porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora?
Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora? Aby pomidory obficie owocowały i były odporne na choroby grzybowe, ...
Choroby pomidorów mogą nam zniszczyć uprawę w ogrodzie - jakie naturalne opryski zastosować?

Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami?

Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami?

Czasami, chcąc uchronić pomidory w ogrodzie przez chorobami grzybowymi, musimy sięgnąc po naturalne lub chemiczne środki ochrony roślin.

fot.: Photos.com
Jak wyhodować na własnej działce piękne i zdrowe pomidory? Czy da się uprawiać pomidory bez oprysków? Czy chemiczne środki ochrony roślin są niezbędne? Jak i czym pryskać pomidory w ogródku?

Niestety, wyhodowanie pięknych pomidorów we własnym ogrodzie bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin nie jest łatwe - co nie znaczy, że niemożliwe. Decydując się na uprawę w pełni ekologiczną, musimy liczyć się z ryzykiem utraty plonów; nagrodą będą zdrowsze owoce. Jeszcze dwadzieścia lat temu uprawa pomidorów bez ochrony chemicznej była normą; dziś choroby grzybowe, przede wszystkim zaraza ziemniaczana, atakują najwyraźniej częściej i są groźniejsze.

Ochrona pomidorów: profilaktyka

Lepiej, łatwiej i taniej zapobiegać, niż leczyć. Aby uchronić się przez chorobami grzybowymi, musimy zadbać o profilaktykę. Pomidorów nie sadzimy  w tym samym miejscu rok po roku, nie wykorzystujemy też stanowisk po innych psiankowatych (ziemniaki, papryka). Jeśli wystąpiły objawy choroby - w tej części ogrodu nie sadzimy pomidorów przez 5 lat, a kolejną grządkę zakładamy możliwie daleko. 

Pomidory chronimy przed deszczem; najlepiej sprawdzają się dobrze wietrzone tunele foliowe, albo przynajmniej daszki osłaniające liście przed zmoczeniem.
Kupując sadzonki pomidorów wybieramy tylko odmiany odporne na zarazy, zwłaszcza wcześnie owocujące - niestety, Bawole Serca i inne podatne na choroby odmiany pomidorów nie mają większych szans na obfite plony.

Rozsadę możemy też przygotować sami, nie ryzykujemy wtedy przyniesienia zarazy ze sklepu.

Pomidory: kontrola roślin

Rośliny regularnie obserwujemy, pojedyncze porażone egzemplarze bez wahania niszczymy, paląc albo wynosząc poza granice ogrodów; stosowane bywa też zakopywanie roślin na głębokości min. 1,5 metra.

Pomidory: naturalne środki ochrony

Środki te działają wyłącznie przy regularnym stosowaniu i tylko wtedy, gdy zaczniemy opryski przed wystąpieniem choroby; wzmacniają ochronę rośliny, ale jej nie uleczą, gdy choroba już wystąpiła. Do tej kategorii zaliczamy: opryski mlekiem, opryski gnojówką ze skrzypu i gnojówką z pokrzywy.

Miedzian. Najczęściej stosowany na działkach, niestety nie zawsze skuteczny.

Pomidory: mocniejsze środki ochrony

W uprawie pomidorów stosować można również inne, silniejsze środki chemiczne o różnorodnym działaniu; preparaty te to np. Ridomil, Curzate, Acrobat, Amista, Mospilan, Talstar...

Przy stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin zawsze należy przestrzegać okresu karencji, a sam zabieg przeprowadzać zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami? Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami?

Opryski drzew owocowych powinniśmy wykonywać w okresie bezlistnym, wczesną wiosną lub jesienią – wtedy są najskuteczniejsze. Co trzeba wiedzieć o wiosennych opryskach sadów? Jak je wykonywać, by...

POMIDORY. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? POMIDORY. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Pomidory do dojrzewania potrzebują odpowiedniej temperatury, nie mniejszej niż 15 °C. W przypadku, gdy temperatura w czasie dojrzewania owoców spadnie poniżej 12 °C, wówczas pomidory nie dojrzeją....

Choroby pomidorów: jakie są najczęstsze choroby pomidorów?

Pomidory są atakowane przez szereg rozmaitych chorób, które mogą zniszczyć ich uprawę. Warto je rozpoznać, by szybko i skutecznie je zwalczyć. Na co mogą chorować pomidory?

Aktualizacja: 27.05.2013 17:47
Autor: kzb
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?

Kandydat na prezydenta, autor tekstów i piosenek, wokalista i polityk ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.