porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego żółknie magnolia? Jak ją przed tym chronić?
Dlaczego żółknie magnolia? Jak ją przed tym chronić? Magnolia to jedna z najpiękniej kwitnących wiosną roślin. Zwykle jej ...
Jakich warunków potrzebuje ketmia syryjska?

Jak dbać o hibiskus ogrodowy? Jak pielęgnować tę pięknie kwitnącą roślinę?

Jak dbać o hibiskus ogrodowy? Jak pielęgnować tę pięknie kwitnącą roślinę?
Hibiskus ogrodowy jest trudny w uprawie w naszym klimacie, ale odwdzięcza się za starania obfitym kwitnieniem bardzo efektownymi kwiatami. fot.: Photos.com
Wśród krzewów ozdobnych kwitnących w drugiej połowie lata ketmia zwraca na siebie szczególną uwagę. Efektowne, liczne i różnokolorowe kwiaty, przypominające malwy, są bardzo dekoracyjne. Mówimy, jak uprawiać ketmię. Jak dbać o hibiskusa, zwanego też chińską różą?

Co warto wiedzieć o ketmii?

Ketmia syryjska (Hibscus syriacus), nazywana też ogrodowym hibiskusem lub różą chińską, nie należy do roślin łatwych w uprawie. Trzeba pamiętać o tym, że jest roślina ciepłolubna, która kiepsko znosi mroźne zimy i może przemarzać. Z tego względu polecana jest do uprawy w najcieplejszych rejonach Polski. Szczególnie wrażliwe na wymarzanie są młode krzewy.

Do uprawy hibiskusa w ogrodzie najlepiej wybrać nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od wiatrów miejsce. Lubią żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę, której odczyn może wahać się od lekko kwaśnego do zasadowego. Na ubogich glebach krzew kwitnie bardzo słabo.

Wzniesione i wyprostowane pędy ketmii tworzą zwarty pokrój krzewów, które dorastają do około 2 m wysokości i około 1-1,5 m szerokości. Liście pojawiają się późną wiosną i jesienią przebarwiają się na żółto.

Jakie walory ma hibiskus ogrodowy?

Najbardziej dekoracyjną i efektowną częścią tych krzewów są kwiaty, których średnica (zależnie od odmiany) może dochodzić do 10 cm. Zależnie od odmiany kwiaty są pojedyncze lub pełne i mogą być jedno- lub dwubarwne. Barwy kwiatów są bardzo atrakcyjne – od białych, przez różne odcienie różu i fioletu, często ze środkiem kwiatu w innym kolorze niż płatki.

Krzewy kwitną od końca czerwca do końca sierpnia.

Jaki pielęgnować ketmię?

Młode krzewy potrzebują regularnego nawadniania (szczególnie w czasie letnich upałów) ponieważ są wrażliwe na suszę i mogą na nią reagować żółknięciem i opadaniem liści. Hibiskusy z reguły wytwarzają bardzo liczne pąki kwiatowe i z tego względu potrzebują intensywnego zasilania. Najlepiej zasilać je już od kwietnia nawozami do roślin kwitnących lub zastosować nawóz długo działający (stosowany raz na sezon). Na zimę warto kopczykować i osłaniać krzewy, aby chronić pędy przed przemarznięciem. Krzewy można ciąć wiosną, aby usunąć pędy uszkodzone lub przemarznięte oraz pobudzić roślinę do wzrostu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ketmia, czyli chińska róża - jak uprawiać ten ozdobny krzew? Ketmia, czyli chińska róża - jak uprawiać ten ozdobny krzew?

Ketmia syryjska (Hibiskus syriacus) nazywana jest także ślazowcem syryjskim, ślazem drzewnym, poślubnikiem syryjskim. To gatunek krzewu z rodziny ślazowatych. Pochodzi z Chin i Tajwanu.

Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych? Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych?

W Polsce występuje 19 gatunków dzwonków ogrodowych. Zanim wybierzemy rośliny pasujące do naszego ogrodu sprawdźmy ich wysokość oraz pochodzenie. Najlepiej sprawdzają się odmiany gatunków rodzimych,...

Dziwaczek: jak uprawiać tę roślinę? Dziwaczek: jak uprawiać tę roślinę?

Dziwaczek to jednoroczna roślina, która wyjątkowo pięknie prezentuje się w ogrodzie. Dziwaczek ma duże pachnące kwiaty w różnych kolorach i można się nim cieszyć przez kilka miesięcy. Sprawdź, jak...

Aktualizacja: 03.07.2013 12:50
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Modest Amaro – kim jest? KARIERA, RODZINA
Wojciech Modest Amaro – kim jest? KARIERA, RODZINA

Wojciech Modest Amaro, właściciel Atelier Amaro jest docenionym kucharzem nie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.