porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie?
Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie? Istnieje wiele sposobów na utylizację odpadów organicznych w gospodarstwach domowych, ...
Gdzie kupić dżdżownice kalifornijskie? Jak je wpuścić do ogrodu?

Dżdżownice kalifornijskie. Gdzie je kupić i jak wpuścić do ogrodu?

Dżdżownice kalifornijskie. Gdzie je kupić i jak wpuścić do ogrodu?

Dżdżownice to nie tylkoprzyjaciele wędkarzy, ale przede wszystkim - ogrodu!

fot.: Gettyimages.com
Jeden z najbardziej popularnych sposobów na utylizację odpadów organicznych w domach, to wpuszczenie do kompostownika dżdżownic kalifornijskich. Mówimy, gdzie można kupić czerwone robaki i jak wpuścić je do ogrodu.

Kompostowniki w gospodarstwach domowych są coraz bardziej popularne. Co zrobić, aby w 100 proc. wykorzystać możliwości, jakie daje nam utylizacja odpadów? Istnieje łatwy sposób na to, by nie tylko biodegradować zbędne odpady, ale też otrzymywać z nich wartościowy nawóz. Wpuszczenie dżdżownic kalifornijskich do kompostownika zagwarantuje otrzymanie bogatego w mikroorganizmy humusu.

>>> Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie? KLIKNIJ!


Gdzie kupić dżdżownice kalifornijskie?

Dżdżownice kalifornijskie (Red Hybrid of California) można kupić w fermach specjalizujących się w ich hodowli, w większości sklepów wędkarskich, w sklepach internetowych i na Allegro. Należy jednak zwrócić uwagę na nazwę dżdżownic i ich liczbę. Zazwyczaj sprzedawane są po ok.100, 500 lub 1000 sztuk i w zależności od wielkości opakowania powinny kosztować od 8 zł do 50 zł.

Liczbę dżdżownic należy dopasować do ilości odpadów organicznych. Jeśli mamy duży kompostownik, powinniśmy zainwestować w więcej czerwonych robaków. 

Jedno opakowanie dżdżownic jest dobrą inwestycją, jeśli chcemy zająć się ich hodowlą. Dżdżownice kalifornijskie są bardzo wytrzymałe, żyją nawet do 16 lat i szybko się rozmnażają. Należy jednak pamiętać o tym, aby zapewnić im odpowiednie warunki, czyli wystarczające nawilżenie i temperaturę. Czerwone robaki nie są odporne na zimno!

Jak wpuścić dżdżownice do ogrodu?

Dżdżownice kalifornijskie można wpuścić bezpośrednio do dziury kompostowej umieszczonej w ziemi, do skrzyni, lub pojemnika, w którym znajdują się odpady organiczne. Aby dżdżownice od razu dostosowały się do nowego środowiska, najlepiej jest na początku dodać do kompostu materiały bogate w cukier.

Jak hodować dżdżownice kalifornijskie?

Aby dżdżownice hodowane w plastikowych pudłach lub drewnianych skrzyniach rozwijały się prawidłowo, należy o nie odpowiednio zadbać:

  • Pojemniki powinny być ustawione w ciepłym miejscu. Dżdżownice muszą być żywione obficie kuchennymi odpadami. Powinno się jednak dostosować ilość odpadów do liczby dżdżownic, aby nadążyły one z ich utylizacją, zanim pokarm zgnije.

  • Do pokarmu należy dodawać namoczony papier (ale nie gazety, ze względu na szkodliwą zawartość farby drukarskiej). Papier jest źródłem celulozy, która jest niezbędna w procesie rozmnażania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie? Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie?

Istnieje wiele sposobów na utylizację odpadów organicznych w gospodarstwach domowych, jednak ostatnio największą popularnością jako czyściciele cieszą się dżdżownice kalifornijskie. Dlaczego? Mówimy,...

Aktualizacja: 25.03.2014 11:44
Autor: asz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bogumił Kulczycki, ojciec Jarosława Kulczyckiego. Kim był?
Bogumił Kulczycki, ojciec Jarosława Kulczyckiego. Kim był?

Kilka dni po scysji w programie Jarosława Kulczyckiego, prawicowa Gazeta ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.