porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?
Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów? Sadząc krzewy borówki wysokiej (zwanej amerykańską), należy pamiętać, że do ...
Aronia to roślina o małych wymaganiach

Dlaczego warto mieć aronię w ogrodzie?

Dlaczego warto mieć aronię w ogrodzie?
fot.: Photos.com
Aronia może być zarówno efektownym krzewem ogrodowym oraz dostarczać owoców o leczniczych właściwościach. Czy trudno uprawiać ten ciekawy krzew?

Aronia ceniona jest przede wszystkim ze względu na liczne lecznicze właściwości owoców. Może być też atrakcyjnym elementem ogrodu ozdobnego, gdyż jesienią efektownie przebarwiają się jej błyszczące liście. Jest odporna na mróz, nie ma wielkich wymagań i łatwo przystosowuje się do warunków siedliskowych.

Co warto wiedzieć o aronii?

W ogrodzie najczęściej uprawiana jest aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa). Efektowne skórzaste ciemnozielone i lekko błyszczące liście aronii jesienią przybierają ogniste barwy. W maju zakwitają liczne, białe kwiaty, a jesienią krzew obsypuje się gronami granatowo czarnych, lśniących owoców. Krzewy mają wyprostowany pokrój i osiągają do 3 m wysokości. Świetnie nadają się też na nieformowane żywopłoty, osłony wiatrochronne.

Aronia ma niewielkie wymagania

Aronia szybko przystosowuje się do różnych warunków siedliskowych. Najlepiej czuje się na glebach lekko kwaśnych, wilgotnych, ale równie dobrze poradzi sobie też na stanowiskach suchych. Najbardziej potrzebuje słońca, a w miejscu zacienionym rośnie kiepsko i słabo owocuje. Jest też krzewem bardzo odpornym na niskie temperatury (nawet – 30 stopni C).

Lecznicze właściwości aronii

Owoce aronii zawierają bardzo dużo związków przeciwutleniających (m. in. antocyjanów), które przeciwdziałają chorobom nowotworowym i hamują procesy starzenia. Spożywanie owoców aronii w postaci różnych przetworów w znacznym stopniu chroni też przed chorobami krążenia (obniża ciśnienie krwi), wpływa na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, oczyszcza organizm z toksyn oraz zmniejsza napięcie nerwowe i stres. Preparaty na bazie aronii zawierają też składniki uodparniające skórę przed szkodliwymi promieniami UV oraz stosowane są jako suplement diety w schorzeniach wątroby i trzustki.

Aronia pożyteczna w kuchni

Na surowo owoce aronii nie nadają się do jedzenia, gdyż są bardzo cierpkie. Są za to wspaniałym surowcem do przyrządzania soków, dżemów, galaretek, konfitur do mięs oraz cenionych i smacznych nalewek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Przesadzanie starszych krzewów. Które można, których nie? [RADY OGRODNIKA] Przesadzanie starszych krzewów. Które można, których nie? [RADY OGRODNIKA]

Choć większość krzewów, nawet tych dorosłych, dobrze zniesie „przeprowadzkę”, są takie, z którymi trzeba postępować bardzo ostrożnie. Zobacz, które to gatunki i na co należy zwrócić szczególna uwagę.

Kiedy przycinać pięciornik krzewiasty? Kiedy przycinać pięciornik krzewiasty?

Pięciornik krzewiasty, czyli Potentilla fruticosa, to uroczo, żółto ukwiecona roślina, bardzo popularna w przydomowych ogródkach. Aby ten piękny krzew budził podziw i zawiść sąsiadów, musimy go...

Marzec w ogrodzie - cięcie drzew i krzewów. Co, jak i kiedy robimy w marcu w ogrodzie?

Marzec w ogrodzie - cięcie drzew i krzewów. Co, jak i kiedy robimy w marcu w ogrodzie? Co robimy w ogrodzie w marcu. Marzec to miesiąc, w którym zaczynamy sezon ogrodniczy. Od słusznych cięć.

Aktualizacja: 19.08.2013 13:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Tadeusz Rydzyk i ciekawostki z jego życia

Ojciec Tadeusz Rydzyk to prawdziwie ciekawa postać. Zobacz, czego o ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.