porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dzwonek karpacki: uprawa, pielęgnacja
Dzwonek karpacki: uprawa, pielęgnacja Dzwonek karpacki to pięknie kwitnący kwiat górski, który naturalnie nie ...

Dzwonek skupiony: uprawa, pielęgnacja

Ta piękna bylina przyciąga wzrok latem, gdy rozwijają się liczne fioletowoniebieskie kwiaty. Jest łatwa w uprawie, dlatego doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników.

Dzwonek skupiony (Campanula glomerata) osiąga 50-60 cm wysokości. Rozrasta się za pomocą kłączy, ale nie jest bardzo ekspansywny, więc nie ma obawy, że zarośnie sąsiednie rośliny. Od czerwca do sierpnia rozwijają się kwiaty zebrane w gęste kwiatostany osadzone na sztywnych łodygach. Po przekwitnięciu należy ściąć rośliny przy ziemi – wkrótce pojawią się nowe pędy. Zanim to nastąpi, rabata nie wygląda zbyt atrakcyjnie, dlatego dzwonków skupionych lepiej nie sadzić z brzegu, ale nieco z tyłu kompozycji, między innymi roślinami (ich liście zasłonią puste miejsce).  Nie ma specjalnych wymagań. Dobrze rośnie w przeciętnej ogrodowej ziemi i łatwo przystosowuje się do środowiska. Można go sadzić w słonecznych miejscach lub półcieniu, dobrze znosi krótkotrwałą suszę, jest odporny na mróz. Wiosną warto zasilić dzwonki stosując kompost. Co kilka lat warto odmłodzić rośliny – wykopać, podzielić kłącza, tak by każdy fragment miał co najmniej dwa ładne liście i posadzić je w nowym miejscu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy? Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy?

Ogród na wiosnę wymaga odżywienia po zimie, czyli nawożenia. Potrzebuje tego, by rośliny lepiej rosły przez cały sezon. Jak i co nawozimy w ogrodzie wczesną wiosną?

Epimedium czerwone: co to za roślina, jak uprawiać? Epimedium czerwone: co to za roślina, jak uprawiać?

Epimedium czerwone to bylina o efektownych liściach. Nadaje się do zadarniania powierzchni wokół drzew. Jak sadzić i pielęgnowac epimedium czerwone?

Trociny: do czego przydają się w ogrodzie? Trociny: do czego przydają się w ogrodzie?

Zamiast trociny wyrzucać, warto je wykorzystać w ogrodzie, na przykład do nawożenia roślin. Podpowiadamy, jak powinno się to dobrze zrobić.

Aktualizacja: 16.03.2015 15:09
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Jarmołowicz - kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antoni Królikowski, czyli Kuba z sagi „Nad rozlewiskiem”, spotyka się ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.