porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kwiaty w mieszkaniu - storczyk, kliwia i amarylis. Co zrobić, by kwiaty doniczkowe ponownie zakwitły?
Kwiaty w mieszkaniu - storczyk, kliwia i amarylis. Co zrobić, by kwiaty doniczkowe ponownie zakwitły? Zdarza się, że kupujemy lub zostajemy obdarowani kwitnącą rośliną. Po ...
Odchody gołębi mogą być dobrym nawozem

Czy drzewa owocowe można nawozić nawozem z odchodów gołębi?

Są jeszcze tacy, których namiętną pasja jest posiadanie gołębnika, wraz z latająca zawartością. Dodatkowym profitem posiadania skrzydlatej gromady jest co roku pokaźna ilość tzw. pomiotu ptasiego, tu - gołębiego.

Pomiot ptasi to z jednej strony kłopot,  z drugiej, jednak - cenny nawóz, który z powodzeniem może być wykorzystany do nawożenia roślin, m.in. drzew owocowych. Zawartość poszczególnych mikro i makroelementów w odchodach gołębich jest różna, w zależności od ich diety oraz stopnia rozkładu takiego nawozu.

Jak wykorzystać nawóz ptasi?

Pomiotem ptasim obsypujemy rośliny, w odległości minimum 25-30 cm od pnia, tak aby nawóz nie dotykał bezpośrednio żadnych części rośliny, w przeciwnym wypadku może je poparzyć. Najlepiej, gdyby pomiot był przynajmniej nieco zleżały (przekompostowany), ma on wówczas mniejszą "siłę rażenia" i mamy większą pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia roślin.

Aby mieć pewność skuteczności działania, a jednocześnie nie dopuścić do uszkodzeń roślin, należy nawóz (szczególnie jeśli jest świeży) wymieszać z podłożem i dopiero taką mieszanką obsypać drzewka (oczywiście w odpowiedniej odległości od pnia).

Kiedy stosować takie nawożenie?

Zabieg ten najlepiej przeprowadzić jesienią. Najlepszy termin to koniec września/początek października, ale jeśli jesień jest długa i ciepła, zabieg ten można przeprowadzić jeszcze w listopadzie. Dodatkowo, jeśli pogoda nie obfituje w opady atmosferyczne (deszcz) i jest wyjątkowo sucho, należy rośliny dodatkowo, co jakiś czas podlać, tak, aby składniki mineralne zawarte w nawozie dotarły do korzeni i mogły być w pełni wykorzystane przez rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy? Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy?

Ogród na wiosnę wymaga odżywienia po zimie, czyli nawożenia. Potrzebuje tego, by rośliny lepiej rosły przez cały sezon. Jak i co nawozimy w ogrodzie wczesną wiosną?

Czym nawozić drzewka i krzewy owocowe? Czym nawozić drzewka i krzewy owocowe?

Porządkując ogród  wygrabiamy liście, suche pędy i skoszoną trawę – w ten sposób zubażamy środowisko. W warunkach naturalnych powstaje z nich próchnica, której korzystają rośliny. W sadzie czy...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:31
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.