porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować ziemię przed posianiem trawy?
Jak przygotować ziemię przed posianiem trawy? Aby trawnik był piękny i cieszył oko, zanim posiejesz trawę, ...
Wypalanie traw, wbrew temu, co niektórzy myślą, wcale nie jest dobrym sposobem na pozbycie się suchej trawy i chwastów

Dlaczego nie wolno wypalać traw? Jakie kary za wypalanie traw?

Płonące trawy są częstym widokiem, gdy zaczyna się wiosna w Polsce. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo szkodliwe, niebezpieczne, a przede wszystkim karalne. Mówimy, dlaczego wypalanie trawy jest nielegalne!

Większość ludzi myśli, że wypalanie traw to świetny sposób na pozbycie się suchej trawy i chwastów. Niestety, jest to bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Po wypalaniu ziemia staje się jałowa. Oprócz tego w płomieniach ginie mnóstwo owadów, a nawet zwierząt. Poza tym ogień może się przenieść na pobliskie lasy, czy domy. Często ofiarami są również ludzie.

Za wypalanie traw grożą wysokie kary, o czym przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Jeśli ktoś zostanie złapany na gorącym uczynku to podlega karze aresztu lub grozi mu grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku zagrożenia większego, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, jest przewidziana kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Rolnikom również grożą dodatkowe kary:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nakładać dotkliwe kary finansowe, jeśli okaże się, że doszło do świadomego podpalenia trawy przez rolnika. Zakaz wypalania traw wynika z konieczności przestrzegania norm dobrej kultury rolnej przez rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2007 - 2013 (płatności rolnośrodowiskowe, płatności ONW, płatności na zalesianie gruntów rolnych). Rolnikowi, który nie przestrzega tych norm grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów płatności o 3% 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.03.2014 12:21
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Sławek Uniatowski? Co osiągnął? Co robi dziś – dekadę ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.