porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie?
Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie? Istnieje wiele sposobów na utylizację odpadów organicznych w gospodarstwach domowych, ...
Gdzie kupić dżdżownice kalifornijskie? Jak je wpuścić do ogrodu?

Dżdżownice kalifornijskie. Gdzie je kupić i jak wpuścić do ogrodu?

Dżdżownice kalifornijskie. Gdzie je kupić i jak wpuścić do ogrodu?

Dżdżownice to nie tylkoprzyjaciele wędkarzy, ale przede wszystkim - ogrodu!

fot.: Gettyimages.com
Jeden z najbardziej popularnych sposobów na utylizację odpadów organicznych w domach, to wpuszczenie do kompostownika dżdżownic kalifornijskich. Mówimy, gdzie można kupić czerwone robaki i jak wpuścić je do ogrodu.

Kompostowniki w gospodarstwach domowych są coraz bardziej popularne. Co zrobić, aby w 100 proc. wykorzystać możliwości, jakie daje nam utylizacja odpadów? Istnieje łatwy sposób na to, by nie tylko biodegradować zbędne odpady, ale też otrzymywać z nich wartościowy nawóz. Wpuszczenie dżdżownic kalifornijskich do kompostownika zagwarantuje otrzymanie bogatego w mikroorganizmy humusu.

>>> Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie? KLIKNIJ!


Gdzie kupić dżdżownice kalifornijskie?

Dżdżownice kalifornijskie (Red Hybrid of California) można kupić w fermach specjalizujących się w ich hodowli, w większości sklepów wędkarskich, w sklepach internetowych i na Allegro. Należy jednak zwrócić uwagę na nazwę dżdżownic i ich liczbę. Zazwyczaj sprzedawane są po ok.100, 500 lub 1000 sztuk i w zależności od wielkości opakowania powinny kosztować od 8 zł do 50 zł.

Liczbę dżdżownic należy dopasować do ilości odpadów organicznych. Jeśli mamy duży kompostownik, powinniśmy zainwestować w więcej czerwonych robaków. 

Jedno opakowanie dżdżownic jest dobrą inwestycją, jeśli chcemy zająć się ich hodowlą. Dżdżownice kalifornijskie są bardzo wytrzymałe, żyją nawet do 16 lat i szybko się rozmnażają. Należy jednak pamiętać o tym, aby zapewnić im odpowiednie warunki, czyli wystarczające nawilżenie i temperaturę. Czerwone robaki nie są odporne na zimno!

Jak wpuścić dżdżownice do ogrodu?

Dżdżownice kalifornijskie można wpuścić bezpośrednio do dziury kompostowej umieszczonej w ziemi, do skrzyni, lub pojemnika, w którym znajdują się odpady organiczne. Aby dżdżownice od razu dostosowały się do nowego środowiska, najlepiej jest na początku dodać do kompostu materiały bogate w cukier.

Jak hodować dżdżownice kalifornijskie?

Aby dżdżownice hodowane w plastikowych pudłach lub drewnianych skrzyniach rozwijały się prawidłowo, należy o nie odpowiednio zadbać:

  • Pojemniki powinny być ustawione w ciepłym miejscu. Dżdżownice muszą być żywione obficie kuchennymi odpadami. Powinno się jednak dostosować ilość odpadów do liczby dżdżownic, aby nadążyły one z ich utylizacją, zanim pokarm zgnije.

  • Do pokarmu należy dodawać namoczony papier (ale nie gazety, ze względu na szkodliwą zawartość farby drukarskiej). Papier jest źródłem celulozy, która jest niezbędna w procesie rozmnażania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie? Dżdżownice kalifornijskie. Co to jest? Dlaczego warto mieć je w ogrodzie?

Istnieje wiele sposobów na utylizację odpadów organicznych w gospodarstwach domowych, jednak ostatnio największą popularnością jako czyściciele cieszą się dżdżownice kalifornijskie. Dlaczego? Mówimy,...

Aktualizacja: 25.03.2014 11:44
Autor: asz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą od ponad trzydziestu lat ratowniczką TOPR ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.