porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się opakowań po środkach ochrony roślin? Opakowania po zużytych pestycydach i herbicydach, które stosujemy w ogrodach ...
Dlaczego nie owocują czereśnie? Co zrobić, żeby szybko owocowały?

Drzewa owocowe. Jak posadzić czereśnię, żeby obficie owocowała?

Jest jednym z najbardziej popularnych drzew owocowych i jej sadzonki szybko znikają ze sklepów ogrodniczych. Cenimy ją za kuszący smak owoców bogatych w cukry proste, pektyny oraz niezbędne związki mineralne. Od czego zależy owocowanie czereśni? Jak sprawić, by nasze drzewka obficie owocowały?

W czasie jesiennego sadzenia drzewek owocowych należy sprawdzić wcześniej, jakich warunków potrzebuje dany gatunek, aby sadzonka dobrze rosła i owocowała. Ważne jest oczywiście zapewnienie roślinom odpowiednich warunków glebowych oraz właściwa pielęgnacja. Warto zwrócić także uwagę na to, czy nasze drzewka są samopylne, czy obcopylne – to klucz do sukcesu. 

W czym tkwi tajemnica owocowania czereśni?

Czereśnie należą do obcopylnych drzew owocowych, co oznacza, że rosnąc samotnie owocują słabo lub wcale! Aby drzewa zawiązały owoce, ich kwiaty muszą zostać zapłodnione pyłkiem innej odmiany. Większość odmian czereśni potrzebuje dobrania odpowiedniego tzw. zapylacza. Chodzi o to, by termin kwitnienia zapylacza i odmiany zapylanej był zbliżony i by owoce drzew dojrzewały w podobnym czasie. Trzeba więc posadzić obok siebie co najmniej dwa drzewa.

Uniwersalne zapylacze

Popularnymi zapylaczami dla wielu czereśni są odmiany `Van`, `Vega` oraz `Buttnera Czerwona`. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre odmiany wcale się nie zapylają wzajemnie. Jeśli jednak nie mamy miejsca na kilka drzew w ogrodzie, to jest na to sposób. Istnieją już samopylne odmiany czereśni, które nie wymagają zapylaczy np. `Lapins`.

Odmiany karłowe szybciej owocują

Zwykłe czereśnie mogą wyrosnąć na duże, rozłożyste drzewa. Dzięki tzw. podkładkom skarlającym można otrzymać drzewa niższe i szybciej wchodzące w okres owocowania. Warte polecenia są odmiany szczepione na podkładce o nazwie P-HL-A, które zaczynają owocować często już w drugim roku po posadzeniu!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest wilk na roślinie? Czy można go ukorzenić?

"Wilki” - tak ogrodnicy nazywają silne jednoroczne pędy rosnące pionowo na konarach drzew owocowych. Ale wilkami okreslane sa także zbędne pędy innych roslin wymagające usunięcia.

Co zrobić, żeby choinki długo utrzymały igły? Co zrobić, żeby choinki długo utrzymały igły?

Wszyscy chcielibyśmy cieszyć się zieloną, pachnącą choinką jak najdłużej. Aby tak było, warto wybrać odpowiedni gatunek ciętego drzewka o odpowiedniej jakości. Mówimy, jak wybrać drzewka i jak dbać o...

Sadzenie drzew i krzewów - jaka odległość między drzewami i ile od granicy działki? Sadzenie drzew i krzewów - jaka odległość między drzewami i ile od granicy działki?

Żeby drzewa i krzewy mogły prawidłowo się rozrastać i obficie owocować, należy zapewnić im odpowiednio dużo miejsca. Sadząc nowe drzewo, musimy wziąć też pod uwagę jego odległość od granicy działki....

Aktualizacja: 24.03.2015 10:35
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kandydatki na pierwszą damę: kim są? Co o nich wiemy? GALERIA ZDJĘĆ
Kandydatki na pierwszą damę: kim są? Co o nich wiemy? GALERIA ZDJĘĆ

Która z małżonek polityków będzie reprezentować nasz kraj jako pierwsza ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.