porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wyhodować awokado w domu?
Jak wyhodować awokado w domu? Coraz bardziej popularne egzotyczne owoce awokado mogą być nie tylko ...
Jak i kiedy przycinać drzewa?

Czy w zimie można ciąć drzewa?

Większość drzew możemy przycinać przez cały rok jednak najlepszy jest okres zimowego spoczynku roślin. Warto, jednak pamiętać, że niektóre drzewa nie lubią cięcia w ogóle lub źle znoszą cięcie w złym terminie. Przeczytaj, które drzewa można ciąć zimą? 

Które drzewa lepiej znoszą cięcie?

Młode drzewa zawsze lepiej znoszą cięcie niż starsze. Jednak bez względu na wiek im większa rana po cięciu, tym gorzej drzewa to znoszą. Ponadto niektóre gatunki lepiej znoszą cięcie niż inne. Do drzew dobrze znoszących cięcie należą między innymi: topole, wierzby i jesiony. Gorzej reagują na cięcie orzechy, leszczyna turecka i brzozy, a w starszym wieku także buki, dęby, graby, platany, klony i robinie („akacje”).

Jaki termin cięcia jest najlepszy?

Liściaste gatunki drzew można przycinać przez cały rok ale najlepszy jest okres bezlistny, w czasie spoczynku zimowego (od listopada do marca). Wyjątkiem od tej reguły są tzw. płaczące gatunki drzew. Jeśli przytniemy je wiosną będą obficie wydzielały soki, co znacznie osłabia te drzewa. Należą do nich brzozy, klony i graby. Najlepiej ciąć je tylko od czerwca do września. Ostrożnie należy też przycinać drzewa różnych gatunków orzechów, które nie lubią cięcia. W razie konieczności lepiej ciąć je w drugiej połowie lipca lub w sierpniu. Drzewa iglaste można przycinać przez cały rok.

O czym trzeba pamiętać przy cięciu?

Zimowe cięcie najlepiej przeprowadzać w czasie pogodnych, suchych dni z delikatnym mrozem. Przycinamy ostrymi nożycami lub sekatorem aby pozostał gładki ślad bez poszarpanej powierzchni. Nie należy dopuszczać do powstania wyłamań gałęzi i odarć kory ponieważ w miejscach takich szybko rozwijają się choroby. Miejsca po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą lub specjalnymi preparatami do zabezpieczania ran (nie używamy farb emulsyjnych i lakierów). Ran po cięciach żywicujących drzew iglastych nie trzeba zabezpieczać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Drzewo truskawkowe – co to za roślina i jak się ją uprawia? Drzewo truskawkowe – co to za roślina i jak się ją uprawia?

Drzewo truskawkowe, inaczej chruścina jagodna, to roślina z rodziny wrzosowatych. Nadaje się do uprawy w ogrodzie, a dzięki zimozielonym liściom będzie stanowiła ozdobę przez cały rok, nie tylko w...

Jak ciąć drzewa i jakich użyć do tego narzedzi? 5 zasad przycinania drzew Jak ciąć drzewa i jakich użyć do tego narzedzi? 5 zasad przycinania drzew

Drzewa w ogrodzie wymagają pielęgnacji, czyli przede wszystkim przycinania. Jak to zrobić, by drzewa rosły lepiej? Poznaj 5 podstawowych zasad przcinania drzew.

MARZEC w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe należy wykonać w MARCU? MARZEC w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe należy wykonać w MARCU?

W marcu ogród kończy zimowy urlop. Coraz cieplejsze, słoneczne dni powodują, że ziemia szybko rozmarza, a rośliny budzą się z zimowego spoczynku. Mówimy, jakie prace należzy wykonać w ogrodzie w...

Aktualizacja: 18.11.2013 20:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?

Ksiądz Adam Boniecki to ważna postać życia społecznego w Polsce ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.