porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak najtaniej zrobić oczko wodne w ogródku?
Jak najtaniej zrobić oczko wodne w ogródku? Oczko wodne czy mały strumyczek poprawi nie tylko wygląd ogrodu, ...
Iglaki w donicach mogą zdobić balkony i tarasy cały rok

Czy iglaki nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie? Jakie rośliny wybrać?

Czy iglaki nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie? Jakie rośliny wybrać?
Tarasy i balkony można ozdobić kompozycjami z iglaków w pojemnikach. fot.: Maria Muszalska
Balkony i tarasy możemy ozdabiać nie tylko roślinami sezonowymi. Warto wykorzystać do tego celu także iglaki posadzone w pojemnikach. Jakie iglaki nadają się do tego celu? Jak je sadzić i pielegnować?

Jakie iglaki nadają się do uprawy w pojemniku?

Na balkonach i tarasach możemy uprawiać z powodzeniem rośliny iglaste, potocznie zwane iglakami. Do takiej uprawy najlepiej nadają się odmiany drzew i krzewów iglastych karłowe, o powolnym wzroście i płożące. Można z nich stworzyć ciekawe kompozycje, używając tylko iglaków albo łącząc je z kwitnącymi roślinami jednorocznymi bądź bylinami – stają się wtedy dla nich znakomitym tłem. Dodatkową zaletą iglaków jest to, że są zimozielone i pozostają dekoracyjne także poza sezonem: w miesiącach jesiennych i zimowych oraz wczesną wiosną.

A oto kilka gatunków i odmian iglaków znakomicie nadających się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach:

  • cyprysik groszkowy ‘Filifera Nana’,

  • cyprysik tępołuskowy ‘Contorta’,

  • jałowiec płożący ‘Glauca’,

  • jałowiec pospolity ‘Hibernica’,

  • sosna czarna ‘Helga',

  • sosna wejmutka ‘Nana’,

  • kosodrzewina ‘Gnom’,

  • świerk biały ‘Conica’,

  • żywotnik zachodni ‘Danica’.

Ale do wyboru jest ich o wiele więcej.

Jakie pojemniki dla iglaków wybrać?

Przygotowując się do uprawy iglaków na balkonie lub tarasie wybierzmy odpowiednie pojemniki – ponieważ pozostają one na zewnątrz cały rok, również zimą, powinny być mrozoodporne i odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Pojemniki drewniane muszą być zaimpregnowane. Donice powinny być dość duże, aby nie trzeba było przesadzać roślin zbyt często. Powinny mieć też w dnie otwory, którymi będzie mógł spływać nadmiar wody po podlewaniu.

Jak sadzić iglaki w pojemnikach?

Sadząc iglaki pamiętajmy, by na dnie wyłożyć warstwę drenażu – może to być np. keramzyt. Pojemniki wypełniamy podłożem odpowiednim dla roślin iglastych. Wyjmujemy zakupione rośliny z doniczek, w których rosły, przy okazji sprawdzając czy bryła korzeniowa nie jest uszkodzona (jeśli jest, to roślina może się nie przyjąć, bądź rosnąć słabiej). Roślinę sadzimy do nowego pojemnika około 3 cm głębiej niż rosła dotychczas. Obsypujemy podłożem i obficie podlewamy. Powierzchnię ziemi w doniczce można wyściółkować rozdrobnioną korą.

Jak zimą chronić rośliny w pojemnikach?

Jeśli chcemy, aby iglaki uprawiane w donicach zdobiły nasze balkony i tarasy wiele lat, nie zapomnijmy o ich zabezpieczeniu na zimę: donice trzeba ocieplić, najlepiej warstwą styropianu, aby nie przemarzły korzenie. Jeśli zima jest łagodna i bez mrozów, rośliny trzeba podlewać także w zimowe miesiące.


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie kwiaty sadzić wiosną na balkonie? Jakie kwiaty sadzić wiosną na balkonie?

Wiosna to idealny moment, aby zadbać o nasze balkony. Oprócz iglaków i ziół najczęściej królują na nich kwiaty. Sprawdźcie, jakie kwiaty najlepiej sadzić wiosną na balkonie!

Araukaria - jak ją uprawiać? [SPRAWDZONE RADY] Araukaria - jak ją uprawiać? [SPRAWDZONE RADY]

Araukaria to ozdoba salonu naszych prababek. Jest bardzo efektowna, ale wymaga ściśle określonych warunków uprawy. Jak hodować araukarię w doniczce?

IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem? IGLAKI ZIMĄ – jak je pielęgnować? Jak chronić przed mrozem i śniegiem?

Iglaki wymagają odpowiedniej pielęgnacji również zimą. Musimy je chronić przed śniegiem i mrozem, nie możemy jednak zapomnieć i o nawodnieniu.

Aktualizacja: 17.04.2018 14:31
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Młoda nadzieja polskiego tenisa, która ostatnio wdała się w publiczny ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.