porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Odmiany róż najłatwiejsze w uprawie - jakie są?
Odmiany róż najłatwiejsze w uprawie - jakie są? Róża to jeden z najpopularniejszych krzewów, więc może się wydawać, ...
Trawnik z rolki, czy jest wart swojej ceny? Trawnik z roli jak kupować?

Czy warto kupić trawnik z rolki?

Czy warto kupić trawnik z rolki?
Układanie trawnika z rolki pracą skomplikowaną nie jest. Ale jest pracą ciężką i trudną. Jedna osoba w ciągu dnia może ułożyć 100 m2 trawnika.... Tylko tyle... fot.: fot. Andrzej Szandomirski
Trwanik z rolki to dobre wyjście dla tych, którzy chce szybko mieć zieloną murawę. Właściciela posesji ocenia się bowiem między innymi po tym, jak wygląda jego trawnik. Bo tym, którzy nigdy żywego, zielonego dywanu przed domem nie mieli, wydaje się, że trawa sama rośnie, wystarczy posiać. Niestety, nie jest to prawdą.

Trawnik można sobie założyć na dwa sposoby – posiać mieszankę traw lub kupić darń rozwijaną z rolki. Wybór nie jest łatwy i zależy od tego, na czym komu zależy. Pewne jest natomiast jedno – niezależnie od tego, jaką wersję wybierzemy, trawnik trzeba uprawiać niemalże jak pole z truskawkami! I o tym nie wolno zapominać.

Trawnik z rolki

Jest to wygodny sposób na posiadanie murawy wokół domu. Ale kosztowny. Oczywiście trudno ocenić, czy posianie trawy i doprowadzenie jej do stanu takiego, jaki ma kupowana darń, powoduje znaczne zmniejszenie kosztów trawnika, bo przecież własnej pracy i czasu włożonego w zakładanie trawnika się nie liczy (siany trawnik powstaje tak: porządne przygotowanie gleby, posianie trawy, podlewanie i czekanie, podlewanie i czekanie, podlewanie i czekanie, potem koszenie, podlewanie i czekanie. Po drodze jeszcze: pielenie, przepędzanie kretów, nawożenie, grabienie, podlewanie, koszenie, czekanie, czekanie, czekanie – nawet kilka lat na trawnik przypominający zielone futerko).

Może więc być tak, że cena, jaką za darń z rolki trzeba zapłacić, jest dobrą ceną za nasz brak czasu i niechęć do pracy nad założeniem trawnika, a przede wszystkim czekanie na niego. Trzeba to sobie skalkulować samemu.

Darń z rolki: kupić, nie kupić?

 Trawa z rolki kosztuje (zleżenie od regionu i rodzaju trawnika) 16-25 zł/m2, a cena ułożenia wraz z przygotowaniem gleby może sięgać nawet 60 zł/m2. Ziemię pod taką darń trzeba przygotować tak samo dokładnie jak pod zwykły trawnik. Darń trzeba przywieźć na działkę – 50 m2 waży około tony, więc potrzebny jest porządny samochód (zwykle transport zapewnia firma, w której kupuje się darń, a cena transportu może być wliczona w cenę trawnika. Może, ale nie musi, wtedy trzeba jeszcze do kosztów doliczyć i tę kwotę).

Trawnik z rolki trzeba rozłożyć od razu. Może poleżeć na działce, ale nie dłużej niż 3 dni (różne firmy mają swoje maksymalne terminy określające, ile ich trawnik może czekać na rozłożenie). W tym czasie musi być przeniesiony do cienia, ułożony w pryzmy nie większe niż pięciowarstwowe i zwilżany.

Układanie darni wydaje się być czynnością nieskomplikowaną i taką jest w istocie, ale to bardzo trudna i ciężka praca. Jedna osoba (z doświadczeniem) może ułożyć w ciągu dnia około 100 m2 trawnika. Bo układanie nie polega tylko na tym, że się rolkę darni rozwinie i gotowe! Do kosztów doliczmy więc czas potrzebny na ułożenie trawnika (możemy być potrzebni na działce, na pewno będziemy potrzebni, by odebrać pracę, więc urlop…)

Kiedy jest gotowy trawnik z rolki?

Prawie od razu, to znaczy, że można po nim się przejść chwilę po tym, jak zostanie ułożony, ale lepiej nie robić tego za często. Po prostu podczas zrywania z miejsca, w którym trawa rosła, skracane są jej korzenie i na nowym miejscu musi się ukorzenić ponownie. Trwa to około 2 tygodnie. By sprawdzić, czy proces ten nastąpił, można delikatnie spróbować oderwać darń w jakimś narożniku – jeśli nie odchodzi, to znaczy, że rośnie.

Czy darń z rolki jest warta swojej ceny?

Zależy dla kogo. Kupienie darni z rolki i rozłożenie jej na działce nie załatwia sprawy trawnika raz na zawsze. Tylko na początku ma się wrażenie takie, jak po rozłożeniu dywanu w pokoju – jest, leży, pięknie wygląda, co jakiś czas się odkurzy i będzie OK. Z trawnikiem tak się zrobić nie da. Trzeba go pielęgnować tak samo jak trawnik posiany. Czyli: koszenie, podlewanie, pielenie, napowietrzanie, nawożenie, wertykulacja i tak w kółko. I jeszcze krety, nornice, bywa, że pędraki, jakieś choroby traw, pozbywanie się trawy, zakup kosiarki i innych narzędzi i… I to wszystko trzeba ogarnąć.

Poza tym, nawet jeśli firma, w której kupiliśmy trawnik daje gwarancję (zwykle jakąś daje), to i tak może się coś nie udać nie z ich winy! Oczywiście można zlecić dbanie o trawnik specjalistom, ale to kosztuje! 

Zwykło się sądzić, że na mały trawnik darń warto kupić, duży trawnik warto posiać. Jeden i drugi będzie potrzebował systematycznej pielęgnacji. A sąsiedzi będą patrzeć i oceniać...

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Trawnik często deptany. Jak zadbać o murawę? SPRAWDZONE RADY Trawnik często deptany. Jak zadbać o murawę? SPRAWDZONE RADY

Okolice tarasu czy wąskie, często uczęszczane przejścia między domem a ogrodzeniem to nienajlepsze miejsce na trawnik. Często deptana darń źle rośnie. Jak ją pielęgnować?

Jesień, LISTOPAD w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe można wykonać przed zimą? Jesień, LISTOPAD w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe można wykonać przed zimą?

Listopad w ogrodzie to czas na liczne prace ogrodowe  – warto je wykonać już teraz, ponieważ atak zimy może być niespodziewany, a straty po pierwszych mrozach duże. W krótkim czasie trzeba wykonać...

Jak założyć trawnik z rolki? Jak założyć trawnik z rolki?

Trawnik z rolki pozwala cieszyć się murawą już w kilka dni po ułożeniu darni w ogrodzie. Mówimy, jak założyć trawnik z rolki, by prawidłowo się rozrósł.

Aktualizacja: 17.04.2018 13:26
Autor: Kadłubek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andreas Lubitz, pilot airbusa Germanwings. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Ze wstępnych ustaleń śledczych badających katastrofę samolotu airbus linii Germanwings ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.