porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak skomponować rabatę z wysokich traw?
Jak skomponować rabatę z wysokich traw? Przeciwieństwo wypielęgnowanego trawnika: bujne, wysokie, pierzaste źdźbła, pochylające się płynnie ...
Czym jest galasówka? Jak powstają kuliste narośle na liściach dębu?

GALAS – co to takiego? Czym są GALASY?

GALAS – co to takiego? Czym są GALASY?

Czym jest galas? Jak powstają kuliste narośle na liściach dębu?

fot.: Wofl, CC-BY-SA 2.5
Kulki na liściach dębu, wypustki na liściach lipy i dziwne szyszkowate narośla na pędach roślin iglastych to galasy. Powstają w efekcie działania szkodliwych owadów.

Galasy powstają w wyniku żerowania szkodników roślin – są to najczęściej owady, ale także roztocza i nicienie.

Jak powstają galasy?

Samice, składając jaja, nakłuwają młode pędy, liście lub korzenie i wpuszczają do rośliny ślinę. Zawiera ona enzymy, które wywołują wzrost komórek rośliny i powstanie narośli – galasa, inaczej galasówki.

Wewnątrz narośli rozwijają się larwy, bezpieczne pod grubą warstwą tkanki rośliny. Także one u niektórych gatunków owadów przyczyniają się do powstania galasów. Rozrośnięta tkanka nie tylko chroni larwy, ale jest również ich pożywieniem.

Galasy – co warto o nich wiedzieć?

Galasy różnią się wielkością, kształtem i zabarwieniem. Ponieważ są bardzo charakterystyczne dla konkretnego szkodnika, po ich wyglądzie można określić jego gatunek.

Galasy są bogate w garbniki, dlatego kiedyś używane były do wyprawiania skóry, produkowano też z nich atrament. Z powodzeniem stosowano je również w medycynie. W niektórych krajach do tej pory wykorzystywane są w kuchni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 11.12.2013 15:04
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.