porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wyhodować piękne piwonie? Jak dbać o te urocze byliny, by długo cieszyć nimi oczy?
Jak wyhodować piękne piwonie? Jak dbać o te urocze byliny, by długo cieszyć nimi oczy? Gdy zakwitną, ich olbrzymie kwiaty potrafią zdominować ogród. Białe, różowe, ...
Czy ogławianie jest korzystne dla drzew?

Dlaczego ogławianie osłabia drzewa?

Wciąż stosowanym sposobem na ograniczenie rozmiarów koron drzew jest ich ogławianie. Drzewo pozbawione jednorazowo wszystkich konarów narażone jest na olbrzymi stres i wydatek energii. Mówimy, jak ogławianie wpływa na drzewa.

Jakie są wady ogławiania drzew?

Ogławianie stosowano (i nadal często się stosuje) w celu ograniczenie wielkości koron drzew, które kolidowały z instalacjami naziemnymi (np. przewodami elektrycznymi) lub budynkami oraz aby pobudzić starsze drzewa do wytwarzania nowych pędów. Wieloletnie obserwacje udowadniają, że ta metoda przynosi więcej szkód niż zamierzonych pożytków. W wielu krajach ogławianie jest już objęte karami administracyjnymi. Dlaczego ogławianie jest szkodliwe dla drzew?

  • Drzewo pozbawione konarów i liści traci źródło odżywiania i drastycznie zachwiany jest bilans pomiędzy części - nadziemną i systemem korzeniowym. Efektem tego jest „zagłodzenie drzewa” i jego zamieranie.

  • Pozbawione gałęzi drzewo o wiele bardziej narażone jest na działanie promieni słonecznych, co może doprowadzać do różnego rodzaju oparzeń (oraz uszkodzeń mrozowych w zimie).

  • Znaczne rany powstałe po drastycznym cięciu zmuszają drzewa do ogromnego wydatku energii na ich zasklepianie. Miejsca po ranach są także źródłem rozwoju infekcji oraz miejscem rozwoju szkodników.

  • Ogławianie powoduje wnikanie wody wgłąb pnia. Pod wpływem wilgoci rozwijają się bakterie i grzyby powodujące choroby i gnicie pnia lub całego drzewa. 

  • Gwałtowne obcięcie  konarów powoduje silny rozwój pędów z tzw. pąków śpiących i przybyszowych, które są o wiele słabsze niż ich poprzednicy. Zbyt duża ilość pędów, słabo wrośniętych w drzewo wymaga ponownych korekt i często gałęzie takie obłamują się. 

  •  Ogławianie jest bardziej kosztowne niż specjalistyczne zabiegi ponieważ wymaga ciągłego cięcia korekcyjnego regulującego nadmierny przyrost słabych pędów z pąków śpiących.

Jak zastępować ogławianie drzew? 

Aby pogodzić wymogi bezpieczeństwa oraz dobro drzew, należy wykorzystywać alternatywne metody ograniczania wielkości koron drzew. Ogławianie powinno być stosowane jedynie w wyjątkowych przypadkach np. w sytuacji zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym. Planowane znaczne zmniejszenie korony drzewa najlepiej rozłożyć na 2-3 sezony, aby drzewo nie było narażone na nagły stres. Można stosować także różnego rodzaju techniki polegające między innymi na: cięciu gałęzi na obwodzie korony, przycinaniu najwyższych gałęzi (tak by zachować pokrój drzewa), cięciu tylko niektórych gałęzi blisko pnia drzewa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 17:03
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marianna Durczok - kim jest żona Kamila Durczoka?
Marianna Durczok - kim jest żona Kamila Durczoka?

Marianna Durczok - dziennikarka, wydawca, żona Kamila Durczoka. Co o niej ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.