porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać frezje?
Jak uprawiać frezje? Frezje to niezwykle wdzięczne rośliny o pięknie pachnących kwiatach. Doskonale ...
Popularne kwiaty doniczkowe - zasady pielęgnacji

Dlaczego fikusy gubią liście?

  • ZOBACZ ZDJĘCIA
Dlaczego fikusy gubią liście?

Fikus beniamina z wielobarwnymi liśćmi potrzebuje sporej ilości rozproszonego światła. Jeśli nie będzie go miał, jego liście zmienią najpierw kolor na zielony - a potem może je zrzucić.

fot.: MURATOR
Fikus to częsty bywalec w naszych domach. Mnogość form, gatunków i odmian powoduje, że każdy znajdzie odmianę tej rośliny doniczkowej dla siebie. Zdarza się jednak, że po zakupie i przyniesieniu naszego nowego nabytku do mieszkania, po jakimś czasie zacuważamy, że  fikus zaczyna (nierzadko masowo) gubić liście. 

Problem ten dotyczy to przede wszystkim gatunków drzewiastych, o drobnych liściach (Ficus benjamina, Ficus microcarpa, Ficus binnendijkii)

Dlaczego fikus gubi liście? 

Fikusy to rośliny, które lubią spokój. W naturze nikt ich nie przenosi, nie przestawia, nie odwraca. Tam, gdzie rozpoczynają swój żywot, w lesie deszczowym, tam też go kończą. Rośliny te są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany otoczenia. Przestawienie ich w inne miejsce traktują jako czynnik stresowy, który może spowodować nawet całkowite ogołocenie rośliny doniczkowej z liści. Dlatego zaraz po przyniesieniu rośliny do domu, od razu zdecydujmy, gdzie ma stać, a docelowe miejsce wybierzmy tak, aby roślinie było w nim jak najlepiej.  Jak hodować fikusa?

Po pierwsze - światło

To światło niezbędne jest każdej roślinie do życia i prawidłowego rozwoju. Fikus potrzebuje światła w dużej ilości. Nie znosi jednak ostrych, padających bezpośrednio na liście promieni słonecznych, dlatego najlepszym miejscem w naszym domu będzie dla niego wschodnie lub zachodnie okno osłonięte firanką lub pokój z oknem wychodzącym na południe, ale wówczas muszą stać dalej od okna. Szczególnie wrażliwe na niedobór światła są odmiany o pstrych liściach, które w zbytnim cieniu mogą początkowo zielenieć. Jeśli fikus ma zbyt ciemno – zaczyna gubić liście.

Po drugie – woda

Zarówno niedobór wody, jak i nadmiar powoduje masową utratę liści. Jeśli fikus ma zbyt sucho, jak każdy organizm, umiera, początkowo zrzucając zasychające liście, przez które ‘ucieka’ większość wody w wyniku transpiracji. 

W drugą stronę jest jeszcze gorzej! Fikusy nie znoszą zalewania. Nadmiar wody pozostawiony na podstawce lub w osłonce może również powodować więdnięcie i opadanie liści. Tym razem przyczyna może być znacznie trudniejsza do zwalczenia – po przelaniu rośliny rozpoczyna się bowiem atak grzybów i bakterii. Gdy trafią one na osłabioną roślinę są niezwykle trudne do zwalczenia, a dodatkowo przyczyniają się do rozwoju procesów gnilnych, co z reguły kończy się dla rośliny śmiercią. Fikusów nie wolno nadmiernie podlewać, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy przechodzą okres spoczynku, a ich korzenie potrzebują dostępu większej ilości powietrza. W uprawie fikusa (szczególnie w okresie zimowym) konieczne jest też częste zraszanie rośliny (nawet codziennie) lub ustawienie doniczki w głębszej podstawce wypełnionej wodą, na warstwie żwiru lub kamyków, ale tak, aby otwory odpływowe nie dotykały bezpośrednio lustra wody. Przez cały rok podłoże w doniczce z fikusem powinno być zaledwie lekko wilgotne, wiec podlewanie powinno być regularne, ale oszczędne.

Po trzecie - spokój

Fikusy nie znoszą przeciągów ani dużych wahań temperatury, które również mogą powodować utratę liści. Optymalna temperatura dla uprawy roślin waha się w granicach 13 – 24ºC. W związku z tym nie kupujmy roślin doniczkowych zimą, kiedy mogą przemarznąć nawet w trakcie tego krótkiego momentu, kiedy przenosimy je do i z samochodu.

Po czwarte - przestrzeń

To dla fikusa też niezwykle ważne. Nie znosi bezpośredniego towarzystwa innych roślin, które mogą mu zabierać światło lub przestrzeń. Wyciąga się wtedy bardzo, a liście, które są w bezpośrednim kontakcie z inna rośliną lub nie otrzymują odpowiedniej dawki światła – zrzuca.

Należy jednak pamiętać, że znakomita większość fikusów, które goszczą w naszych domach jako rośliny doniczkowe, to w naturze duże drzewa liściaste, które od czasu do czasu będą gubić liście (raz na 2-3 lata), to dla nich naturalny proces, po którym roślina się odnawia, więc nie należy też panikować na zapas.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
JAK SADZIĆ ROŚLINY NA BALKONIE? Dowiedz się, jak zadbać o balkon na wiosnę JAK SADZIĆ ROŚLINY NA BALKONIE? Dowiedz się, jak zadbać o balkon na wiosnę

Jeżeli chcemy mieć na balkonie bujną zieleń, rośliny muszą być ładnie zakomponowane. Ważne jest też, by były dobrze dobrane do usytuowania balkonu względem słońca i kierunku wiatrów. Gdy to ustalimy,...

Dlaczego warto mieć w domu rośliny doniczkowe? Dlaczego warto mieć w domu rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe, które stoją w naszych mieszkaniach i domach, nie tylko je dekorują, ale także wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Dowiedz się, dlaczego nie warto rezygnować z kwiatów...

Jak zrobić domowy nawóz dla roślin doniczkowych? Jak zrobić domowy nawóz dla roślin doniczkowych?

Nawożenie roślin doniczkowych to zabieg niezbędny, by pięknie i długo kwitły, a także pozostawały w dobrej kondycji. Jeżeli nie masz zaufania do nawozów chemicznych, skorzystaj z naszych wskazówek -...

Aktualizacja: 18.03.2014 17:26
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arthur Cave, syn Nicka Cave'a nie żyje: co o nim wiemy?
Arthur Cave, syn Nicka Cave'a nie żyje: co o nim wiemy?

Nie żyje syn Nicka Cave'a, 15-letni Artur. Chłopak spadł ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.