porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak sadzić w ogrodzie krzewy i drzewa z odkrytymi korzeniami? Wiele krzewów i drzew owocowych oraz ozdobnych sprzedawanych jest wczesną ...
Jakie drzewa wybrać do ogrodu, żeby w krótkim czasie sporo urosły i nadawały się na ogrodową choinkę?

Drzewa w ogrodzie. Które drzewa iglaste urosną w ogrodzie najszybciej?

Marzeniem wielu świeżo upieczonych właścicieli ogrodów jest posadzenie drzew, które w krótkim czasie stworzą leśny zakątek. Najczęściej poszukiwane są szybko rosnące drzewa iglaste mogące stać się też ogrodową choinką. Jakie gatunki drzew wybrać?

Krzewy zimozielone i pachnące, a do tego szybko rosnące

Jednym z najszybciej rosnących drzew iglastych w Polsce jest daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii), która wyróżnia się jasnozielonymi, miękkimi igłami i żywicznym zapachem. W dobrych warunkach roczny przyrost daglezji często jest większy niż u świerka serbskiego.

Atrakcyjną i bardziej odporną na mróz odmianą daglezji jest `Glauca` o srebrzystym zabarwieniu igieł. Bardzo szybo rosnącym drzewem jest również świerk serbski (Picea omorika), który tworzy bardzo wąską, strzelistą koronę. Ma ładne ciemnozielone, dość szerokie igły, które od spodu mają białe paski nalotu woskowego. Nieźle rośnie nawet na słabszych glebach, jest odporny na mróz i w optymalnych warunkach potrafi przyrosnąć nawet kilkadziesiąt centymetrów w sezonie.

Dość szybko rośnie też powszechnie znany świerk pospolity (Picea abies), który tworzy regularny stożkowaty, charakterystyczny pokrój. Jego walory to ciemnozielone, lekko połyskujące igły i ładne szyszki.

Gubią igły jesienią

Do najszybciej rosnących drzew iglastych należą także modrzewie (Larix). Najczęściej uprawiany jest modrzew europejski (Larix decidua) oraz modrzew japoński (Larix kaempferi), który tworzy ładny, nieregularny pokrój z rozpostartymi konarami. Niestety nie nadają się one na choinki ponieważ zrzucają igły na zimę. Zanim igły opadną pięknie przebarwiają się jesienią na żółto. Modrzewie dobrze czują się na przepuszczalnych, suchych glebach i mocno nasłonecznionych stanowiskach.

Igły zrzuca też metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides), która ma ładne, jasnozielone, grzebieniasto ułożone na pędzie igły. Jesienią przebarwiają się one na żółto lub brązowo i opadają wraz z pędami bocznymi. Metasekwoje rosną szybko i wytwarzają prosty, strzelisty pień zwężający się ku górze i regularną, stożkowatą koronę. Najlepiej czują się na wilgotnych glebach lub w  pobliżu zbiorników wodnych. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co zrobić, żeby choinki długo utrzymały igły? Co zrobić, żeby choinki długo utrzymały igły?

Wszyscy chcielibyśmy cieszyć się zieloną, pachnącą choinką jak najdłużej. Aby tak było, warto wybrać odpowiedni gatunek ciętego drzewka o odpowiedniej jakości. Mówimy, jak wybrać drzewka i jak dbać o...

Jak powinno się przycinać świerk?

Cięcie to jeden z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych drzew.

Jak sprawić, by choinka w doniczce przetrwała święta i przyjęła się w ogrodzie?

Choinka w doniczce: co z nią zrobić po świętach? Chionkami w donicach możemy cieszyć się dłużej, ale najważniejsze jest to, że jeśli wybierzemy odpowiednią, będziemy mogli posadzic ją wiosną w...

Aktualizacja: 24.03.2015 08:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Co robił przez 4 lata? [SUKCESY i PORAŻKI]

Miały być tańsze leki, skrócenie kolejek i szybkie leczenie dla ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.