porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Domowe odżywki do kwiatów - jakie są, jak je zrobić?
Domowe odżywki do kwiatów - jakie są, jak je zrobić? Każdy gatunek kwiatów powinno nawozić się specjalnie przeznaczonym dla niego ...
Domki dla owadów pożytecznych to zysk dla właściciela ogrodu

Domki dla owadów w ogrodzie - jak je zrobić, z czego i po co?

Domki dla owadów w ogrodzie - jak je zrobić, z czego i po co?

Gdy chcemy, by w  ogrodzie zamieszkały pozyteczne owady - poznajmy ich tryb życia i stwórzmy im warunki do zamieszkania.

fot.: flickr.com/Swan-Scot
Domki dla owadów przywabią owady pożyteczne do naszego ogrodu. Warto więc zrobić domek dla owadów w ogrodzie. Po co i z jakich materiałów zrobić domek dla owadów w ogrodzie?

Owady pożyteczne, czyli owady zapylające i owady drapieżne atakujące szkodniki roślin, są mile wdziane w każdym ogrodzie. Czy jest sposób, aby zachęcić do owady pożyteczne do odwiedzania naszego ogrodu? Po pierwsze sadźmy w ogrodzie rośliny przywabiające owady pożyteczne. Innym sposobem jest zbudowanie w ogrodzie domku dla owadów.

Domek dla owadów w ogrodzie: po co go budować? 

Domek dla owadów to sposób na zwabienie i zatrzymanie w ogrodzie pożytecznych owadów. Owady potrzebują schronienia przed opadami deszczu oraz niską temperaturą, a także tymi zwierzętami, które owadami się żywią. Taki domek dodatkowo może stanowić ciekawy element dekoracyjny ogrodu.

Domek dla owadów w ogrodzie: miejsce 

Do budowy domku dla owadów najlepiej zabrać się wiosną – wtedy owady poszukują miejsc, w których mogłyby złożyć jaja. Ale można też zbudować domek jesienią – będzie on przydatny do przezimowania owadów.

Miejsce, w którym chcemy postawić domek dla owadów, należy wybrać starannie: musi być ono osłonięte od deszczu i wiatru. Najlepsze jest miejsce zaciszne i słoneczne. Mały domek można powiesić pod wystającym za budynek dachem albo ustawić w altanie. Jeśli domek ma większe rozmiary, to lepiej umiejscowić go między drzewami (najlepiej owocowymi) w ogrodzie.

Domek dla owadów: z czego zbudować?

Domek dla owadów można zbudować z wielu materiałów, najlepiej naturalnych, takich jak trzcina, słoma, mech, rurkowate gałęzie krzewów, kawałki suchego drewna, drewniane deseczki, glina, cegła dziurawka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ochrona roślin – kiedy i jak je pryskać?

Szkodniki roślin potrafią poczynić w ogrodzie spustoszenie, więc żeby się ich pozbyć stosujemy pestycydy. Niestety niszczą one nie tylko szkodniki roślin, ale również owady pożyteczne, cierpią ptaki...

Domki dla pszczół - jak zbudować, gdzie powiesić? Domki dla pszczół - jak zbudować, gdzie powiesić?

Pszczół jest coraz mniej. Giną, bo w pogoni za zyskiem, środki chemiczne stosuje się tam gdzie trzeba i nie trzeba. Może więc warto robić domki dla pszczół, tak jak karmniki bądź domki lęgowe dla...

Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie? Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie?

W ogrodach żyje wiele owadów. Są wśród nich szkodniki, ale jest także wiele owadów pożytecznych. Wśród nich spotkamy m.in. pszczoły, biedronki i bzygi. Poznaj także inne pożyteczne owady, które...

Aktualizacja: 27.08.2013 15:26
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?

Kandydat na prezydenta, autor tekstów i piosenek, wokalista i polityk ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.