porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Domowe odżywki do kwiatów - jakie są, jak je zrobić?
Domowe odżywki do kwiatów - jakie są, jak je zrobić? Każdy gatunek kwiatów powinno nawozić się specjalnie przeznaczonym dla niego ...
Domki dla owadów pożytecznych to zysk dla właściciela ogrodu

Domki dla owadów w ogrodzie - jak je zrobić, z czego i po co?

Domki dla owadów w ogrodzie - jak je zrobić, z czego i po co?

Gdy chcemy, by w  ogrodzie zamieszkały pozyteczne owady - poznajmy ich tryb życia i stwórzmy im warunki do zamieszkania.

fot.: flickr.com/Swan-Scot
Domki dla owadów przywabią owady pożyteczne do naszego ogrodu. Warto więc zrobić domek dla owadów w ogrodzie. Po co i z jakich materiałów zrobić domek dla owadów w ogrodzie?

Owady pożyteczne, czyli owady zapylające i owady drapieżne atakujące szkodniki roślin, są mile wdziane w każdym ogrodzie. Czy jest sposób, aby zachęcić do owady pożyteczne do odwiedzania naszego ogrodu? Po pierwsze sadźmy w ogrodzie rośliny przywabiające owady pożyteczne. Innym sposobem jest zbudowanie w ogrodzie domku dla owadów.

Domek dla owadów w ogrodzie: po co go budować? 

Domek dla owadów to sposób na zwabienie i zatrzymanie w ogrodzie pożytecznych owadów. Owady potrzebują schronienia przed opadami deszczu oraz niską temperaturą, a także tymi zwierzętami, które owadami się żywią. Taki domek dodatkowo może stanowić ciekawy element dekoracyjny ogrodu.

Domek dla owadów w ogrodzie: miejsce 

Do budowy domku dla owadów najlepiej zabrać się wiosną – wtedy owady poszukują miejsc, w których mogłyby złożyć jaja. Ale można też zbudować domek jesienią – będzie on przydatny do przezimowania owadów.

Miejsce, w którym chcemy postawić domek dla owadów, należy wybrać starannie: musi być ono osłonięte od deszczu i wiatru. Najlepsze jest miejsce zaciszne i słoneczne. Mały domek można powiesić pod wystającym za budynek dachem albo ustawić w altanie. Jeśli domek ma większe rozmiary, to lepiej umiejscowić go między drzewami (najlepiej owocowymi) w ogrodzie.

Domek dla owadów: z czego zbudować?

Domek dla owadów można zbudować z wielu materiałów, najlepiej naturalnych, takich jak trzcina, słoma, mech, rurkowate gałęzie krzewów, kawałki suchego drewna, drewniane deseczki, glina, cegła dziurawka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ochrona roślin – kiedy i jak je pryskać?

Szkodniki roślin potrafią poczynić w ogrodzie spustoszenie, więc żeby się ich pozbyć stosujemy pestycydy. Niestety niszczą one nie tylko szkodniki roślin, ale również owady pożyteczne, cierpią ptaki...

Domki dla pszczół - jak zbudować, gdzie powiesić? Domki dla pszczół - jak zbudować, gdzie powiesić?

Pszczół jest coraz mniej. Giną, bo w pogoni za zyskiem, środki chemiczne stosuje się tam gdzie trzeba i nie trzeba. Może więc warto robić domki dla pszczół, tak jak karmniki bądź domki lęgowe dla...

Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie? Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie?

W ogrodach żyje wiele owadów. Są wśród nich szkodniki, ale jest także wiele owadów pożytecznych. Wśród nich spotkamy m.in. pszczoły, biedronki i bzygi. Poznaj także inne pożyteczne owady, które...

Aktualizacja: 27.08.2013 15:26
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]

Nick Cave naprawdę nazywa się Nicholas Edward Cave. Urodził się ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.