porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych?
Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych? Tuja szmaragdowa, czyli żywotnik zachodni często wykorzystywana jest na żywopłoty. ...
Czy wiesz, że cięcie krzewów to nie tylko zabieg kosmetyczny? Chcesz, by lepiej kwitły i owocowały?

Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?

Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?
Plantacja borówki wysokiej (amerykańskiej) fot.: Agnieszka Mike-Jeziorska
Sadząc krzewy borówki wysokiej (zwanej amerykańską), należy pamiętać, że do obfitego owocowania, wymagają one systematycznego cięcia. Czy wiesz kiedy i jak należy to robić?

Co się dzieje, gdy zaniedbasz cięcie?

  • Po kilku latach, na krzewach borówki amerykańskiej, które nie były nigdy cięte, zachodzi silne zawiązywanie pąków kwiatowych w górnych częściach pędów. Z kolei silne kwitnienie i owocowanie powoduje zahamowanie wyrastania młodych pędów z pąków znajdujących się poniżej kwiatów (bo tylko tam zawiązują się pąki wegetatywne, z których mogą wyrosnąć młode pędy). Powoduje to zwiększenie liczby owoców, ale jednocześnie ich drobnienie i zahamowanie ich dojrzewania, w efekcie czego otrzymujemy dużo owoców, ale są one niedojrzałe, cierpkie i nie nadają się do spożycia.
  • Z czasem prowadzi to również do zahamowania wzrostu krzewów, a brak młodych pędów powoduje osłabienie, a nawet zaprzestanie owocowania krzewów w kolejnych latach. 
  • Dodatkowo, nie cięte młode pędy wytwarzają pąki kwiatowe i owoce jedynie na wierzchołkach pędów, które podczas dojrzewania owoców, pod ich ciężarem, silnie się odchylają, a dojrzałe owoce mogą pokładać się na ziemi.

Dlaczego i jak trzeba ciąć borówkę amerykańską?

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) owocuje najlepiej na pędach dwu- i trzyletnich. W związku z tym, przede wszystkim, powinniśmy usuwać wszystkie stare pędy u ich podstawy (to te najsilniej rozgałęzione, których kora u podstawy zaczyna się łuszczyć w charakterystyczny sposób i odstaje nieco od pędów).

Na krzewach pozostawiamy jedynie pędy jednoroczne, dwu- i trzyletnie. Dodatkowo skracamy wszystkie długie pędy, wycinając każdorazowo ich wierzchołki, na wysokości około 1/3 pędu (licząc od góry). Wycinamy również najsłabsze pędy, wyrastające bezpośrednio z szyjki korzeniowej oraz najsłabsze, najniżej położone, rozgałęzione pędy, które zacieniają środkową część krzewów.

Kiedy należy dokonywać cięcia?

  • Cięcie roślin można przeprowadzać już od późnej jesieni, po zakończeniu wzrostu roślin. Zabieg ten można też wykonywać do wiosny, do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych. 
  • Producenci borówki najczęściej przeprowadzają cięcie podstawowe jesienią, w trakcie łagodnych zim lub na przedwiośniu. Wówczas wycinają wszystkie stare pędy u ich podstawy.
  • Dodatkowe cięcie korygujące jest prowadzone wiosną, gdy pąki kwiatowe są już dobrze widoczne lub nawet w trakcie rozwijania się pierwszych kwiatów. Pozwala to na dokładną korektę cięcia, polegającą na usunięciu nadmiernej ilości pędów na roślinach z dużą ilością pąków kwiatowych.

Jeśli pierwsze cięcie krzewów przeprowadzane jest kilka lat po posadzeniu krzewów, może ono być dla nich być bardzo drastyczne i można się spodziewać, że (przy małej ilości młodych pędów) na kolejne, dobre owocowanie będzie trzeba poczekać do następnego roku, gdyż aby rośliny owocowały, muszą w poprzednim roku wyrosnąć pędy, na których pod koniec lata zawiążą się pąki kwiatowe. Jednak dzięki temu owocowania w kolejnych latach powinny być bardziej obfite i równomierne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przycinać porzeczki? Jak przycinać porzeczki?

Porzeczki zniknęły z wielu działek i ogrodów, choć to wartościowe krzewy dostarczające smacznych i zdrowych owoców. Aby dobrze owocowały, muszą być regularne przycinane. Jak ciąć porzeczki?

Jak przycinać bez? Jak przycinać bez?

Jeśli chcesz by lilak kwitł obficie, pamiętaj o usunięciu przekwitłych kwiatów. Mówimy, jak i kiedy ciąć krzewy bzu, by obficie kwitły.

Jak przycinać drzewa zgodnie z prawem?

Cięcie drzew, szczególnie tych rozrożniętych, podlega regulacjom nie tylko zgodnym z zasadami pielęgnacji drzew, ale także zgodnym z prawem. Oto krótka porada na temat przycinania drzewa zgodnie z...

Aktualizacja: 15.08.2013 14:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]

Miały być tańsze leki, skrócenie kolejek i szybkie leczenie dla ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.