porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Róże - jak je pielęgnować? Jak dbać o róże w ogrodzie? Jeśli chcesz, aby Twoje róże w ogrodzie co roku pięknie ...
Co robić, by drzewko bonsai pięknie rosło?

Jak dbać o drzewko bonsai? Prawidłowa pielęgnacja bonsai

Jak dbać o drzewko bonsai? Prawidłowa pielęgnacja bonsai

To miniaturowe drzewko jest wyjątkową ozdobą w każdym wnętrzu. Aby cieszyć się widokiem drzewka bonsai przez długi czas należy regularnie o nie dbać.

fot.: Konrad Kalbarczyk
Jeśli chcesz, aby twoje drzewko bonsai wyglądało naprawdę pięknie wystarczy mu poświęcić kilka minut dziennie. Pielęgnacja nie jest trudna, jednak wymaga cierpliwości. Podpowiadamy, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać przy drzewku boinsai, by pięknie rosło przez cały rok.

Stanowisko, czyli najlepsze miejsce dla bonsai

Drzewka bonsai nie lubią pełnego słońca. Dlatego wymarzonym dla nich miejscem jest takie, kiedy tylko przez pewną część dnia świeci na nie słońce. Drzewka bonsai mogą więc stać w półcieniu.

Podlewanie drzewka boinsai

Należy pamiętać, aby nasze drzewko bonsai regularnie podlewać. To podstawa codziennej pielęgnacji bonsai. Drzewko bonsai nie lubi, gdy ziemia jest przesuszona, ale też nie można jej przelać. Płaska donica, w której posadzony jest bonsai powinna mieć otwory odpływowe. Do podlewania drzewka bonsai najlepsza byłaby deszczówka, oczywiście może ją zastąpić wystudzona przegotowana woda. Przy podlewaniu należy uważać, żeby nie wypłukać podłoża, dlatego warto to robić konewką z drobnym sitkiem.

Przycinanie bonsai

Regularne przycinanie to kolejny etap pielęgnacji drzewka bonsai. Trzeba pamiętać, aby przycinać nowe przyrosty. Zapewni to koronie drzewka równomierne zagęszczanie a konary bonsai będą szybciej grubieć. Należy pamiętać, aby przycinać drzewko tuż nad pąkiem. Po każdym cięciu należy dać drzewku bonsai trochę czasu na regenerację a miejsce po cięciu posmarować maścią antygrzybiczną.

Nawożenie bonsai

Drzewka bonsai najbardziej lubią nawozy o składzie organicznym. Mogą być one w formie granulek albo w formie płynnej. Oprócz podlewania nimi podłoża, można płynne nawozy wykorzystać do nawożenia dolistnego. Drzewka bonsai nawozi się co kilka tygodni.

Drutowanie drzewka bonsai

Jeśli chcemy, aby nasze drzewko bonsai miało oczekiwany przez nas kształt musimy mu w tym pomóc. Dlatego konary, które idą w nieodpowiednim kierunku owijamy ocynkowanym drutem miedzianym i przez nagięcie nadajemy konarowi kształt. Grubość drutu trzeba dostosować do grubości konara drzewka.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak hodować hibiskusy, by ładnie kwitły?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zrobić z iglaka bonsai? Jak zmienić iglaka w miniaturową żywą rzeźbę? Jak zrobić z iglaka  bonsai? Jak zmienić iglaka w miniaturową żywą rzeźbę?

Bonsai to w założeniu kopia normalnego drzewa, tyle że miniaturowa. Aby nie zatraciło ono swego uroku, powinno się je kształtować, wzorując się na naturalnym wyglądzie dużych drzew. Jak formować...

Jak hodować bonsai? Jak hodować bonsai?

Bon to po japońsku płytka miska, sai - roślina. To sztuka odtwarzania krajobrazu lub pojedynczego drzewa w miniaturze. Kształtowane latami bonsai są drogie. Można jednak kupić wstępnie ukształtowaną...

Aktualizacja: 09.11.2012 10:19
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.