porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Glicynia: jak ją uprawiać?
Glicynia: jak ją uprawiać? Glicynia z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Roślina ...
Gnojówka z pokrzyw nawóz - jak zrobić, Jak zrobic gnojówkę z pokrzyw

Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić?

Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić?

Pokrzywy idealnia nadają się na naturalny nawóz

fot.: Gettyimages.com
Po co właściwie robić gnojówkę z pokrzyw? Fakt, nie pachnie najlepiej, ale ten nawóz doceniają wszyscy ceniący ekologię (i własne zdrowie) ogrodnicy.

Gnojówka z pokrzyw: naturalny nawóz

Pokrzywy rosną w miejscach, w których gleba zawiera dużo azotu. Rośliny kumulują go w liściach i łodygach. Azot i inne cenne składniki odżzywcze można wykorzystać w ogrodzie, zmieniając parzący chwast w cenny nawóz.

Przygotowanie gnojówki z pokrzyw jest tanie i proste, choć nieco pracochłonne. Rośliny zbieramy najlepiej jeszcze przed kwitnieniem, są wtedy najbardziej wartościowe. Trzeba pamiętać o dobrych rękawicach i kurtce - oparzenia są podobno zdrowe, ale na pewno nieprzyjemne.

Pokrzywy zbieramy, siekamy np. tasakiem, a następnie zalewamy wodą w beczce czy wiadrze (z tworzywa - nie można natomiast używać zbiorników metalowych), nakrywamy i zostawiamy do przefermentowania. Cały proces powienien zająć tydzień do dwóch, zależnie od temperatury. Lepiej, jeśli proces przebiega nieco wolniej. W słońcu przygotujemy nawóz szybciej, ale przykry zapach będzie dużo silniejszy.

Gnojówka z pokrzyw to bardzo dobry nawóz, ale nie można podlewać nim roślin bezpośrednio. Gnojówkę mieszamy z wodą w proporcji 1:20. Taką samą mieszanką można spryskiwać liście. Działa jak nawóz, ożywia rośliny, a jest zabójcza dla mszyc!


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Prace ogrodowe w maju: co trzeba zrobić? Prace ogrodowe w maju: co trzeba zrobić?

Maj to pełnia wiosny. Wszystko kwitnie, pachnie, zieleni się, ale pracy nie brakuje. Ledwo posprzątamy ogród po zimie już zaczynają się prace przy roślinach, które właśnie przekwitły. Gdy zrobi się...

Jakie warzywa można zbierać w styczniu na działce?

Czy zima oznacza, że nie warto zaglądać na działkę i do ogródka? Niekoniecznie!

Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY

Potrzebujesz przyspieszyć kompostowanie resztek? Dodając bokashi lub płynne preparaty EM do resztek roślinnych gromadzonych w kompostowniku, możemy znakomicie przyspieszyć proces kompostowania....

Aktualizacja: 21.05.2014 17:03
Autor: kzb
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Michał Malitowski ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.