porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Odporne i niskie iglaki na mały balkon? Jakie ROŚLINY IGLASTE dobrze znoszą uprawę w pojemnikach?
Odporne i niskie iglaki na mały balkon? Jakie ROŚLINY IGLASTE dobrze znoszą uprawę w pojemnikach? Do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach najlepiej nadają ...
Planowanie uprawy zgodnie z fazami księżyca daje lepsze plony

Jak fazy księżyca wpływają na rośliny? Czy wybór odpowiedniej fazy pomaga roślinom dobrze rosnąć?

Wiedzieli to już nawet starożytni: jeśli siejesz i sadzisz rośliny zgodnie z fazami księżyca, twoje uprawy będą dorodniejsze, a plony bardziej obfite. Kalendarz biodynamiczny, czyli zgodny z fazami księżyca, to nie czary i zaklinanie rzeczywistości. Powszechnie stosują go ekolodzy. Dowiedz się, kiedy księżyc dyktuje czas na siew, zbiory i na usuwanie roślin?

Nów Księżyca

Oznacza zamieranie, nie jest to więc dobry moment na sianie czy sadzenie roślin. To jest najlepszy moment na zwalczanie chorób roślin i zagrażających im szkodników. W tym czasie skutecznie możesz pozbyć się chwastów, stosując nawet niewielkie ilości preparatów. Podczas nowiu usuwaj chore pędy, możesz też zająć się przycinaniem. Najlepiej, jeśli weźmiesz się za to na dzień przed lub dzień po kulminacji nowiu. Nie wykonuj prac, które mogłyby uszkodzić korzenie roślin, nie przesadzaj, nie okopuj itp.

I i II kwadra

To okres, w którym księżyca "przybywa". Właśnie wtedy siej i sadź, zwłaszcza warzywa, krzewy i drzewa owocowe. Do świetny czas na przygotowanie sadzonek, szczepienie drzewek i krzewów, nawożenie i zasilanie preparatami wzmagającymi wzrost. Korzenie roślin są w I i II kwadrze najmniej wrażliwe na uszkodzenia i szybko się regenerują. Nie przycinamy pedów, bo to mogłoby spowodować nadmierny wyciek soku z rośliny. To również świetna pora na zbiory owoców i warzyw, bo płody mają wówczas najwyższą wartość odżywczą.

Pełnia

W tym czasie można wysiewać warzywa, zwłaszcza korzeniowe i kapustne, sadzić ziemniaki i pomidory. To też pora na nawożenie i zabiegi pielęgnacyjne. Nie wolno ciąć i szczepić.

III i IV kwadra

To czas, gdy księżyca ubywa. To idealna pora na przesadzanie i cięcie drzew oraz krzewów. Możesz sadzić rośliny cebulowe, motylkowe, korzeniowe. To także odpowiednia pora na zbiory owoców i warzyw, przeznaczonych do dłuższego przechowywania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ciemiernik biały - sadzenie, uprawa Ciemiernik biały - sadzenie, uprawa

Ciemiernik to jedna z nielicznych roślin, która potrafi zakwitnąć już zimą, pod koniec lutego. Jedną z odmian ciemiernika jest ciemiernik biały. Jak uprawiać tę roślinę?

Kalendarz biodynamiczny marzec 2013. Jak uprawiać rośliny zgodnie z wpływem Księżyca? Ogród na wiosnę! Kalendarz biodynamiczny marzec 2013. Jak uprawiać rośliny zgodnie z wpływem Księżyca? Ogród na wiosnę!

Kalendarz biodynamiczny uwzględnia wpływ Księżyca na rozwój roślin. Korzystają z niego działkowcy, rolnicy i wszyscy, którzy hodowlę swoich roślin chcą zsynchronizować z siłami kosmicznymi. Jak...

Dlaczego jesienią brązowieją iglaki? Dlaczego jesienią brązowieją iglaki?

Nagłe brązowienie starszych igieł we wrześniu wcale nie musi oznaczać choroby roślin. Jeśli w ciągu kilku dni igły wewnątrz krzewu wydają się zamierać, nie trzeba obawiać się, że dzieje się coś...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:35
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.