porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co zrobić, aby rośliny balkonowe przetrwały zimę? Dobre zimowanie roślin balkonowych zależy od tego jak je zabezpieczymy ...
Proste sposoby na to, by orchidee długo kwitły i nie chorowały

Jak dbać o storczyki?

Jak dbać o storczyki?

Storczyk (orchidea) przez wielu uznawany jest za najpiekniejszą roślinę uprawianą przez człowieka

fot.: MURATOR
Egzotyczne orchidee są coraz chętniej kupowane. Przyniesione z kwiaciarni przez kilka czy kilkanaście dni cieszą oko. Gdy przestają kwitnąć lub zaczynają tracić kwiaty, wiele osób po prostu je wyrzuca. Szkoda! Jeśli zapewnimy im dogodne warunki długo będą zdobić nasze mieszkania.

Orchidee, inaczej zwane storczykami, zwłaszcza jesienią i zimą są bardzo chętnie kupowanymi kwiatami doniczkowymi - także jako prezent. Kwitnące nawet kilka tygodni orchidee, stają się prawdziwą ozdobą wnętrza. Bogactwo ich odmian (a więc i kolorów) zadowoli nawet najbardziej wyrafinowane gusta. Aby storczyki jak najczęściej i jak najdłużej kwitły, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki.

Gdzie postawić?

Przede wszystkim postaw storczyk w widnym miejscu, lecz nie bezpośrednio na słońcu. W ciągu dnia temperatura nie powinna zimą przekraczać 25oC, a latem 29oC.  Podczas nocy konieczne jest odniżenie jej do 22oC i 25oC.

Jak nawozić?

Kwitnące storczyki regularnie zasilamy specjalnie dla nich przeznaczonym nawozem. Produkty różnych producentów mogą różnić się składem. Aby uzyskać lepszy efekt lepiej jest stosować kilka nawozów naprzemiennie.

Duża wilgotność powietrza

Ponieważ storczyki lubią wilgoć, często zraszaj je za pomocą spryskiwacza do kwiatów.

Jak podlewać?

Storczyki podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże jest suche, nie dopuszczając, by woda gromadziła się w doniczce.

Co po przekwitnięciu?

Gdy orchidea przekwitnie, obetnij łodygę powyżej trzeciego oczka lub pod najniższym przekwitłym kwiatem. Przestaw ją w nieco ciemniejsze i chłodniejsze miejsce, rzadziej podlewaj.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak pielęgnować cymbidium? Jak pielęgnować cymbidium?

Cymbidium pochodzi z południowej Azji, a dokładnie - z podnóża Himalajów, dlatego trzeba mu zapewnić dość chłodne warunki. Nadaje się na kwiat cięty, bo już jedna gałązka tworzy okazały bukiet. I...

Storczyk dendrobium – jakie ma wymagania, jak o niego dbać? Storczyk dendrobium – jakie ma wymagania, jak o niego dbać?

Wiele gatunków dendrobium ma szczególne wymagania, więc są trudne do uprawy domowej. Jest jednak kilka, jak na przykład Dendrobium nobile, które się do tego świetnie nadają.

Jak uprawiać i dbać o storczyki? Czy storczyk to orchidea?

Storczyki, zwane także orchideami, to coraz popularniejsze kwiaty w polskich domach. Radzimy co zrobić, żeby cieszyć się ich urodą jak najdłużej.

Aktualizacja: 05.06.2013 14:50
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Urszula Jasik-Turowska, prokurator, która będzie oskarżać Dariusza K.? Co o niej wiemy?

Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.