porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zwalczać szkodniki roślin doniczkowych? Jak pozbyć się mszycy, tarcznika, przędziorka?
Jak zwalczać szkodniki roślin doniczkowych? Jak pozbyć się mszycy, tarcznika, przędziorka? Żadna roślina doniczkowa nie jest zabezpieczona przed szkodnikami, ale można ...
UPRAWA BIELUNIA. Kiedy przesadzać, jak podlewać i kiedy wynieść daturę na ogród?

DATURA, uprawa bielunia. Jak pielęgnować daturę od wiosny do jesieni

Datura jest niezwykłą ozdobą ogrodu i tarasu. Kwitnie tak pięknie, że mówi się o niej "trąby anielskie". Dowiedz się co robić, aby twoje datury pięknie kwitły. Jak zasilać, przycinać, pielęgnować bielunia?

Kiedy przesadzać daturę?

W początku sezonu wegetacyjnego, czyli najlepiej w marcu, przesadza się daturę rosnącą w pojemniku do większego lub sadzi karpę korzeniową (jeśli tak roślina była przechowywana) do pojemnika dobranego do jej wielkości - korzenie powinny mieć miejsce do rozwoju. Na dno pojemnika trzeba wsypać 5-7 cm gruboziarnistego żwiru lub keramzytu, bo roślina ta bardzo nie lubi zalewania korzeni. Podłoże, do którego sadzimy, powinno być żyzne i umiarkowanie wilgotne. Po przesadzeniu należy daturę ustawić w jasnym, chłodnym pomieszczeniu.

>>> ZIMOWANIE DATURY. Jak pielęgnować daturę po sezonie, żeby w przyszłym roku znowu zakwitła? KLIKNIJ!

Jak podlewać daturę?

Daturę podlewać trzeba regularnie, stopniowo w miarę wzrostu rośliny zwiększając ilość wody, ponieważ jej duże liście intensywnie parują (w upalne dni trzeba to robić nawet kilka razy dziennie). Natomiast - nawet gdy więdnie podczas upałów – nie można zraszać liści i kwiatów.

Przycinanie datury

Gdy na daturze pojawią się młode liście i pędy należy wyciąć uszkodzone lub suche części rośliny oraz usunąć odrosty wyrastające na pędzie głównym (nazywanym często pniem) i u jego nasady. Warto też zadbać o ładny regularny kształt datury i przyciąć te pędy, które są zbyt długie lub wrastają do wnętrza korony.

Jak nawozić daturę?

Na początku kwietnia należy po raz pierwszy zasilić daturę nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących (zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu) i aż do pażdziernika powtarzać zabieg, pamiętając, że jego częstotliwość zależy od rodzaju nawozu. 

Kiedy można wynieść daturę na zewnątrz?

W drugiej połowie maja, gdy minie już zagrożenie przymrozkami, można daturę wynieść na zewnątrz w miejsce zaciszne i słoneczne (wcześniej przez 10-14 dni warto ją hartować: w tym celu codziennie otwiera się okno, początkowo na kilkanaście minut, potem stopniowo coraz dłużej aż do godziny-dwóch).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dbać o storczyki?

Wbrew pozorom storczyki nie są łatwymi kwiatami do utrzymania. Sprawdź jak trzeba o nie dbać i czego się wystrzegać.

Jak pielęgnować daturę? Jak postępować z bieluniem, by ładnie kwitł? Jak pielęgnować daturę? Jak postępować z bieluniem, by ładnie kwitł?

Trudno przejść obojętnie obok kwitnącej datury. Urzeka widokiem ogromnych kwiatów, przypominających trąbki. Właśnie ze względu na ich kształt roślinę tę nazywa się również trąbami anielskimi. Można...

Jak pielęgnować daturę po sezonie, żeby w przyszłym roku znowu zakwitła? Jak pielęgnować daturę po sezonie, żeby w przyszłym roku znowu zakwitła?

Gdy kwitnie nie sposób przejść obok niej obojętnie. Datura – krzew lub drzewko – ma duże liście, wśród których od wiosny do później jesieni wiszą kolorowe, mocno pachnące kwiaty w...

Aktualizacja: 26.01.2015 09:11
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Znany prezenter Piotr Kraśko pochodzi z rodziny o tradycjach dziennikarsko-telewizyjnych ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.