porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora?
Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora? Aby pomidory obficie owocowały i były odporne na choroby grzybowe, ...
Choroby pomidorów mogą nam zniszczyć uprawę w ogrodzie - jakie naturalne opryski zastosować?

Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami?

Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami?

Czasami, chcąc uchronić pomidory w ogrodzie przez chorobami grzybowymi, musimy sięgnąc po naturalne lub chemiczne środki ochrony roślin.

fot.: Photos.com
Jak wyhodować na własnej działce piękne i zdrowe pomidory? Czy da się uprawiać pomidory bez oprysków? Czy chemiczne środki ochrony roślin są niezbędne? Jak i czym pryskać pomidory w ogródku?

Niestety, wyhodowanie pięknych pomidorów we własnym ogrodzie bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin nie jest łatwe - co nie znaczy, że niemożliwe. Decydując się na uprawę w pełni ekologiczną, musimy liczyć się z ryzykiem utraty plonów; nagrodą będą zdrowsze owoce. Jeszcze dwadzieścia lat temu uprawa pomidorów bez ochrony chemicznej była normą; dziś choroby grzybowe, przede wszystkim zaraza ziemniaczana, atakują najwyraźniej częściej i są groźniejsze.

Ochrona pomidorów: profilaktyka

Lepiej, łatwiej i taniej zapobiegać, niż leczyć. Aby uchronić się przez chorobami grzybowymi, musimy zadbać o profilaktykę. Pomidorów nie sadzimy  w tym samym miejscu rok po roku, nie wykorzystujemy też stanowisk po innych psiankowatych (ziemniaki, papryka). Jeśli wystąpiły objawy choroby - w tej części ogrodu nie sadzimy pomidorów przez 5 lat, a kolejną grządkę zakładamy możliwie daleko. 

Pomidory chronimy przed deszczem; najlepiej sprawdzają się dobrze wietrzone tunele foliowe, albo przynajmniej daszki osłaniające liście przed zmoczeniem.
Kupując sadzonki pomidorów wybieramy tylko odmiany odporne na zarazy, zwłaszcza wcześnie owocujące - niestety, Bawole Serca i inne podatne na choroby odmiany pomidorów nie mają większych szans na obfite plony.

Rozsadę możemy też przygotować sami, nie ryzykujemy wtedy przyniesienia zarazy ze sklepu.

Pomidory: kontrola roślin

Rośliny regularnie obserwujemy, pojedyncze porażone egzemplarze bez wahania niszczymy, paląc albo wynosząc poza granice ogrodów; stosowane bywa też zakopywanie roślin na głębokości min. 1,5 metra.

Pomidory: naturalne środki ochrony

Środki te działają wyłącznie przy regularnym stosowaniu i tylko wtedy, gdy zaczniemy opryski przed wystąpieniem choroby; wzmacniają ochronę rośliny, ale jej nie uleczą, gdy choroba już wystąpiła. Do tej kategorii zaliczamy: opryski mlekiem, opryski gnojówką ze skrzypu i gnojówką z pokrzywy.

Miedzian. Najczęściej stosowany na działkach, niestety nie zawsze skuteczny.

Pomidory: mocniejsze środki ochrony

W uprawie pomidorów stosować można również inne, silniejsze środki chemiczne o różnorodnym działaniu; preparaty te to np. Ridomil, Curzate, Acrobat, Amista, Mospilan, Talstar...

Przy stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin zawsze należy przestrzegać okresu karencji, a sam zabieg przeprowadzać zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami? Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami?

Opryski drzew owocowych powinniśmy wykonywać w okresie bezlistnym, wczesną wiosną lub jesienią – wtedy są najskuteczniejsze. Co trzeba wiedzieć o wiosennych opryskach sadów? Jak je wykonywać, by...

POMIDORY. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? POMIDORY. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Pomidory do dojrzewania potrzebują odpowiedniej temperatury, nie mniejszej niż 15 °C. W przypadku, gdy temperatura w czasie dojrzewania owoców spadnie poniżej 12 °C, wówczas pomidory nie dojrzeją....

Choroby pomidorów: jakie są najczęstsze choroby pomidorów?

Pomidory są atakowane przez szereg rozmaitych chorób, które mogą zniszczyć ich uprawę. Warto je rozpoznać, by szybko i skutecznie je zwalczyć. Na co mogą chorować pomidory?

Aktualizacja: 27.05.2013 17:47
Autor: kzb
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Męczyńska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Oglądając seriale i filmy nie zastanawiamy się zazwyczaj, kto stoi ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.