porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak założyć winnicę? Czy w Polsce można mieć winnicę?
Jak założyć winnicę? Czy w Polsce można mieć winnicę? Własne wino, doskonałe owoce, piękne otoczenie domu - wiele jest ...
Rabatki, rabaty, grządki, grządki w ogrodzie, jak wyznaczyć grządki w ogrodzie, jak zrobić podwyższone rabaty, po co mieć podwyższone rabatki

Dlaczego warto mieć w ogrodzie podwyższone rabaty?

O podwyższonych rabatach mówimy wtedy, gdy w obramowaniu ścianek zbudowanych z elementów drewnianych, kamiennych, betonowych lub z cegieł – umieszczamy podłoże i obsadzamy je drzewami, krzewami, bylinami lub roślinami sezonowymi. Po co nam w ogrodzie podwyższone rabatki?

 Podwyższona rabata: zalety

  • Zapewniamy roślinom dogodne warunki wegetacji w żyznej ziemi o odpowiednim odczynie pH.

  • Możemy z powodzeniem uprawiać rośliny w środowisku wyjątkowo niekorzystnym, na przykład tam, gdzie grunt jest nieprzepuszczalny i gliniasty lub suchy, piaszczysty i ubogi w składniki pokarmowe. 

  • W podwyższonej rabacie możemy też sadzić rośliny o szczególnych potrzebach co do kwasowości gleby, czyli wymagające podłoża zdecydowanie kwaśnego lub zasadowego. Oddzielone od otaczającego terenu szczelną ścianką, z powodzeniem mogą sąsiadować z roślinami preferującymi inne warunki siedliskowe.

  • W podwyższonej rabacie łatwiej pielęgnować rośliny, bo znajdują się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, nie trzeba więc kucać przy nich lub klęczeć.

 Podwyższona rabata: jak zbudować

Podwyższone rabaty najczęściej umieszczane są tak, że z jednej strony ogranicza je ściana budynku - wtedy ich szerokość nie powinna przekraczać 60 cm. Jeżeli jednak chcemy, aby grządka była dostępna z dwóch stron (jako rabata ozdobna lub grządka warzywna) - powinna mieć szerokość nie większą niż 120 cm. Dzięki temu osoba średniego wzrostu bez problemu sięgnie do wszystkich rosnących tam roślin, bez konieczności wchodzenia na nią.

Wysokość podwyższonych rabat zależy od warunków panujących w ogrodzie i od naszych potrzeb. Najczęściej mają 40-50 cm, bo warstwa podłoża takiej grubości jest wystarczająca dla dużych bylin i karłowych krzewów. Najwygodniejsze z punktu widzenia osób zajmujących się pielęgnacją roślin są rabaty o ściankach wyższych niż 60 cm. W takich warto sadzić warzywa, które wymagają licznych zabiegów pielęgnacyjnych

Rzadziej spotykane są rabaty niskie – wysokości około 20 cm. Powodem, dla którego decydujemy się na takie rozwiązanie, jest potrzeba uporządkowania przestrzeni i wyznaczenie sztywnych granic między rabatą a  trawnikiem czy nawierzchnią.

Interesująco wygląda urozmaicona kompozycja z dużych i małych roślin o różnym pokroju, posadzonych w kilku zestawionych razem podwyższonych rabatach różnej wysokości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Warzywnik w czerwcu - prace pielęgnacyjne, sadzenie, zbiory Warzywnik w czerwcu - prace pielęgnacyjne, sadzenie, zbiory

Masz warzywnik we własnym ogrodzie czy na działce? Podpowiadamy, jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w czerwcu, aby cieszyć się dorodnymi warzywami.

Czy warzywnik może zdobić ogród? Czy warzywnik może zdobić ogród?

Warzywnik może swoją urodą dorównać tradycyjnym rabatom. Trzeba tylko posadzić warzywa o ozdobnych liściach czy owocach abo w sposób szczególny rozplanować kształt i elementy architektury takiego...

SunPatiens® – co to za roślina? SunPatiens® – co to za roślina?

SunPatiens® to roślina stosunkowo nowa, pojawiła się w 2011 roku i pochodzi od nowogwinejskiego Impatiensa, jednak znacznie się od niego różni. Nadaje się do sadzenia na rabatach w ogrodach domowych...

Aktualizacja: 10.04.2013 13:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.