porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak sadzić tuje szmaragdowe? Sadzenie tui Sadzenie tui szmaragdowych nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Aby ...

Egzotyczne rośliny w domu. Jak zasadzić liczi? Czy w domowych warunkach uda się wyhodować własne liczi?

Liczi, egzotyczne owoce, pokryte cienką jak papier, kruchą skorupką, łatwo odchodzącą od szklistego miąższu, można od kilku lat bez problemu kupić w Polsce. Czy liczi urośnie w doniczce? Czy w domowych warunkach uda się wyhodować własne liczi?

Liczi możesz uprawiać w domu, w doniczce. Jednak uprawa liczi w domu nie jest zadaniem najprostszym, jeśli zależy nam na uzyskaniu dużej, owocującej rośliny.

Uprawa liczi w domu - proste początki

Początek jest łatwy - kupujemy kilka owoców, wyjmujemy z nich pestki, oczyszczamy z resztek miąższu (łatwo rozwijają się na nich szkodliwe pleśnie). Wydobyte nasiona powinniśmy w ciągu najdalej kilku dni zasadzić - nasiona liczi szybko tracą bowiem zdolność kiełkowania. Kiełkowanie przyspieszymy, mocząc nasiona w ciepłej (nie gorącej!) wodzie przez dobę.

Uprawa liczi w domu - sadzenie

Nasiona najlepiej sadzić pojedynczo, w dość obszernych doniczkach wypełnionych ziemią torfową zmieszaną z piaskiem w stosunku 3:1.  Namoczone nasiona układamy poziomo i przykrywamy trzycentymetrową warstwą ziemi. Najlepiej sadzić rośliny zimą, lub wczesną wiosną. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgona, ale nie mokra. Doniczka powinna znajdować się w miejscu ciepłym i jasnym, najlepiej o wysokiej wilgotności powietrza. Ideałem jest parapet okna w łazience. W bloku najlepiej otoczyć doniczkę mini-szklarnią, zrobioną np. z odciętej dolnej części butli na wodę mineralną. Takie przykrycie od czasu do czasu zdejmujemy, by zapewnić dopływ świeżego powietrza; możemy też wyciąć w tworzywie wentylacyjne otwory.
W dobrych warunkach roślina zacznie się rozwijać po 3 tygodniach; niektóre nasiona wymagają więcej czasu, niektóre nie kiełkują wcale. Lepiej więc posadzić ich kilka i wybrać najsilniejsze.

Uprawa liczi w domu - warunki uprawy

Liczi, jako roślina tropikalna, nie znosi chłodu, przestaje rosnąć, gdy temperatura spada do 10 stopni celsjusza. Wymaga też wysokiej wilgotności powietrza, ale szkodzi mu zbyt mokre podłoże. Krzew najlepiej rośnie w glebie o lekko kwaśnym odczynie (pH 5.0-6.5), podlewany twardą wodą wodociągową może chorować - liście żółkną mu wtedy i zamierają. Ze względu na wysokie wymagania swietlne rośliny, zimą może się okazać konieczne doświetlanie.

Uprawa liczi w domu - owocowanie

W naturalnych warunkach liczi owocuje w piątym roku po posadzeniu, w domu osiągnięcie takiego sukcesu hodowlanego może się okazać trudne. Jeśli roślina zakwitnie, przenosimy pyłek z kwiatu na kwiat pędzelkiem. Po trzech miesiącach owoce powinny byc dojrzałe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wyhodować liczi z pestki? Jak wyhodować liczi z pestki?

Jak zasadzić i hodować liczi? Wczesna wiosna to idealny moment na to, aby spróbować sił w uprawie tej egzotycznej rośliny. Liczi nie jest rośliną wymagającą, a kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych...

UPRAWA LICZI. Jak zasadzić liczi? SPRAWDZONE RADY UPRAWA LICZI. Jak zasadzić liczi? SPRAWDZONE RADY

Owoce liczi z własnej uprawy? Choć to trudne zadanie, nie jest niemożliwe do spełnienia! Liczi może rosnąć w naszych domach, trzeba jednak stworzyć mu dogodne warunki. Jakie?

Aktualizacja: 23.04.2013 18:05
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.