porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest MIKORYZA i jak wpływa na kondycję roślin? Obserwacje prowadzone przez ogrodników i leśników wykazały, że rośliny współpracują ...
W jakim miejscu najlepiej założyć sad? Na jakiej ziemi drzewka owocowe będą dobrze rosły?

Gdzie najlepiej posadzić DRZEWKA OWOCOWE?

Gdzie najlepiej posadzić DRZEWKA OWOCOWE?
Drzew owocowych nie należy sadzić w zagłębieniach terenu - w takich miejscach większe jest ryzyko, że wiosną mróz uszkodzi kwiaty. fot.: sxc.hu
Nawet w niewielkim ogrodzie wokół jednorodzinnego domu warto posadzić kilka drzewek i krzewów owocowych, bo dojrzałe owoce zrywane wprost z gałęzi nie dość, że smaczne, są też bardzo zdrowe. Jakie miejsce wybrać pod własny minisad? 

Gdzie posadzić drzewka owocowe?

Miejsce dla drzewek owocowych powinno być dobrze oświetlone, bo od tego zależy jakość owoców; uprawiane na słońcu są lepiej wybarwione i smaczniejsze. Drzewa i krzewy owocowe źle rosną w zagłębieniach terenu, bo powstają w nich tak zwane zastoiska mrozowe (zimne powietrze spływa do położonego najniższej punktu terenu). Wiosną w takich miejscach przymrozki mogą uszkadzać kwiaty.

Szczególną rozwagę należy zachować przy wyborze stanowiska dla brzoskwiń, nektaryn, moreli i winorośli. Są to gatunki ciepłolubne, które najlepiej rosną i owocują w zacisznych miejscach, na przykład osłoniętych ścianą żywopłotu czy przy południowej ścianie budynku.

Jaka ziemia jest dobra dla drzew owocowych?

Ziemia do uprawy drzew owocowych powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy i dostatecznie wilgotna, ale nie podmokła. Do uprawy drzew owocowych nie nadają się gleby ciężkie i zbite, z wysokim poziomem wód gruntowych (powyżej 1,5 m), zamiast nich lepiej posadzić krzewy. Na takim podłożu szczególnie źle czuje się orzech włoski, czereśnia i grusza.

Drzewa rosnące w zbyt mokrej glebie są bardziej wrażliwe na mróz. Warto też pamiętać o tym, że owoce z drzew uprawianych na lekkiej glebie wcześniej dojrzewają i są ładniej wybarwione niż te z drzew rosnących na ciężkim, na przykład gliniastym, podłożu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak sadzić jabłonie? Sadzenie jabłoni jesienią

W ogrodach obok roślin ozdobnych sadzimy też drzewa i krzewy owocowe, wśród których najpopularniejsze są jabłonie. Jak posadzić drzewko jabłoni? Kiedy najlepiej to zrobić?

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe i róże wielkokwiatowe przed zimą?

Żeby drzewka owocowe i ozdobne róże zimą nam nie przemarzły, trzeba je dobrze osłonić. Podpowiadamy, co się do tego najlepiej nadaje.

Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy? Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy?

Przez odkłady można rozmnażać liczne krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne. Da się tak rozmnożyc równiez krzewinki, np. lawendy. Jest to bardzo proste. Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Aktualizacja: 11.09.2012 12:39
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.