcjach metalowe kosze, zwane dziś gabionami, i nadał temu bardzo industrialnemu w wyrazie rozwiązaniu nowe znaczenie. Wraz z sukcesem tego projektu gabiony stały się bardzo modne i popularne na całym świecie. I to nie tylko z uwagi na ich charakterystyczny wygląd, ale i wiele innych zalet.

Zalety ogrodzenia z gabionów

Podstawowe to: niewygórowana cena i łatwość układania. Niewątpliwą zaletą gabionów jest także bardzo wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Gabiony nie wymagają konserwacji ani malowania. Zastosowana do produkcji ażurowych elementów technologia ocynku ogniowego zapewnia komfort użytkowania oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. A wypełnienie – im bardziej naturalne, tym efektowniej wygląda. Tak więc to oryginalne ogrodzenie będzie trwałe przez długie lata.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kształtowanie skarp wokół domu. Radzimy, jak zbudować murki oporowe w ogrodzie?

Murki oporowe są nie tylko efektowną ozdobą naszego ogrodu, pełnią również funkcję praktyczną. Zadaniem takich murków jest podtrzymanie brzegów skarp i nasypów przed usupywaniem się. Konstrukcja...

Które rośliny z naszego otoczenia są trujące? Które rośliny z naszego otoczenia są trujące?

Każdy ogrodnik wie, że z roślinami trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie, ponieważ wśród nich występuje wiele trujących gatunków. Trujący sok bywa niebezpieczny, ale jednocześnie jest często...

Aktualizacja: 18.04.2018 09:29
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?

Richard Glatzer nie żyje. Reżyser chorował na stwardnienie zanikowe boczne ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.