porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kroplik, czyli figlarz - co to za roślina, uprawa, pielegnacja
Kroplik, czyli figlarz - co to za roślina, uprawa, pielegnacja Kropliki to nieco zapomniane rośliny ogrodowe o dość efektownych, podobnych ...
Uprawa hortensji w donicach - jak to robić?

Hortensja w doniczce - jak uprawiać hortensje w pojemnikach?

Hortensja w doniczce - jak uprawiać hortensje w pojemnikach?

Hortensje można uprawiać w doniczkach.

fot.: Gettyimages.com
Te efektowne krzewy o kulistych kwiatostanach z powodzeniem można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także w donicach, które z wiosną ozdobią balkon czy taras. Mówimy, jak uprawiać i pielęgnować hortensje w donicy.

Większość odmian hortensji ogrodowej możemy z powodzeniem uprawiać w donicy. Ze względu na mniejszy wzrost (do ok. 1 metra) najlepiej nadają się do uprawy w donicy odmiany z gatunku Hydrangea macrophylla (hortensje ogrodowe), np. popularna jest hortensja odmiany Sybilla, znana też jako Masja, o kulistych, barwnych różowych lub fioletowych kwiatostanach i błyszczących liściach.

Odpowiednie podłoże dla hortensji

Hortensje uprawiane w donicy mają podobne wymagania jak te rosnące w ogrodzie. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, lekko wilgotna i kwaśna. W donicy idealnie sprawdzi się mieszanka ziemi kompostowej i torfu. Można też wypełnić ją gotową ziemią dla azalii i rododendronów. W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny trzeba regularnie nawadniać, gdyż źle znoszą przesuszenie. Raz w tygodniu hortensje warto podlać roztworem nawozu płynnego. Można też raz w sezonie, na wiosnę, zasilić rośliny dawką nawozu o spowolnionym działaniu, np. Osmocote.

Stanowisko w półcieniu i duża donica

Hortensje najładniej kwitną, gdy mają dużo światła, ale nie stawiajmy ich w nasłonecznionym miejscu, gdyż wtedy ziemia w donicy może łatwo wysychać, a liście będą więdnąć. Najlepsze stanowisko dla hortensji będzie w półcieniu. Korzenie hortensji potrzebują dużo przestrzeni. Młode sadzonki sadzimy w donicach o pojemności co najmniej 10 l. W miarę, jak się rozrastają, na wiosnę trzeba je przesadzać do większych donic. Ważne: ze względu na konieczność częstego podlewania donica dla hortensji powinna mieć otwory, którymi wypłynie nadmiar wody po podlaniu (przed wsadzeniem krzewu na dno donicy można wsypać warstwę żwiru, który spełni rolę drenażu). Donica może być z drewna, ceramiki, kamienna czy nawet z ocynkowanej blachy.

Hortensja pod dachem

Jeśli hortensję w donicy kupiliśmy zimą lub na przedwiośniu, do czasu, aż miną przymrozki powinna być pod dachem. Bezpiecznie jest wystawić ją na taras czy balkon w 3 dekadzie maja, po tzw. "zimnych ogrodnikach".
W domu najlepiej będzie się czuła w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu (okno wychodzące na wschód, północny wschód lub północny zachód, w żadnym razie na wystawie południowej). Optymalna temperatura dla hortensji w mieszkaniu to 20°C, na noc warto ją obniżyć do 18-16°C.

Jak przezimować hortensję w doniczce

Ważne jest, by hortensja miała w zimie odpowiednie warunki, gdyż jeśli jej pączki, utworzone latem, przemarzną, w kolejnym sezonie nie zakwitnie. Zanim nadejdą pierwsze mrozy, roślinę należy lekko przesuszyć, oberwać liście i przenieść ją do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, np. szopy, garażu czy piwnicy. Pomieszczenie nie musi być widne. Krzewy hortensji warto zapobiegawczo na okres zimowego spoczynku spryskać środkiem grzybobójczym. Pilnujmy też, by w tym czasie gleba w doniczce całkowicie nie wyschła, podlewajmy roślinę od czasu do czasu, aby utrzymać minimalną wilgoć.
Do przezimowania hortensji na dworze nadają się tylko odmiany mrozoodporne. Ustawmy donicę w stosunkowo ciepłym i osłoniętym miejscu, najlepiej przy samej ścianie budynku. Donicę trzeba ocieplić styropianem, a krzew owinąć kilkoma warstwami grubej, białej agrowłókniny zimowej. W ciepłe dni odkrywajmy osłonę, aby sprawdzić stan rośliny i ewentualnie ją podlać. Wiosną roślinę można stopniowo odkrywać, pamiętając jednak o osłanianiu jej na noce, kiedy są spodziewane przymrozki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dbać o hortensje w ogrodzie? Jak dbać o hortensje w ogrodzie?

U progu lata w ogrodach pojawiają się hortensje. Kwitną bujnie do póżnej jesieni. Nie ma drugiej rośliny tak efektownej. Kaskady ogromnych kwiatów tworzą na tle zieleni wyraziste plamy koloru. Jak...

Jakie hortensje posadzić w ogrodzie? Jakie hortensje posadzić w ogrodzie?

Hortensje zakwitają u progu lata, gdy inne krzewy ozdobne już dawno przekwitły. Aż do późnej jesieni kaskady ogromnych kwiatów zdobią ogród. Hortensje białe, różowe, błękitne, fioletowe tworzą...

UPRAWA HORTENSJI. Jak dbać o hortensje, by pięknie kwitły? UPRAWA HORTENSJI. Jak dbać o hortensje, by pięknie kwitły?

Hortensje to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Sposób pielęgnacji hortensji zależy od odmiany. W każdym wypadku trzeba jednak pamiętać o przycinaniu, nawożeniu w sezonie oraz o okryciu na zimę....

Aktualizacja: 28.03.2014 14:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oriana Fallaci. Kim była? Jakie miała poglądy?

Oriana Fallaci znana była nie tylko z ostrej krytyki islamu ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.