porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o wrzośce? Jakich warunków potrzebują wrzośce? Jak prawidłowo je posadzić?
Jak dbać o wrzośce? Jakich warunków potrzebują wrzośce? Jak prawidłowo je posadzić? W przeciwieństwie do jesiennych wrzosów, wrzośce zakwitają od końca zimy ...
nawóz naturalny możesz mieć zupełnie za darmo

Ekologiczny nawóz – jak nawozić rośliny wiosną?

Ekologiczny nawóz – jak nawozić rośliny wiosną?

Najbardziej ekologicznym i najłatwiej dostępnym nawozem jest kompost - każdy może go wyprodukowac z roślinnych resztek gromadzących się w ogrodzie i na działce.

fot.: Photos.com
Ogród marzeń bez chemii i bez pestycydów? To możliwe! Mówimy, jak w naturalny sposób zasilać i chronić rośliny wiosną. 

Aby rośliny w ogrodzie bujnie kwitły, były odporne na choroby i szkodniki, konieczne jest regularne nawożenie. Można to robić przez cały okres wegetacyjny, ale najważniejsze jest zawsze nawożenie wiosną. Wraz z modą na ekologię pojawia się coraz więcej nawozów produkowanych naturalnymi metodami, bez chemii. Po co jednak wydawać pieniądze na gotowe produkty, jeśli ekologiczny nawóz możemy uzyskać sami, wykorzystując niepotrzebne resztki czy odpady z domu i ogrodu.

Kompost - jak go zrobić?

Każdy eko-ogrodnik powinien bezwzględnie założyć na działce kompostownik. Kompost to najlepszy nawóz organiczny, który w dodatku robi się sam, właściwie bez naszej pomocy. Skoszoną trawę, zgrabione liście, niewielkie gałązki i inne organiczne odpady wystarczy tylko układać w pryzmę i polewać wodą w czasie długotrwałej suszy.

W przypadku nawożenia roślin kompostem należy pamiętać, by próchnicy nie przysypywać ziemią, ale rozkładać na powierzchni, w przeciwnym razie zmarnujemy większość cennych składników odżywczych. Dojrzały kompost najlepiej wysypywać wczesną wiosną, formując wokół roślin rodzaj niewielkiego wału ziemnego. Dzięki temu łatwiej będzie je podlewać, a deszczówka łatwiej dotrze do systemu korzeniowego.    

Popiół - jak go wykorzystać?

Innym doskonałym naturalnym nawozem jest popiół. Wiosną mamy go zwykle pod dostatkiem po spaleniu obciętych gałęzi, liści czy innych części roślin, które pozostały po porządkowaniu ogrodu. Doskonale nadaje się jednak także niedopalony brykiet czy popiół z grilla. Podobnie jak przy kompoście, rozsypujemy go pod roślinami, nie przysypując ziemią.

Czym można nawozić od razu?

Jeśli brakuje ci cierpliwości, by czekać aż kompost dojrzeje, również niektóre organiczne odpadki możesz wyrzucać bezpośrednio pod rośliny, zwłaszcza fusy z herbaty czy kawy albo rozdrobnione skorupki jaj. Te ostatnie świetnie odżywią te rośliny, które nie lubią ziemi zbyt kwaśnej albo potrzebują nawożenia wapnem. Z kolei idealnym nawozem pod róże, z uwagi na dużą ilość potasu, są pocięte skórki banana.

Aby w szybkim czasie twój ogródek stał się ogrodem marzeń, jako nawóz niezastąpiony będzie obornik i kurzak. W przypadku nawożenia roślin w ten sposób stosuj zasadę: mniej znaczy więcej. Im mniej nawozu, tym lepszy efekt. Obornik i kurzak łatwo przedawkować, a wówczas możesz nawet spalić rośliny.

Ochrona przed suszą

W przypadku, gdy w twoim ogrodzie znajduje się sporo roślin wymagających częstego nawadniania, ziemię wokół powinieneś zabezpieczyć przed parowaniem. Zwykle ogrodnicy wykorzystują w tym celu korę, wióry drzewne lub żwir, działkowiec ekolog wykorzysta to, co ma pod ręką – pokos traw lub pocięte w rozdrabniarce gałęzie z własnej uprawy. Skoszona trawa, choć wygląda może mniej atrakcyjnie niż kora, ma tę zaletę, że bardzo dobrze trzyma wilgoć.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy? Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy?

Ogród na wiosnę wymaga odżywienia po zimie, czyli nawożenia. Potrzebuje tego, by rośliny lepiej rosły przez cały sezon. Jak i co nawozimy w ogrodzie wczesną wiosną?

Dzwonek skupiony: uprawa, pielęgnacja

Ta piękna bylina przyciąga wzrok latem, gdy rozwijają się liczne fioletowoniebieskie kwiaty. Jest łatwa w uprawie, dlatego doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników.

KOMPOST – jak powinien wyglądać? [RADY OGRODNIKA] KOMPOST – jak powinien wyglądać? [RADY OGRODNIKA]

Kompost to znakomity nawóz organiczny. Mówimy jak powinien wyglądać dobry kompost.

Aktualizacja: 17.04.2018 15:20
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bruce Jenner - kim jest ojczym Kim Kardashian, który właśnie zmienił płeć?
Bruce Jenner - kim jest ojczym Kim Kardashian, który właśnie zmienił płeć?

Bruce Jenner stał się znany jako mąż Kris Jenner, która ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.