porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Najpiękniej kwitnące rośliny doniczkowe. Które rośliny doniczkowe kwitną najpiękniej? Szczęśliwi posiadacze ogrodów mogą cieszyć się kwiatami od wiosny do ...
Jak sadzić dzikie wino, by uzyskać gęstą ścianę zieleni?, Winobluszcz, dzikie wino, pnącza, jak sadzić winobluszcz, jak sadzić wino,

Jak gęsto sadzić winobluszcz? Dzikie wino na płot i nie tylko!

Jak gęsto sadzić winobluszcz? Dzikie wino na płot i nie tylko!

Winobluszcz nadaje się na obsadzanie ogrodzeń, ścian, pergoli lub altanek, albo szczelne pokrycie miejsc trudnodostępnych. Dzięki wąsom i przylgom łatwo pnie się po podporach.

fot.: _Mada
Winobluszcz (dzikie wino) często tworzy na ścianach budynków i pergolach gęstą pokrywę zieleni. Aby uzyskać taki efekt, należy wiedzieć, jak sadzić winobluszcz - jak gęsto, kiedy i gdzie oraz jak pielęgnować dzikie wino. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące sadzenia winobluszczu w ogrodzie.

Winobluszcz, popularnie nazywany dzikim winem, jest silnie rosnącym pnączem o bardo efektownych liściach, przebarwiających się jesienią - w zależności od gatunku - na szkarłatnoczerwony, żółty lub pomarańczowy kolor. W naszych warunkach klimatycznych najpopularniejszymi gatunkami są: winobluszcz pięciolistkowy, trójklapowy i zaroślowy.

Ze względu na szybki przyrost, rocznie od 1 -2 m, winobluszcz nadaje się na obsadzanie ogrodzeń, ścian, pergoli lub altanek, albo szczelne pokrycie miejsc trudnodostępnych. Dzięki wąsom i przylgom bez problemu pnie się po podporach. Ma niewielkie wymagania, udaje się na każdej glebie, oprócz podłoży bardzo suchych i mokrych. Rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i cienistych. Jednak większy dostęp słońca powoduje piękniejsze przebarwienia liści w okresie jesiennym.

Jak sadzić winobluszcz?

Winobluszcz rozmnażać możemy z sadzonek zielnych i zdrewniałych, pobranych późnym latem lub wczesną jesienią. Przy czym sadzonki zielne wsadzamy do doniczek z piaszczystą ziemią, natomiast sadzonki zdrewniałe o długości 10-20 cm dołujemy w piasku i wysadzamy je na wybrane miejsce wiosną. Często roślina sama się ukorzenia poprzez odkłady. Wystarczy przysypać ziemią jeden z długich pędów i po roku oddzielić ukorzeniony już pęd od rośliny macierzystej.

Jeśli potrzebujemy, żebywinobluszcz szybko pokrył dużą powierzchnię np. ścianę albo płot, posadźmy 2-3 sadzonki pnącza co 60-90 cm. Ponieważ winobluszcz uważany jest za roślinę ekspansywną, wystarczy sadzić go co 1-2 m. Zachowajmy również odległość 30 cm od ściany i płotu oraz około 1 m od podpory.

Roślinę podlewamy w miarę potrzeb dość obficie i nawozimy nawozem wieloskładnikowym. Winobluszcz znosi nawet silne cięcia, jednak musi być ono przeprowadzone tylko w okresie wiosennym. Dopuszczalne są także niewielkie cięcia, ograniczające wzrost rośliny w ciągu całego sezonu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozmnożyć winobluszcz z sadzonek? Jak rozmnożyć winobluszcz z sadzonek?

Zwykły winobluszcz, czyli pięciolistkowy, można rozmnożyć przez sadzonki zdrewniałe, czyli z pociętych jednorocznych fragmentów pędów. Właśnie zbliża się na to czas. Zobacz nasz kurs w 7 krokach.

Piękny ogród przy niewielkim nakładzie pracy - jak to zrobić? Piękny ogród przy niewielkim nakładzie pracy - jak to zrobić?

Ogrody wymagają pielęgnacji – usuwania chwastów, podlewania, nawożenia... Ale jedne wymagają więcej troski i czasu, a inne mniej. W czym tkwi sekret?

Najpiękniejsze pnącza wieloroczne - jakie wybierać? Najpiękniejsze pnącza wieloroczne - jakie wybierać?

Pnącza wieloletnie sadźmy je tak, by wspinały się na płoty, altany, mury domów. Nie pozwólmy im sięgać dachów, rynien czy przewodów energetycznych. Jakie pnącza wybierać?

Aktualizacja: 23.04.2013 16:32
Autor: jw
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Żyliński, książę milioner. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jan Żyliński to polski książę, urodzony i wychowany w Londynie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.